eiders in dit nummer zijn opgeno- men. De leden werden niet alleen geattendeerd op de mogelijkheid uit het fonds te putten, maar ook om het aan te vullen. Na het noe- men van de koninklijke onderschei- ding van het erelid Pannekoek en het afscheid van de heer J. Schelling, van de de NVK altijd welgezinde Stiboka, besloot de scheidende voorzitter met zijn dank uit te spreken aan de leden en institutio- nele leden van de vereniging en aan zijn medebestuursleden waarmee hij altijd plezierig heeft samenge werkt. De overdracht van de voor- zittershamer zou aan het eind van de lustrumbijeenkomst geschieden. In de rondvraag deelde de heer Meijer mee dat de Kartografen- dagen 1984 op 7 en 8 november gehouden zullen worden. Hij zal daarbij hulp krijgen uit het bestuur bij de organisatie en werd verzocht zijn ideebn voor het programma op schritt te zetten. Op de vraag van de heer Geudeke of het bestuur voornemens is voor het Geografen- congres in Parijs een tentoonstel- ling te organiseren (kaarten tonen aan geografen is nog belangrijker dan aan kartografen) zegde de voor zitter toe dat het bestuur hierover zal spreken. Om 12. 00 uur sloot voorzitter Piket de vergadering. W. Hoogendoorn DE NVK IN 1982 Door de voortdurende bericht- geving in het Kartografisch Tijd- schrift en de afzonderlijke rappor- tage van de werkgroepen kan het verslag van de secretaris over het verenigingsjaar 1982, evenals de afgelopen jaren, kort zijn. De Algemene Ledenvergadering werd gehouden op 6 april 1982 in gebouw Westraven in Utrecht. Het middagprogramma bij die verga dering werd verzorgd door de werkgroep Kartografische Repro- duktietechnieken onder het motto 'Mag het 't daglicht zien?' over mogelijkheden en onmogelijkheden van het gebruik van daglichtfilms bij kartografische reproduktie- processen. Sprekers waren de heren Kroon (Wifac), Meijer (Gem. Rotterdam) en Weinreich (ITC). Er waren 95 deelnemers bij het middagprogramma. Van 11-14 mei werden de studie- dagen gehouden. Als locatie was door de Organisatoren het oude, vertrouwde Rolduc in Kerkrade gekozen, wat bij de 62 deelnemers zeer in de smaak viel. Het onder- werp 'Legenda's bleek voor de in- leiders soms wat te eng, waardoor de lezingen wel eens afdwaalden naar de kaart zelf. De excursie, die in 1981 voor het eerst bij het programma van de dagen was ge- voegd, was ook nu een groot succes. De kartografendagen vonden op 4 en 5 november 1982 plaats in Kampen. De lezingen bij het onder- werp 'Automatisering in de karto- grafie' waren zo opgezet dat de dagen zinvol zouden zijn voor die leden die nog niet of weinig met automatisering in aanraking waren geweest. Uit de grote belangstel- ling (96 deelnemers) en uit de vraag naar meer aktiviteiten op dit gebied kan worden afgeleid dat het onderwerp en het moment van be- handelen juist gekozen waren. Ook beleefde de vereniging dit jaar van 6-9 September een zomer- cursus. De NVK-werkgroep kaart- beheer organiseerde deze cursus waarin verschillende aspecten van kaartbeheer en kaartbeschrijving volgens de internationale en natio nale regels aan de orde kwamen. 29 personen die kaarten onder hun hoede hebben, waren aanwezig, waarmee de veronderstelling ge- rechtvaardigd lijkt dat in de toe- komst diverse collecties beter be- schreven en dus beter toeganke- lijk zullen zijn, dan nu het geval is. Op het internationale vlak vond dit jaar een ICA-congres in Warschau plaats. Omdat lange tijd onduide- lijkheid bestond over het doorgaan van deze bijeenkomst, kon de voor- bereiding niet optimaal zijn. Dit leidde ertoe dat geen Nederlandse inzending voor de tentoonstelling werd gereedgemaakt. De 5 deel nemers uit ons land (waaronder de inleiders Van Elzakker en Sijmons) zorgden er echter voor dat de stem van Nederland gehoord werd. Het bestuur vergaderde in 1982 tienmaal. De organisatie van de aktiviteiten in het verslagjaar eisten de nodige aandacht, terwijl daarnaast de körnende lustrum- viering zijn schaduw vooruit wierp. De herstructurering van het univer- sitaire onderwijs deed het bestuur besluiten de vakgroep Kartografie te steunen bij haar streven een tweede fase opleiding aan de uni- versiteit van Utrecht te realiseren. Het bestuur gaf acte de presence bij het 50-jarig bestaan van zuster- vereniging NVF, de koninklijke onderscheiding van prof. Pannekoek, de inaugurele rede van prof. Schilder en het afscheid van prof. Ormeling. Bij die laatste gelegen- heid werd het beheer over de gel- den, die voor het afscheid van de hoogleraar waren bijeengebracht, aan de NVK toevertrouwd. Publi- catie van de richtlijnen voor dit 'Ormeling-fonds' zal in 1983 plaats- vinden. Ook de verwachte bestuursmutaties in 1983, waarbij zowel een nieuwe voorzitter als een nieuwe secreta ris zullen aantreden, gaven het bestuur stof tot vergaderen. Op 31 december 1982 had de NVK 4 ereleden, 447 persoonlijke leden, 98 institutionele leden en waren er 111 abonnees op het Kartografisch Tijdschrift. Vergeleken met eind 1981 betekent dit een stijging van het aantal persoonlijke leden met 4; er kwamen eveneens 4 institu tionele leden bij en er was 1 abon- nement minder. Veel personen, diensten en insti- tuten waren door de bezuinigingen gedwongen hun lidmaatschap van de NVK en/of hun abonnement op het Kartografisch Tijdschrift op- nieuw te bezien. Dat desondanks het jaar met een voordelig leden- saldo kan worden afgesloten, stemt tot vreugde. W. Hoogendoorn KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT - JAAR VERSLAG 1982 Naast het normale routinewerk, nodig om vier afleveringen bij u in de bus te krijgen, heeft de redaktie in 1982 veel tijd besteed aan het aktief bij het tijdschrift betrekken van de NVK-leden, aan het verbeteren van het uiterlijk van het tijdschrift en aan het rege- len van 'externe betrekkingen' met andere kartografische media. Van de 25 artikelen die in 1982 werden opgenomen is slechts een klein deel door praktische karto grafen geschreven. Dat is jammer omdat veel informatie op die ma- nier aan de andere leden onthouden blijft. De 'voorschriften voor KT 1983. IX. 4 7

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 9