MODERNE WERELDATLAS. ICOB, Alphen a. d. Rijn, 1983. 128 blz. kaarten, 72 blz. register. Prijs f 29,90. Achter bovenstaande titel en een band met schelle kleuren verschuilt zieh een fraaie atlas van de beken- de firma Rand McNally te Chicago en daarmee geli'öerde bedrijven. In Nederland hadden we van Rand McNally al het kaartendeel van de grote Spectrum Wereldatlas (4e druk 1978), die daarnaast omvang- rijke encyclopedische en documen- taire gedeelten omvat, ontleend aan andere bronnen (Mitchell Beazley, George Philip enz.het kaartendeel was zelf weer ontleend aan Rand McNally's International Atlas. De hier besproken nieuwe atlas is een verkleinde en goedkope uit- gave van ditzelfde kaartendeel. 'Verkleind' moeten we hier letter- lijk opvatten, want de kaarten zijn volkomen identiek aan die van de Spectrum Wereldatlas, alleen me chanisch iets verkleind om een handzamer formaat te krijgen. De drie voornaamste schalen van de Spectrum-atlas, nl. l:12miljoen, 1:6 miljoen en 1:3 miljoen, zijn in de nieuwe atlas respektievelijk 1:13, 2 miljoen, 1:6, 6 miljoen en 1:3,3 miljoen, met alleen voor de kaart van de Benelux 1:1, 1 miljoen (bij vergissing is er nog onder blij- ven staan: 'Een centimeter 10 ki- lometer' in plaats van 11 km). Als gevolg van deze verkleining zijn de kleinste namen iets moeilijker leesbaar, maar een groot bezwaar is dit niet. Inhoudelijk zijn de kaarten lang niet alle door Rand McNally samenge- steld: een deel is uitbesteed aan een dochterbedrijf in Stuttgart, aan Esselte in Stockholm, George Philip in Londen, Cartographia in Boedapest en aan een Japans bedrijf voor de kaart van Japan. Maar dat neemt niet weg dat ze wat uitvoering, in het bijzonder relibfweergave, betreft geheel de Stempel van Rand McNally dragen. Evenals een aan- tal grote handatlassen dient de nieuwe atlas tegelijk als opzoekat- las en om een beeld te geven van topografie en relief. Wat dit laatste aspect betreft bevat de atlas twee verschillende typen van kaarten. Alle overzichtskaar- ten op 1:13, 2 miljoen hebben een fraaie grijze reliöfschaduwing op een witte ondergrond en gekleurde biezen längs de Staatsgrenzen: een weihaast ideale uitvoering voor een staatkundige kaart, door zijn hel- derheid effectiever dan een kaart met volgekleurde staten. Alle kaar ten op 1:6,6 en 1:3,3 miljoen heb ben behalve de bergschaduwing een hoogtekleuring die kenmerkend is voor de kaarten van deze firma: de laaglanden zijn grijs en gaan dan via geelgroenige tinten over naar licht oker en geel voor de grote hoogten. Dit is ongeveer zo- als men het uit een vliegtuig ziet, als het laagland onder een lichte sluier ligt en de bergen door een läge zon worden besehenen. De methode is lang geleden door Peu- cker gepropageerd (maar hij ge- bruikte onnatuurlijke rode tinten voor grotere hoogtes) en is later op fraaie wijze toegepast in de at lassen van Imhof, waar het laag land echter meer groen is dan grijs. Dit mooie effect is in de hier be sproken nieuwe atlas slechts op een deel van de kaarten te zien, want vele zijn helaas veel te don ker afgedrukt. Dit geldt in het bij zonder een aantal kaarten van Europa, waardoor het land onder een rookgordijn verborgen schijnt en de namen bij een krachtige berg schaduwing (die van dezelfde plaat schijnt te zijn afgedrukt) moeilijk of in het geheel niet leesbaar zijn, wat niet bepaald een aanbeveling is voor een opzoekatlas. In overeenstemming met de doel- stelling van een opzoekatlas zijn de kaarten ruimschoots met namen en plaatsen gevuld, waardoor ze nood- zakelijkerwijze een volle indruk maken. Het register bevat naar schatting zo'n 70. 000 namen; dat is ruim het viervoudige van de gro te Bosatlas, maar dat is dan ook geen opzoekatlas. De plaatssymbo- len zijn sterk onderverdeeld naar inwonersaantallen, waardoor be- kende toeristenplaatsen met weinig blijvende inwoners (zoals Benidorm) weinig opvallen, ook niet door let- tergrootte, en waardoor andere (zoals Fuengirola) ontbreken. Als spelling wordt de in elk land offici'öle spelling of transcriptie gevolgd. Bij enkele zeer bekende plaatsen wordt daaronder de Neder- landse naam geplaatst. Bij Rusland zal men dan ook niet de in de Bos atlas gebruikte Nederlandse fone- tische transcriptie aantreffen; dus niet Tsjeljabinsk doch Cel'ebinsk. Maar aan de genoemde regel wordt niet overal de hand gehouden. Voor Indonesie wordt nog steeds de oude spelling gebruikt, dus Tjilatjap en niet Cilacap. Het in 1945 bij Polen gevoegde deel van het vroegere Duitsland laat een staaltje zien van Duitse nostalgie: aan alle nieuwe Poolse plaatsnamen is de vroegere Duitse naam toegevoegd, de Oder- Neissegrens wordt onderbroken aangegeven als 'feitelijk betwiste grens' en het gebied wordt aange- duid als 'onder Pools bestuur ge plaatst'; de grens tussen de DDR en de Bondsrepubliek wordt trou- wens demarcatielijn genoemd en niet grens. Bij de plaatsing van namen van lan den volgt Rand McNally (behalve op de overzichtskaarten op 1:13,2 mil joen) een eigen systeem: in plaats van met grote, wijd uit elkaar staande letters, die men daardoor vaak niet in hun samenhang ziet, wordt de naam van het land op ver schillende plaatsen längs de grens gezet, met daar tegenover de naam KT 1984. X. 1 41

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 43