POYNTER, A. C. A. C. - the dilemma facing British producers of derived mapping in the 1980s. Cartographic Journal vol. 20 (1983) nr. 1, pp. 31-34. Het dilemma van de Britse commerci'öle kaartpro- ducenten bij het al dan niet inschakelen van de Com puter in hun kaartvervaardigingsproces. STUTZ, F. P. LYLE, J. Computerised land use suitability mapping. Cartographic Journal vol. 20 (1983) nr. 1, pp. 39-49. De längs geautomatiseerde weg vervaardigde bo- demgebruikskaart als gereedschap voor overheids- instanties bij planning in Z-Califomiö. STÜVE, P. ComputergestUrtzte Herstellung hydro- geographische Karten. Kartographische Nachrichten Jg. 33 (1983) Heft 3, pp. 98-103. De met de Computer vervaardigde geohydrologische kaart ter verduidelijking van moeilijk voorstelbare hydrologische variabelen. TAYLOR, D. R. F. The cartographic potential of Telidon. Cartographica vol. 19 (1982) nr. 3 4, pp. 18-30. De mogelijkheden van het videotext-systeem Teli don bij de geografische informatie-overdracht naar de huiskamer. WORTH, C. Computer assisted drawing of block diagram s. Bull, of the Soc. of University Cartographers vol. 16 (1983) nr. 1, pp. 9-20. Een methode waarbij de Computer de tekenaar behulpzaam is bij het tekenen van blokdiagrammen. YOELI, P. Digital terrain models and their carto graphic and cartometric utilisation. Cartographic Journal vol. 20 (1983) nr. 1, pp. 17-22. Een overzicht van de bruikbaarheid van diverse DTM-modellen als invoer voor C. A. C. M. J. Kraak Vervolg van pagina 32, J. G. Ferwerda, Kaart 1. Hoewel nu door deze 'Standard List' de betekenis van Symbolen enz. uniform was, bleven er in de uitvoe- ring nog vele verschillen bestaan. Zoals in het begin van dit artikeltje beschreven, zijn er sinds 1982 Internationale Karteringsregels ('Chart Specifications of the IHO') in gebruik. Bij het verwerken van deze regels in een 'Nieuwe Kaart 1' is wederom vastgehouden aan de bestaande opzet. Dus ook op de blauwe pagina's vindt u de met letters aangeduide hoofdstukken en de standaard num- mering. Wöl werden nu voor onze kaarten overbodige nummers weggelaten (zoals E-6 inch, of 1-48 zaagmolen). Een enkel twijfelgeval werd wel opgeno- men (bijv. J-6 reddingstation of G-12a gereser- veerde ankerplaats)omdat hieraan mogelijk nog be- hoefte zal blijken te bestaan. Overigens is tijdens de samenstelling van het boekje gebleken dat het moeilijk is om binnen de bestaande standaardnummering alle gewenste details aan te geven. Vergelijking van de oude en de nieuwe pagina's P, K en L maakt dat duidelijk; bij deze onderwerpen vol- doet de 'Standard List' niet erg meer. Desondanks is er omwille van de uniformiteit (zoveel mogelijk) aan vast gehouden, in afwachting van een geheel interna tionale Kaart 1, waaraan achter de schermen overi gens al hard wordt gewerkt. Noten J. G. Ferwerda, Dienst der Hydrografie, 's-Gravenhage. Kaart 1 is de verklaring van tekens en afkortingen voorkomende op de zeekaarten, uitgegeven door de Chef der Hydrografie. De gehele Kaart 1 bevat tien bladen. Hiervan zijn er drie als bijlage bij dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift gevoegd. De inhoud van deze 3 bladen is niet voor elk exemplaar van het KT gelijk. 1. 'Kaart 1' is door de Nederlandse Hydrografische Dienst van 1856 tot 1982 als piano kaartblad uit gegeven, wat de naam 'Kaart' verklaart. Summary, H. Raaff, the topographic map and the hiker. Despite these objections topographic maps are judged superior to the special purpose hiking maps, that have been more generalized in the Netherlands. The author advocates to join topographic map sheets to form special maps for tourist areas or hiking trails and to include Symbols denoting public transportation facilities, Campings, youth hostels, viewpoints, picknick grounds and halting-places. KT 1983. IX. 5 35

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 37