dan ook bepaald uit de toon. Voor zover mij bekend verscheen de nieuwe naam voor het eerst op Indonesische kaartwerken in het be- gin van de jaren '70 zoals bijvoor beeld in de Ganaco Schoolatlas van 1972, of minder triest, met toevoe- ging van de traditionele naam Sa- mudera Hindia (Indische Oceaan), in de 4de druk van de Atlas Indone- sia van dr. Made Sandy (1974). Tijdens het internationale seminaar over Geografische Namen, georga- niseerd op instigatie van de V. N. in 1982 te Cisarua, West-Java, leidde de eigenmächtige naamsver- andering van de Indische Oceaan tot een interessante discussie met de Indonesische gastheren. Van Indonesische zijde werd ge- steld dat de naamsverandering bij presidentieel besluit was afgekon- digd, waartegen derhalve weinig in te brengen is. Het besluit zou geba- seerd zijn op de overweging dat In- donesia een längere kustlijn längs de Indische Oceaan zou hebben dan enig ander daaraan grenzend land, India inbegrepen, hetgeen een naamsverandering zou rechtvaardi- gen. Welke methoden bij het meten van deze kustlijn zijn gebruikt en of bijvoorbeeld de gezamenlijke kustlijnen van de eilanden in de In dische Oceaan ten westen van Suma tra (bijvoorbeeld Nias en de Menta- wai-eilanden) zijn meegerekend is onbekend. Nog geheel afgezien van de principiöle vraag waarom de naam van een geografisch object als de Indische Oceaan, dat zieh uitstrekt buiten de souvereiniteits- rechten van de aangrenzende staten plotseling veranderd moet worden en zo de noodzaak daarvan zou kun- nen worden aangetoond, op wiens gezag dan ineens de lengte van kust lijnen als criterium bij herbenoe- ming moet worden gebruikt. Het Indonesische verweer dat ook de Filippijnen zieh hebben omringd door zeeSn met nationale namen zo als de Luzon Sea, Mindanao Sea, Philippine Sea, enz. houdt geen steek daar deze namen betrekking hebben op randzeebn van de Grote Oceaan terwijl deze laatste naam zelf onaangetast blijft. Ook een compromisvoorstel om de Samude- ra Indonesia ook te beschouwen als randzee van de Indische Oceaan en haar omvang te beperken tot het aan Indonesia grenzende deel daarvan is niet haalbaar. De naam Samude- ra oceaan) immers is in de ocea- nografie nu eenmaal gereserveerd voor een zee-oppervlak met een eigen gesloten stroomsysteem en het gaat derhalve niet aan een deel van de Indische Oceaan ook oceaan te noemen. Hoogstend, teneinde de nationale gevoelens die zonder twij- fel in het spei zijn te bevredigen, zou de naam Laut Indonesia (Indo nesische Zee) voor deze randzee acceptabel zijn. Uiteraard kwam men tijdens het seminaar te Cisarua niet verder dan kennisneming van elkaar's standpunten. Intussen is de naam Samudera Indonesia ook op offieiöle kaarten versehenen en wel op de staatkundige en fysische overzichts- kaarten van South East Asia 1:6. 000. 000, in 1981 uitgegeven onder gezamenlijke verantwoordelijkheid van de lidstaten van de S. E. Asia Division van de U. N. Group of Experts on Geographical Names (Filippijnen, Indonesia, Malaysia, Singapore en Thailand) waaruit men zou kunnen concluderen dat de zus- terlanden in de regio met de Samu dera Indonesia accoord gaan, wäre het niet dat op een klein locatie- kaartje van de afgedrukte regio de traditionele naam Indian Ocean toch weer ondeugend de kop op- steekt. F. J. Ormeling Sr. OPLEIDING KAARTBEHEERDER P. A. TIELE ACADEMIE. Op 16 juni 1983 vond in de P. A. Tiele Academie voor de eerste keer de uitreiking plaats van het Certifi- caat voor de opleiding tot kaartbe- heerder. Deze opleiding bestaat al sinds 1973 aan de Tiele Academie bij de afde- ling FWB (Functionaris in weten- schappelijke bibliotheken) in samen- werking met de vakgroep Kartogra- fie van de Rijksuniversiteit te Utrecht. In het studiejaar 1982-83 heeft deze opleiding tot kaartbeheer- der meer gestalte gekregen en het aantal lesuren is uitgebreid tot in totaal 162 uren voor dit keuzevak- ken pakket. Het bijzondere is ver der dat de samenwerking is uitge breid met de Rijksarchiefschool. Afgestudeerden van de Rijksarchief school kunnen eveneens deze specia- lisatierichting volgen. Om aan dit samenwerkingsproject meer beteke- nis toe te kennen is er dit jaar een certificaat uitgereikt aan degenen die met succes het examen hebben afgelegd. Het Ministerie van Onder- wijs en Wetenschappen gaat hier- mee accoord en ook van de kant van het Ministerie van WVC wordt deze samenwerking toegejuicht. In de volgende onderdelen is exa men afgelegd: historische karto- grafie, moderne kartografie, geo- grafie, kunstgeschiedenis, kaarten en archieven, en paleografie. Daarnaast moesten twee werkstuk- ken gemaakt worden, nl. een kaar- tenbibliografie en een vergelijkend onderzoek van twee kaartenverza- melingen. De bij het Certificaat uitgereikte cijferlijst bevat dus acht eindcijfers. In het studiejaar 1982-1983 hebben acht kandidaten deze specialisatie- richting gevolgd, waarvan er zeven slaagden: N. van den Berg, mw. M. S. Jansen, Tj.Jongsma, mw. I. Y. Noordman, F. Tarnes, R. Toers Bijns en A. F. Wennekes. Drie van hen kwamen van de Tiele Academie en vier van hen van de Rijksarchiefschool. De kaartenbibliografiebn, die met een 7 of hoger zijn gewaardeerd zullen in een beperkte oplage wor den uitgegeven in de Series Carto- graphica Tieleana. Als nr. 1 in de reeks is versehenen: Berg, Nico van den, Viaardingen: een selec- tieve cartobibliografie. Aan bibliotheken en archieven zal op verzoek een exemplaar toege- zonden worden. Hiervoor worden administratie- en verzendkosten in rekening gebracht. Deze bedra- gen f 6, per exemplaar. Aan- vragen dienen gericht te worden aan de P. A. Tiele Academie, Paramaribostraat 21, 2585 GL Den Haag, tel. 070 - 631935. H. J. Oude Luttikhuis NIEUWE DIREKTEUR TOPOGRAFISCHE DIENST Met ingang van 1 juli 1984 zal drs. P. W. Geudeke benoemd worden tot direkteur van de Topografische Dienst als opvolger van ir. J. A. C. E. van Roermund. De heer Geudeke is sinds September 1981 hoofd van de topografische afde- ling van deze dienst; voor die tijd was hij werkzaam als hoofd van de karto- grafische afdeling. De redaktie van het KT wenst oud- redaktielid Geudeke van harte geluk met deze benoeming. 8 KT 1983. IX. 5

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 10