topeMmps) SUUR LAND'S 101 STEDENBOEK. Eindhoven, Suurland's Vademecum, 1983. 320 pp.24 x 13 cm, f 9,50. Boekjes of atlasjes met stadsplat- tegronden uitgeven leek enige tijd het monopolie van de benzine- maatschappijen. Esso had er een met eerst 50, later 75, en nu zelfs 100 plattegronden, echter zonder registers. Shell biedt er nu een aan voor nog geen tientje: het 20. 000 Straatnamenboek, met in totaal 107 Steden (dit zijn steeds 'hele' Steden; de registers zijn gescheiden van de plattegronden: eerst alle plattegronden, dan alle registers). Dit monopolie is nu doorbroken door Suurland met zijn 101 Stedenboek (hoewel de achter- zijde een advertentie van Chevron toont: toch invloed van een benzi- nemaatschappij Van de 101 Steden (alle plaatsen met meer dan ongeveer 25. 000 inwoners) geeft dit atlasje een cen- trumkaart 1:10.000, met bijbeho- rend register, en enige toeristi- sche informatie voor een dagje uit, alles verluchtigd met foto's. Van de 17 gemeenten met meer dan 100. 000 inwoners is ook een over- zichtskaart van de hele stad opge- nomen. De uitgave maakt een ho mogene en uniforme indruk (dit is gebaseerd op de beoordeling van de weergave van een aantal beken- de Steden): er is een vaste schaal gebruikt, de beschrijving van de gemeente en de informatie voor een dagje uit is in steeds terugke- rende rubriekjes verwerkt. Omdat niet alle stadscentra even groot zijn hebben de kaartjes dus ver- schillende formaten. De informatie voor de kaarten en de beschrijving van gemeente en toeristische infor matie is steeds afkomstig van de gemeente en de VW. het is een hele prestatie al die zaken op 66n lijn te brengen. Verder bevat de uitgave veel infor matie over (of beter advertenties van) allerlei toeristische organi- saties en bedrijven zoals de ANWB, de jeugdherbergcentrale, VVV's, hotelketens, en bij de plaatsbeschrijvingen lokale fir- ma's en attracties. Het boekje bevat tevens een afstandentabel. Wim van den Dries COLOURPROOFING IN CARTO- GRAPHY. Enschede, ICA, 1980. Losbladig, opgeborgen in een ringband met voorbeelden van acht kleurproefsystemen. ISBN 90.70310.01.5. Prijs US$ 50,-. Te bestellen bij: Rudolf Muller, Postbus 9016, 1066 AA Amsterdam. Deze uitgave van de International Cartographic Association kwam tot stand in samenwerking met de Commission on Cartographic Technology. Volgens het woord vooraf is het doel een voldoende gedetailleerd overzicht te geven van de voomaamste kleurproef systemen om te kunnen dienen als naslagwerk voor de in de praktijk werkzaam zijnde kartografen, le- raren en Studenten in de kartogra- fie. Het geheel is losbladig en opgebor gen in een stevige plastic/karton- nen ringband. Een van de redenen hiervoor is dat, volgens de au- teurs, een uitgave als deze nooit kompleet zal zijn en men op deze wijze eenvoudig zelf nieuw mate- riaal kan toevoegen. De inhoud bestaat uit twee onder- delen: als eerste een körte inlei- ding (3 blz. met een beknopte uit- leg en een klassifikatie van kleur proefsystemen; als tweede onder- deel beschrijvingen van diverse kleurproefsystemen, begeleid door voorbeelden, reklamemateriaal, folders e. d. van de diverse fabri- kanten. De inleidende tekst is geschreven in het Engels en Frans. De vrij grote hoeveelheid schrijf- of druk- fouten werkt enigszins störend, vooral de fout in de titel (Colou- proofing in plaats van Colour- proofing. De kleurproefsystemen worden verdeeld in de Systemen met be- hulp van een proefdrukpers en de fotomechanische Systemen. In deze uitgave komen alleen de foto mechanische Systemen aan de or- de. Hierbij wordt dan weer het onderscheid gemaakt tussen de zgn. superimposure methode (alle kleuren op n drager) en de over- lay methode (iedere kleur op een aparte transparante drager). Handig zijn de twee opgenomen overzichten. Het eerste geeft aan welke van de 25 verschillende soorten proefsystemen in de bij de ICA aangesloten landen in gebruik zijn. Tevens geeft dit overzicht de namen en adressen van de diverse fabrikanten. Het tweede overzicht zet de 25 proefsystemen op een rij waarbij diverse aspekten worden vergeleken, zoals maximaal for- maat, materiaal van de drager, positief of negatief werkend, beno- digde apparatuur en dergelijke. Het tweede deel bevat voorbeelden van en folders over de diverse proefsystemen. Slechts van een deel van de 25 genoemde Systemen is nadere informatie aanwezig. Van acht Systemen geeft men uit- gebreide informatie en een voor- beeld, van acht andere alleen een beknopte omschrijving en van ne- gen Systemen is geen enkele nade re informatie opgenomen. Het doel van deze uitgave, te kunnen dienen als naslagwerk, wordt dan ook niet geheel bereikt. Dat de redakteur dit mogelijk ook enigszins aanvoelt blijkt uit zijn opmerking but from the material I have received, you may get an impression of which producers are more eager to serve cartographic industry'. Deze uitgave werd bijna geheel met de hand vervaardigd waardoor de 36 KT 1983. IX. 5

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 38