De jubileumkaart van de ANWB M.A.G. Bos Ondanks het feit, dat velen van u in de loop van dit jaar reeds in het bezit zullen zijn gekomen van de Jubileumkaart van de ANWB, is deze kaart toch als bijlage van deze aflevering van het Kartografisch Tijd- schrift gevoegd, ter raadpleging tijdens het lezen van dit artikel. Zoals drs. D. J. Engelen, directeur van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB op 20 april jl. tij dens het NVK-Lustrumcongres in Noordwijkerhout in zijn voordracht 'ANWB-kaarten, 100 jaar actueel', al meedeelde, is het idee tot vervaardiging van deze kaart ontstaan in 1978, vijf jaar vöör het 100-jarig bestaan van de ANWB. In 1979 zijn wij actief begonnen met de eigenlijke vervaardiging. Het moest een kaart worden, waarop in elk geval de gehele Benelux zou worden afgebeeld. Indien mogelijk zou ook een gedeel- te van Engeland (East Anglia) op de kaart dienen te worden opgenomen, opdat dan alle veerdiensten vanuit Nederland, Belgie en N. W. -Frankrijk op de diverse Engelse kustplaatsen in zijn geheel konden worden aangebracht. Het op de kaart in beeld brengen van dit gedeelte van Engeland zou de kaartuitsnede bovendien uniek maken: geen andere wegenkaart vertoont een dergelijk patroon. Een nadeel zou echter zijn een be- hoorlijk stuk 'nietszeggende' Noordzee, maar dit zou worden ondervangen door in dit gedeelte een verhaal- tje te plaatsen over het hoe en waarom van deze kaart. Later is hierop teruggekomen, omdat al via andere media (Frits Born, daama onze eigen periodieken) hieraan bekendheid was gegeven. De schaal werd bepaald op 1:500. 000, waardoor het formaat op 100 x 98 cm uitkwam, een nogal fors formaat dus. Het aantal kleuren werd gesteld op 6, omdat wij graag het bruin als basiskleur wilden gebrui- ken. Deze kleur is in lijnwerk druktechnisch niet op te bouwen uit de 3 process-kleuren magenta, cyaan en geel, dus 4-kleurendruk kon buiten beschouwing wor den gelaten. De wegenclassificatie werd als volgt opgebouwd: autosnelwegen - 2 rode biezen vol geel eronder hoofdverbindingswegen - rood regionale verbindingswegen - geel andere belangrijke verbindingswegen - wit Alle wegen werden van bruine contouren voorzien. Bij het opnemen van plaatsen zijn wij uitgegaan van het criterium: rond 1. 000 inwoners per woonkem en/of een bepaalde (toeristische) landelijke bekendheid. Voor plaatsen tot 10. 000 inwoners hebben wij gebruikt de Helvetica regulär Condensed in 6 punts onderkast, voor plaatsen van 10. 000-25. 000 inwoners de Helvetica bold Condensed in 8 punts onderkast. Plaatsen boven de 25. 000 inwoners kregen bebouwing op de kaart en werden gezet uit de Helvetica extra bold Condensed in 8, 10, 12 en 15 punts kapitaal, respectievelijk: 25. 000-100. 000 inwoners 8 punts, 100. 000-500. 000 10 punts, 500. 000-1. 000. 000 inwoners 12 punts en daarboven 15 punts. De informatie met betrekking tot inwoneraantallen kon worden verkregen door het raadplegen van een aantal naslagwerken. Voor Nederland lag het eenvoudig. In Vos' 'Lijst van Nederlandse Gemeenten', op de mutaties waarvan wij een abonnement hebben, houden wij zelf de inwoner aantallen per woonkem bij. Deze aantallen worden ons doorgegeven door de gemeenten, telkens wanneer wij een toeristenkaart herzien. Voor Duitsland hebben wij aangeschaft 'Müllers Gros ses Deutsches Ortsbuch', uitgave 1980 (1204 blz.), voor Frankrijk de 'Dictionnaire Göographique de la France' van Rend Oizon, uitgave 1979 van Librairie Larousse, voor BelgiS werd gebruik gemaakt van de Volkstelling 1970, aangevuld met Supplementen van latere jaren (1979, 1980), uitgegeven door het Natio naal Instituut voor de Statistiek, voor Luxemburg kre gen wij informatie van de Luxemburgse Ambassade, en tenslotte voor Engeland kregen wij van onze zuster- organisatie AA toegezonden de 'Gazetteer of Britain' van Oliver Mason, uitgave 1977, John Bartholomew Son, Edinburgh. Ondanks het feit, dat de schaal van de kaart ons beperkingen oplegde ten aanzien van het opnemen van het aantal gegevens meenden wij er toch goed aan te doen onze leden een goed gevulde kaart aan te bieden, welke evenwel overzichtelijk en goed leesbaar zou zijn. Zo hebben wij de wegnummering opgenomen in de kleuren zoals die in werkelijkheid in het betreffende land op de bewegwijzering is aange bracht, een vrij ver doorgevoerde afstandindeling, 'aankleding' van de autosnelwegen (benzinestations, wegrestaurants, wegenwachtstations) en een aantal toeristische respectievelijk orientatiesymbolen, zoals vliegvelden, kasteien, rui'nes, vuurtorens, TV-torens en hellingstekens. Veel kaarten zijn uiteraard geraadpleegd bij het actua- liseren van het kaartbeeld. Zoals elke samensteller van wegenkaarten weet, blijven er altijd veel vraag- punten over, waarover je dan eindeloos kunt corres- ponderen, en vaak zelfs öf zonder het gewenste resul- 30 KT 1983. IX. 5

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 32