ZIESING, K. e. a. Kartenherstel lung. Lehrbuch für Kartographie facharbeiter, deel 3. Uitg. VEB Hermann Haack, Gotha 1983. 255 pp. 23 x 16 cm, 112 ill. Bestelnummer 597. 045. 7. Prijs DDR: 19.80 DM. Dit laatste deel van de serie Lehr buch für Kartographiefacharbeiter (deel 1, Kartenkunde, 1978; deel 2, Kartengestaltung, 1982) geeft samen met zijn twee voorgangers een volledig beeld van de karto- grafie, maar is daarnaast ook ge- heel zelfstandig te gebruiken als (re)productiegids van kaarten. Het is verdeeld in de behandeling van de productie van originelen, en de reproductie daarvan (samen 200 pp.van de redactionele en organisatorische aspecten die bij productie en revisie speien (32 pp. en van de automatisering (22 pp. Het boek munt uit door duidelijk- heid, is goed geillustreerd en een- voudig geschreven (geen 'Duitse' zinnen) en zit logisch in elkaar. Het niveau is dat van onze PBNA- cursus, en het lijkt een geweidig nuttige aankoop voor iedereen die zieh met de praktijk van de kaart- produetie bezighoudt. Doel van deze leerboekenserie is bij te dragen tot de (voortgezette) opleiding van vakkrachten in de kartografie, ook al heeft deze maar een klein "Nachwuchsbedarf". Des te meer moet men bewonderen dat men in de DDR de moeite genomen heeft voor zo'n kleine groep van belanghebbenden deze serie op te zetten en op deze manier ervoor te zorgen dat de vereiste vakliteratuur ter beschikking kwam (in een opla- ge van 1000 ex. De delen in de serie zijn geconcentreerd op nood- zakelijke basiskennis, en hebben geen noten of literatuurverwijzing. Deel 1 behandelt het wezen van de kartografie, de inhoud en uitvoe- ring van kaarten en verschillende kaartsoorten. Deel 2 bespreekt Symbolen en karteermethoden, generalisering, redactiedocumen- ten en de vormgeving van speeifie- ke kaartsoorten. Het derde deel, dat we hier bespreken, begint let- terlijk en figuurlijk met de plaats van de 'Kartographiefacharbeiter': zowel zijn plaats temidden van topografen, redacteuren, documen talisten, reprofotografen, copiTs- ten en drukkers, als de 'Arbeits platz': de outillage en fysieke werkomstandigheden, beredeneerd vanuit de uit de aard der werk- zaamheden voortvloeiende eisen. Een beter begin kan men zieh nau- welijks denken. Het gaat verder met een beschrijving van gereed- schap, materialen en technieken: hoe men een potlood slijpt, hoe een tekenpen moet worden vastgehou- den, hoe men een tekenvulpen on- derhoudt of een trekpen bedrijfs- klaar maakt, met allerlei goede raadgevingen voor de individuele stukken gereedschap en instrumen- ten, die ook in de PBNA-cursus niet zouden misstaan. Het tekenen en graveren komt uit- gebreid aan de orde, met de na- druk op de negatiefgravure op plastic, het slijpen van de graveer- naalden, en het aanbrengen van correcties. Het schrifttekenen komt nauwelijks aan de orde, ook niet als oefening om een goede te- kenvaardigheid te verkrijgen: dit wordt niet meer als economisch ervaren in de DDR. Het fotozetten met de Diatype c. q. Diatronic en de montage van het schritt wordt uitgebreid besproken. Register systemen, vrij stellen, afdekken en maskers komen aan de orde. Bij de reproductie, of 'polygra- phie', is er veel aandacht voor de copie, zowel positief als negatief, op folie, de fotografische contact- copie, lichtdruk en het vervaardi- gen van drukplaten. Hoewel wat minder boeiend dan het vervaardi- gen van de originelen wordt hier ook duidelijk met Schema's en doorsnedes gewerkt. Er wordt nog niet over 'vorbe schichte' platen gesproken of over daglichtfilms, maar verder is het boek volledig bij met de ontwikke- lingen op reprografisch gebied. Bij de reproduetiefotografie schiet men het doel voorbij met een te gede- tailleerde behandeling van de licht- gevoelige laag en de processen die daarin plaatsvinden. Rasters ko men weer duidelijk voor het voet- licht en dat geldt ook voor het papier en de eisen die het stelt. Bij de redactionele en organisato rische aspecten van de productie wordt vooral aan de hand van Sche ma's de optimale volgorde van de productieprocessen duidelijk ge- maakt - zoals de productie van nieuwe topografische en themati sche kaarten en hun revisie. De aan automatisering gewijde pa- gina's doen niet meer dan de sa menstellende delen van een geauto- matiseerd kartografisch systeem te bespreken, vooral ten behoeve van de verwerking van geografi- sche namen. Het is duidelijk merkbaar dat het boek geschreven is voor gebruik in een oostblok-land: hiertoe hoort de socialistische folklore zoals het "Saratower System der Fehler freien Arbeit", de "DDR Standard zur Statistische Qualitätskontrolle" en de bevoegdheden van de bedrijfs- controle Organen. Voor de Karto graphiefacharbeiter geldt dat "Die Erfüllung der Arbeitsnormen ist Ausdruck der Schöpferischen Mit arbeit im sozialistischen Wettbe werb". Vooral op de controle wordt veel nadruk gelegd, en op de maatsta- ven die hierbij hören te worden gehanteerd, zoals juistheid, nauw- keurigheid, volledigheid, grafi sche kwaliteit, passen, randaan- passingen, e. d. De materialen en apparaten die genoemd worden, stammen voornameliik uit de DDR zelf. 78 KT 1983. IX. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 80