RESTAUREREN EN CONSERVEREN op academisch niveau slechts on- derwezen wordt als bijvak in de studie voor landmeter, geograaf of civiel ingenieur. Academische leerstoelen in de kartografie zijn in Scandinavi'e onbekend. Zowel in Finland als in Zweden valt in de laatste jaren een toenemende be- langstelling van vrouwen voor de studie van geodeet/landmeter te constateren. Aan de Technische Hogeschool te Helsinki studeerden in 1982 10 vrouwelijke Studenten af in de geodesie d. i. 25% van het totaal aantal afgestudeerden, ter- wijl het aandeel van de vrouwen onder de eerstejaars in 1981 en 1982 resp. 30 en 34% bedroeg. Van de afgestudeerde vrouwelijke geödeten is 55% werkzaam bij de Topografische dienst en 20% bij stedelijke kaarteringsorganisaties. Aan de Technische Hogeschool te Stockholm nam het aantal vrouwe lijke Studenten in de geodesie de laatste jaren eveneens met spron- gen toe tot 36% van het totaal aan tal Studenten in 1983. Aan de Zweedse HTS-en studeren jaarlijks ongeveer 70 Studenten af in de geo desie waarvan circa 20% vrouwen. Twintig jaar geleden schitterden de dames op deze terreinen nog door afwezigheid. De opleiding voor kartografische technici is in Zweden minimaal verzorgd. Zij duurt slechts ödn jaar en is ondergebrächt op diver se (in totaal 7) middelbare Scholen in den lande. Op te merken valt dat op dit opleidingsniveau het aandeel van meisj es Studenten sterk overheerst. In 1980 werd in Zweden een wet aangenomen die gelijkstelling der seksen in het economisch en maat- schappelijk leven beoogt. In het kader van deze wet werden fondsen beschikbaar gesteld ter financie- ring van een kartografisch oplei- dingsproject, geihitiSerd door de Zweedse Topografische Dienst te Gävle. Het project, speciaal be- doeld voor vrouwen, dat 200 uur theoretische vorming omvatte aan- gevuld door 2 maanden praktisch werk is door Studenten en cursus- leiders zeer positief beoordeeld. Het heeft bijgedragen tot een beter inzicht in het kartografisch gebeu- ren alsmede tot een grotere zelf- standigheid in de werksituatie van vrouwelijke werknemers. In Noorwegen is het aandeel der vrouwelijke Studenten in de ver- schillende kartografie-opleidingen de laatste jaren eveneens duidelijk toegenomen. Het Ministerie voor Milieubescherming stelt systema tisch pogingen in het werk om jon- ge mensen, en in het bijzonder meisjes, voor opleidingen in de kartografie te interesseren. Met dit doel voor ogen werd in 1982 speciaal voor vrouwen een Semi nar in de kartografie gehouden, tijdens hetwelk zowel het wervings- beleid van nieuwe vrouwelijke krachten als het bijscholingsbeleid van in de kartografie werkzame vrouwen werd besproken. In Zwe den hebben de vrouwelijke karto grafische technici hun eigen belan- genorganisatie opgericht die 1500 leden telt en jaarlijkse congressen organiseert. Het jongste congres in de zomer van 1983, tijdens het welk de ICA-activiteiten werden besproken, werd bezocht door 350 deelnemers. F. J. Ormeling Sr. ART EXHIBITION IN PERTH, AUSTRALIE De viering van het vijfde lustrum der NVK in april jl. in het Leeuwen- horst Congres Centrum te Noord- wijkerhout werd o. m. opgeluisterd door een tentoonstelling van werken van schilderende en tekenende le den van de vereniging. Zij streef- den, zoals voorzitter Piket het uit- drukte, 'niet naar prijs of oorkon- de'. Hun loon bestond uit de vreug- de die de talrijke bezoekers aan hun werk beleefden. Goed voorbeeld doet goed volgen. Op de aanstaande 12de ICA-confe- rentie te Perth, Australi'e, is een soortgelijke tentoonstelling ge- pland, ditmaal intemationaal van karakter. Het doel van deze expo- sitie is, zoals de Australische gastheren het in hun uitnodiging uitdrukken, 'to show the wide ränge of talents normally found in Carto- graphers'. In afwijking van de tentoonstelling in de Leeuwenhorst zullen te Perth niet alleen schilderijen en tekenin- gen worden tentoongesteld doch ook andere kunstvormen, foto's inbe- grepen. Potentiele inzenders wor den verzocht contact op te nemen met Conference Director Mr. D. T. Pearce, P.O. box 6208, Hay Street, East Perth, Western Australia. Zij die bereid zijn hun inzendingen te verkopen dienen uiteraard bij aanmelding de prijzen (in Austr. dollars) van hun kunstprodukten te vermelden. Wij hopen dat de kunstenaars onder onze leden, ook zij die niet in de gelegenheid zijn het ICA-congres bij te wonen, aan deze expositie zullen deelnemen. Reeds is bekend dat verscheidene Duitse en Zwit- serse collega's van de partij zullen zijn. F. J. Ormeling Sr. STUDIEDAG WERKGROEP KAARTBEHEER De najaarsstudiedag van de werk- groep Kaartbeheer werd op 10 no- vember jl. gehouden in het audito- rium van de Universiteitsbiblio- theek van Amsterdam. Mede-orga- nisator was de Vereniging De topo- grafisch-historische atlas (THA); voorts werd medewerking verleend door de Vereniging van Archief- restauratoren. Als gevolg van deze samenwerking waren er ongeveer 130 aanmeldingen, maar omdat de openbaar vervoer-voorzieningen niet optimaal functioneerden kwa- men er uiteindelijk ruim 85 deel nemers. De dag begon met de ledenvergade- ring van de THA. Er werd meege- deeld dat J. Wolterson van het Streekarchief Krimpenerwaard een eerste concept gereed heeft van een inventarisatie van atlastermen; dit zijn termen die kunnen voorko- men op het beschrijvingsfiche van een topografisch-historisch object met uitzondering van termen die gelden voor kaarten, daar deze reeds gegeven zijn in de beschrij- vingsregels voor kartografische materialen. Eenzelfde inventarisa tie wordt door K. Zandvliet van het Algemeen Rijksarchief ondemomen voor wat betreft historische kaar ten. Daama hield W. Hofman van het Gemeentearchief Amsterdam edn inleiding. Zijn betoog luidde: eerst conserveren en daama restaureren, want voorkomen is beter dan gene- zen. Wanneer er dan toch geres- taureerd moet worden moet het object in een Staat gebracht worden waarin we het kunnen conserveren. Voor kaarten geldt specifiek dat zij in de eerste plaats een gebruiks- voorwerp en pas in de tweede 6 KT 1983. IX. 5

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 8