Geautomatiseerde grafische weergave van gemeentelijke informatie M.J. Kraak Bij de Stichting Studiecentrum voor Vastgoed Informa tie (SSVI) loopt een projekt 'Digitale topografie 2e fase'. Dit projekt is een vervolgonderzoek op een af- geronde voorstudie naar de toepassing van digitale topografische gegevensbestanden voor gemeenten. Een van de drie deelonderzoeksprojektgroepen van het projekt, 'Techniek en Toepassing van Ruimtelijke gegevensstrukturen' (TTR), houdt zieh bezig met on- derzoek naar de praktische opbouw en het gebruik van ruimtelijke gegevensstrukturen en de geautomatiseer de weergave van informatie. Het doel van de projekt- groep TTR is het onderzoeken van de mogelijkheden om längs geautomatiseerde weg met behulp van ruim telijke gegevensstrukturen vragen op het terrein van de gemeentelijke planning en beleid te beantwoorden. De antwoorden moeten in een grafische vorm gepre- senteerd worden. Dit artikel rieht zieh op de kartografische komponent van het onderzoek, namelijk de geautomatiseerde grafische presentatie van informatie. Deze informatie bestaat uit door de gemeenten verzamelde en geprodu- ceerde gegevens betreffende diverse aspekten van het gemeentelijke gebeuren. Na de bewerking van deze gegevens op de gemeentelijke afdelingen moet het resultaat gepresenteerd worden aan de belanghebben- de. Deze overdracht van informatie kan gebeuren in de vorm van onder andere een stuk tekst, een tabel of een kaart. In dit deelonderzoek heeft men zieh beperkt tot het informatiemedium kaart. In het kader daarvan zijn bepaalde administratieve gegevens van een drietal gemeenten met het stratenplan van de betreffende ge- meente samengevoegd tot een digitaal bestand. Met dit bestand zijn een aantal proeven uitgevoerd, waar- mee men de theoretische onderzoeksgedachten aan de praktijk wilde toetsen. De gebruikte administratieve gegevens zijn enerzijds afkomstig van bestaande, maar tot nu toe handmatig vervaardigde kaarten, met als doel het gemak en de efficientie aan te tonen van de geautomatiseerde kaartvervaardiging. Anderzijds betreft het gegevens die tot nu toe slechts in tabelvorm zijn versehenen. De drie gemeenten Apeldoorn, Den Haag en Deurne verstrekten gegevens Over de volgende onderwerpen: Apeldoorn - voetgangerstelling - woningvoorraden - scholenplanning Den Haag - koppeling bedrijfs- en vastgoedregister - parkeerplaatsen vraag en aanbod - verzorgingstehuizen Deurne - kiesdistrikten - groenvoorzieningen Met deze gegevens zijn een aantal proeven uitgevoerd, met als resultaat een 20-tal thematische kaarten (SSVI, 1984). In dit artikel zullen met name de resul- taten van de Apeldoomse proeven aandacht krijgen. Struktuur van het digitale bestand Het digitale bestand waaruit de grafische Produkten worden vervaardigd bestaat uit twee delen. Het eerste deel is een basisbestand (de topografie) en het tweede deel is een administratief bestand (thematische infor matie geleverd door de gemeenten). Door de manier waarop het digitale bestand is georganiseerd is er sprake van een ruimtelijk informatiesysteem. Het basisbestand is opgebouwd uit lijnsegmenten, en wel zo dat er sprake is van een ruimtelijke gegevens- struktuur (Van Lamsweerde, 1980). Kenmerken van deze struktuur zijn dat bij het uitvoeren van manipula- ties met het bestand (bijvoorbeeld selektie, aggregatie en koppeling van gegevens) de topologische relaties binnen het bestand bewaard blijven. Daardoor bestaat onder andere de mogelijkheid om längs eenvoudige weg andere bestanden (bijvoorbeeld administratieve bestanden) aan het basisbestand te koppelen. De aard van een ruimtelijke gegevens struktuur wordt bepaald door de elementen waaruit een dergelijke struktuur is opgebouwd. Mogelijk is de opbouw uit punten (rasterstruktuur)uit lijnen (lijnsegmenten- struktuur) of uit vlakken (centroidstruktuur). Er is gekozen voor een struktuur gebaseerd op lijnsegmen ten, omdat deze struktuur het beste aansluit bij de behoeften van de gemeenten. Deze verzamelen name lijk het overgrote deel van hun gegevens op adres- niveau. Voor de beschrijving van het stratenplan van een ge- meente (de topografie) wordt in het basisbestand voor elk straatstuk dön lijnsegment gebruikt. In het bestand wordt dit segment vastgelegd door vier codes (figuur 1): - geo code (knooppunt 'van' en 'naar'); - metrische code (de benoeming van het straatstuk door bijvoorbeeld een straatnaam, straatcode met eventueel toevoeging van huisnummers); - attributen code (bijvoorbeeld een code voor de typering van het straatstuk of een code voor de administratieve gebiedsindeling). 18 KT 1984. X. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 20