nederzettingen. Meestal is de menselijke maat der hiertoe behorende elementen, zoals percelen, wegen, woon- en werkeenheden verschillend van die der natuurelementen. Waren ze vroeger vaak kleiner dan deze, de moderne samenleving vergroot ze keer op keer. Samen met de intensiteit van het landgebruik veroorzaakt dit erosie van de 'onderliggende' bio tische landschapsetage. In sommige gebieden werd zelfs de dieper liggende abiotische landschapsetage blootgelegd: het zijn de donkerbruine kaarteenheden op de evaluatiekaart, de veenkolonien als sprekend voorbeeld. Eiders echter, in gebieden met grotere natuurlijke dynamiek, zoals de beekdalen, de Bies- bosch, de kust, steile hellingen of uiterwaarden, drukte de hand van de mens minder zwaar op het landschap. Hier wacht de natuur in de met groene tinten gekarteerde gebieden op de kentering in de landschap sontwikkeling. Noten Prof. dr. J. J. C. Piket is hoogleraar in de fysische geografie aan de Katholieke Universiteit van Nijme- gen. 1. Atlas van Nederland, VI-5-S, 1978. Deze kaart is als bijlage bij dit tijdschrift gevoegd. Summary CARTOGBAPHIC EVALUATION OF THE NATURAL ENVIRONMENT (see enclosed map) Commentary on a map of the state of the natural Vegetation in the Netherlands. The article describes editorial aspects of the production of this map and investigates the map's title, legend and type: a secondary choropleth map. Attention is being paid particularly to the map's Contents, the delineation of the map units, and their overall pattem. oud-voorzitter Piket KT 1983. IX. 4 77 ■anhörst overdracht van de voorzittershamer

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 79