teafffigsfefftA Global View F.J. Ormeling Dirk Fortuin is al enige jaren bezig om 'zijn' globes onder de mensen te brengen. Met 'zijn' globes bedoe- len we de in orthografische projectie getekende aarde, waarvan door licht- en schaduweffecten een driedi- mensionale (globe-)indruk wordt gewekt. Als zodanig vormen ze een geslaagde combinatie van automatise- ring en verantwoorde grafische vormgeving. Op de poster-bijlage bij dit nummer treft u de aarde in zes standen aan, als atomen die om elkaar heen- cirkelen. Met de rode en blauwe lijnen is het verband tussen de verschillende projectiecentra aangegeven. De keuze van de zes verschillende posities is als volgt verantwoord: vanuit Zaanstad zijn twee groot- cirkels getrokken, loodrecht op elkaar, naar het tegenpunt of de antipode. Behalve op Zaanstad en de antipode zijn nu ook op de vier middens van de ver- bindingslijnen projecties gecentreerd (zie figuur 1). In de afstandsgetrouwe projectie in figuur 2 zijn de twee loodrecht op elkaar staande grootcirkels vanuit Zaanstad ook ingetekend; halverwege de kaartrand zijn de stippellijnen onderbroken om aan te geven hoe de middens bepaald zijn. Deze twee illustraties zijn op de originele poster op de achterkant afgedrukt - voor de poster-bijlage bij dit nummer was dat niet mogelijk, en daarom zijn beide illustraties in het tijdschrift overgenomen. De globes zijn al op verscheidene plaatsen toegepast, onder andere in de Spectrum Encyclopedie van de Wereld en in de ook in het Kartografisch Tijdschrift besproken Wereldenergiekaart (KT 1982. VIII. 2). Ze geven een presentatie van de aarde die afwijkt van die in de meeste atlassen. En al gebruikt men in een atlas voor een kaart van de halfronden de orthogra fische projectie, de drie-dimensionale effecten van deze afbeeldingsmethode worden vaker onderdrukt dan benadrukt. Niet zo echter bij Fortuin: bij hem gaat het bewust om de bolvorm van de aarde, en de poster die dankzij hem als bijlage bij dit KT-nummer is gevoegd (en een uitgave is van Equipage uit Assen- delft en De Boer en Vink uit Zaandijk) laat dat zien. Mede door de tekst en de verschillende standen van zijn globe wordt het idee ondersteund dat we door de gebruikelijke wereldkaarten de kans lopen het globale overzicht over de aarde -de 'global view' - kwijt te raken. Omdat we allemaal weten hoe een voetbal eruit ziet en hoe deze in perspectief vertekent, hebben we ook geen moeite met de voorstelling zoals Fortuin die op- roept. Als de noord-zuid afstand in Alaska linksboven groter is dan in de aardbol middenboven, dan realise- ren we ons dat dat komt omdat de afstand van Alaska tot de rand van de aardbol middenboven kleiner is dan linksboven. De vertekening, het samendrukken is middenboven groter omdat we er schuiner tegenaan kijken. En wat voor afstanden geldt, geldt ook voor oppervlakken. Dankzij het graadnet dat Fortuins glo bes siert (dat woord is hier bewust gebruikt) zien we dat richtingen (in elk geval voorzover ze als meridia- nen en parallellen verlopen) niet als rechte lijnen zijn weergegeven. Maar dat wisten we ook al uit eigen er- varing, uit bijvoorbeeld de beschouwing van de naad van een voetbal. Door nu de aarde te presenteren als een vorm waarvan we de vertekeningseigenschappen uit ervaring kennen, schakelen we de wel degelijk aanwezige vertekening als het wäre uit, en komen we zo tot een zeer overtuigende presentatie. Tot zover niets dan lof. Dan moet er echter van mijn hart dat ik het schritt in de aardbollen siecht geplaatst vind. Door de rechte stand, het niet meedraaien met het oppervlak van de globe, staat het als het wäre er- boven, in het luchtledige, en dat tast de driedimensio- nale indruk aan. De provocerende slagzinnen (de tekst is van Warner) hebben als doel ons wakker te schudden uit ons platte denken - ons de vertekening van platte kaarten te rea- liseren. 'Hoe verder u reist hoe meer u terugkomt' pleit als het wäre voor het aangeven van het tegenpunt -de antipode - van Nederland op de globe, om aan te geven dat zodra we dat punt gepasseerd zijn, we weer op de terugweg zijn. Het is niet iets dat op de poster duidelijk blijkt, maar het gebied dat op deze ortho grafische projecties zonder veel vertekening wordt afgebeeld is feitelijk niet zo groot, en beslaat zeker minder dan een kwart van het aardoppervlak. 'Rechte wegen lopen krom' is een kwestie van schaal. Het gaat op voor de meeste op een wereldkaart uitge- zette routes, maar niet voor grootschalig kaartmate- riaal, zoals de 1:200. 000 wegenkaarten van de ANWB, die we rüstig kunnen blijven gebruiken. 'De snelste weg gaat om' duidt op het fenomeen dat er slechts ddn enkele projectie is die de kortste (snelste) route ook als een rechte lijn geeft (de gnomonische projectie) en dat die kortste route, op een meer gangbare projec tie overgebracht, er meestal langer en dus als een omweg uitziet. Ook op de hier gepresenteerde globes is een rechte lijn niet de kortste verbinding, tenzij hij door het centrum van het afgebeelde gebied loopt. Er zijn natuurlijk meer van dergelijke slagzinnen te KT 1984. X. 1 37

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 39