Kaart 1, de verklaring van tekens en afkortingen op de zeekaarten Hj» J.G. Ferwerda TEKENS AFKORTINGEN KAART1 In het streven naar internationaal uitwisselbare (zee-) kaarten concentreerde een jaar of tien geleden een kleine werkgroep (bestaande uit vertegenwoordigers van de landen rondom de Noordzee) zieh op het opstel- len van karteringsregels voor vrijwel alle facetten van de zeekaart, in het bijzonder de middelbaar- en grootschalige zeekaarten (1:750. 000 - 1:10.000). Internationale regels voor kleinschalige kaarten (wei nig details) bestonden sinds 1970. Nadat eerst de Noordzeelanden de specificaties goed- keurden werden deze in 1982 door de lidstaten van de Internationale Hydrografisehe Organisatie (IHO) ge- aeeepteerd als de Karteringsvoorschriften voor Inter nationale Zeekaarten. Nederland aeeepteerde deze regels tevens voor de eigen nationale kartering. Ten gevolge hiervan moest 'Kaart 1' (1), zoals de legenda altijd nog wordt genoemd, worden herzien. Omdat het in de zeekaarten verwerken van de zeer vele (vaak minimale) wijzigingen zeker tien jaar zal vergen werd besloten in de nieuwe opzet van Kaart 1 zowel de oude als de nieuwe situatie aan te geven. De nieuwe in principe op de rechterpagina's (met blauw kader) terwijl de laatste versie van de 'oude' Kaart 1 zoveel mogelijk op de overliggende linkerpagina's werd afgedrukt. Wat bij vergelijken van 'oude' en 'nieuwe' versie zal opvallen is, dat op de oude pagina's veel meer num- mers zijn opgenomen dan op de nieuwe, terwijl te vens bij de laatste de nummering onlogisch lijkt. In het kort kan hiervan gezegd worden dat de numme ring in beide gevallen in overeenstemming is met de 'Standard List of Symbols and Abbreviations' van de IHO. Om echter de details te kunnen doorgronden is een historische terugblik noodzakelijk. Zeevarende naties zijn al eeuwenlang gewend om ge- bieden buiten de landsgrenzen te karteren. En ieder deed dat op zijn eigen wijze, op grond van waarne- mingen en verzamelde gegevens. Hierdoor groeiden grote verschillen in de manier van karteren door de diverse landen. De IHO heeft vanaf haar oprichting in 1921 gestreefd naar (meer) uniformiteit op zeekaarten. Door middel van Technische Resoluties, steeds opgesteld na over leg met alle lidstaten, werd over vele kaartonderde- len overeenstemming bereikt. Maar er bleven ook vele verschillen. Om toch de details van buitenlandse kaarten te kunnen begrijpen is destijds overeengekomen de inhoud van de kaart- legenda's op standaardwijze in te delen. Allereerst werden de Symbolen en afkortingen ingedeeld in hoofd- stukken, aangeduid met de letters A t/m U. Alle te kens en afkortingen in een hoofdstuk werden opvolgend genummerd. 32 Van deze nummering bestaat een 'Standard list of Symbols and Abbreviations' (tweetalig; in het Engels en in het Frans) die de basis vormt voor alle zee- kaartlegenda's van IHO-leden. Ongeacht het land van uitgifte (en daarmee de lands- taal) zal dus in ieder van die leganda's bijvoorbeeld het nummer C-ll aangeven hoe de hoogte van boom- toppen wordt gekarteerd, F-12 de afkorting voor 'kenbaar' geven, H-17 een pontonbrug of 0-29a wrakresten betekenen. In de voorliggende Kaart 1 is deze nummering op de 'oude' (zonder blauw kader) pagina's zichtbaar. Het valt daar op dat vele nummers wöl een beschrij- ving, maar gödn symbool aangeven. Dit betekent, dat er internationaal wöl behoefte was aan deze beschrij- ving, maar dat er op de Nederlandse zeekaarten geen speciaal symbool voor was (is). (Bijvoorbeeld 1-67- Paviljoen, of G-33-Sloepenhaven. Het omgekeerde komt ook voor: Nederland kent Sym bolen welke men (nog) niet in de 'Standard List' heeft opgenomen. Deze onderwerpen zijn herkenbaar aan een lettercombinatie tussen haakjes, zoals (Da) hoogtecijfer buiten positie of (Ia)-HK Hervormde Kerk. EN VOORKOMEND OP DE NEDERLANDSE ZEEKAARTEN UITGEGEVEN DOOR DE CHEF DER HYDROGRAFIE Lees verder op pagina 35. KT 1983. IX. 5

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 34