SCHILDER, G. Plaatsbepaling. De oude kaart in zijn verscheiden- heid van toepassingen. Inaugurele rede Utrecht, 15 november 1982. Amsterdam, Nico Israel, 1982. 31 blz. Met 13 kaarten en afbeel- dingen. ISBN 90 6072 140 3 Een nieuw benoemd hoogleraar in enigerlei discipline doet er goed aan bij het voorbereiden van zijn inaugurele rede voor ogen te hou- den dat hij deze zal uitspreken voor een zaal, gevuld met: 1. een rela- tief klein aantal vakgenoten, aan wie hij in het körte bestek van zijn betoog weinig fundamenteel nieuws zal kunnen mededelen; 2. een groep academici voor wie zijn vak in het gunstigste geval een weinig bekend randgebied vormt; 3. een relatief grote groep die met zijn vak geen enkele binding heeft, en die om allerlei andere dan strikt wetenschappelijke redenen aanwe- zig is. Het is van belang, dat met name deze laatste groep niet de zaal verlaat met gezichten waarop een eerbiedig onbegrip te lezen Staat. Schilder heeft in zijn oratie bewust niet voor een methodologisch on- derwerp gekozen, doch voor een breed, maar niet oeverloos panora- ma van zijn leervak: hij laat zijn toehoorders -mede aan de hand van een fraaie dia-presentatie - kennis nemen van een groot aantal aspekten van de historische karto- grafie, die hij nadrukkelijk plaatst in het bredere kader van de alge- mene cultuurgeschiedenis, zowel als dat der sociale en politieke ge- schiedenis. Op twee zaken legt hij grote nadruk: 1. de kaart is geen 'illustratiemateriaal', doch dik- wijls een historisch basisdocu- ment ('bron') van gelijke rang als het geschreven of gedrukte docu- ment en het materiele objekt, ja, in veel gevallen het enige ter be- schikking staande getuigenis van een historische gebeurtenis of toe- stand; 2. de historische kartogra- fie Staat nog slechts aan het begin van haar ontwikkeling en mogelijk- heden: een waarschijnlijk zeer grote hoeveelheid materiaal wacht nog op ontdekking, en de ontsluiting van het inmiddels gelocaliseerde materiaal hinkt, ondanks indruk- wekkende recente prestaties (Koe- man, Donkersloot) nog aanzienlijk na. Het is in deze context begrijpelijk dat Schilder zijn toehoorders ken nis laat nemen van enkele recente ontwikkelingen binnen zijn vakge- bied: de herontdekking van de kar- tografische Scholen van Edam en Enkhuizen (de zgn. 'Noordholland- se school')en het kort geleden aan het licht gekomen bestaan van een volledig uitgerust kartografisch instituut van de V. O. C. in Batavia; in beide ontdekkingen heeft hij een zeer groot aandeel gehad. Het zou verkeerd zijn hem op grond van zijn enthousiasme over deze en an dere ontdekkingen te karakterise- ren als een bezeten 'Treasure hunter', geheel in de ban van door hem ontdekte en te ontdekken unie- ke stukken. Het is misschien wel goed hier op te merken dat de on- misbare discussie over de maat- schappelijke en culturele relevantie van kaartmateriaal eerst kan be ginnen op het ogenblik dat dit mate riaal ter tafel ligt en behoorlijk is beschreven en in zijn historisch- kartografische en karto-bibliogra- fische context gesitueerd. Met name in het slot van zijn oratie toont Schilder een open oog te heb- ben voor de culturele aspekten van zijn vak, zowel wat betreft de ar- tistieke uitvoering van de oude kaart als haar positie als cultuur- goed van de eerste rang: hij voert een krachtig pleidooi voor inventa- risatie, redding, conservering en restauratie en facsimilering van historisch-kartografisch belang- rijke stukken. A. H. Sijmons Voorgestelde "rayons" van de KT - correspondenten i R de Wijs Bellamy straat 2 3515 EL Utrecht/ itbus 6633 AP Rotterdam M van Dongen Postbus 58 9700 MB Groningen J Snabilie Dapperstraat115 1093 BS Amsterdam C van Elzakker Postbus 6 7500AAEnschede J Meijer Postbus 3002 K de Blaey Arnhemweg 46 6862 XN Oosterbeek 38 KT 1983. IX. 5

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 40