expedities tussen 1903 en 1913 wer den toegepast en hij behandelt uit- voerig de landmeetkundige Proble men, die moesten worden opgelost toen in het kader van de luchtkarte- ringen moderne topografische kaarten konden worden gemaakt. Het vastleggen van de landmeetkun dige basis voor kaarten van een ontoegankelijk gebied als het Suri- naamse binnenland levert immers speciale moellijkheden op. De 'vaste punten' waaraan het kaart- werk moet worden 'opgehangen' konden afgezien van de bewoonde kustvlakte niet door middel van waterpassages met elkaar worden verbonden. Toen op grond van de in 1947 en 1948 opgenomen lucht- foto's (door K. L. M. -Aerocarto) de noordelijke helft van Suriname in kaart werd gebracht werd dan ook (evenals met de meeste voorgaande karteringen het geval was geweest) gebruik gemaakt van POLYTECHNISCH ZAKBOEKJE 40e DRUK Het Polytechnisch Zakboekje, een uitgave van Koninklijke PBNA te Arnhem, verscheen najaar 1983 in een geheel herziene 40e druk. Het zakhoekje biedt -in de vorm van formules, definities en normen - uitgebreide feitelijke informatie op vrijwel het gehele terrein van de techniek. Met de 40e druk bereikt het Poly technisch Zakboek, dat in 1928 voor het eerst werd uitgegeven, een totale oplage van meer dan een half miljoen exemplaren. De 40e editie van het Polytechnisch Zakboekje is geheel herzien, uit-s gebreid en aangepast aan de huidi- ge stand der techniek. In het kader van de herziening zijn de bestaande hoofdstukken her- schreven en -waarnodig- uitge- breid (onder meer 'Milieu' enJKli- maatregeling') en zijn bovendien zeven nieuwe hoofdstukken toege- astronomische waarnemingen: de ligging van de punten werd door het meten van sterhoogten ter plaatse vastgesteld. Toen later ook de zuidelijke helft van het land was gefotografeerd en in kaart moest worden gebracht werd op de met deze methode ver- kregen gegevens door middel van aerotriangulatie voortgebouwd. Maar de nauwkeurigheid van een en ander was er toch niet een, die men in een hedendaagse topografische kaart graag ziet. En zo werd na 1960 door K. L. M. -Aerocarto een nieuw landmeetkundig net vastge- legd, waarbij men van de meest moderne electronische hulpmtdde- len gebruik maakte. Met de 'aero- dist-methode' bijvoorbeeld is het mogelijk met behulp van een in een vliegtuig opge Steide apparatuur de afstand tussen twee grondstations te meten. Men vliegt daartoe bij voorbeeld op een hoogte van 3000 m tussen de twee stations door (in elk waarvan een electronische 'responder' is opgesteld). Het ap- paraat dat zieh in het vliegtuig be- vindt registreert de afstand naar de stations aan weerszijden. Op zeker moment, als het vliegtuig zieh juist tussen de twee stations in bevindt wordt voor beide afstan- den een minimum geregistreerd. Na verwerking van de vlieghoogte kan daaruit de afstand tussen de stations worden berekend. Met de ze en verwante moderne hulpmid- delen kon een betrouwbare basis voor de topografische kaart van heel Suriname worden verkregen. Wie een overzicht en ook een in- zicht in de ontwikkeling van de kartografie ön van de toepassingen van de landmeetkunde in Suriname wenst te verkrijgen vindt in Wekker' s boek hetgeen hij nodig heeft. J. I. S. Zonneveld voegd: statistiek, regeltechniek, informatica, bouwfysica, ergono- mie, energietechniek en gezond- heidstechniek. Het zakboekje bevat daarmee 25 hoofdstukken die nage- noeg het gehele terrein van de techniek bestrijken. Het Polytechnisch Zakboekje be- staat inmiddels meer dan een halve eeuw. De eerste druk, met een om vang van 150 pagina's, verscheen in 1928 in een oplage van 200 exem plaren. Het zakboekje was toen in de eerste plaats bedoeld als reper- torium voor degenen, die bij PBNA een schriftelijke cursus volgden. Het zakboekje verkreeg echter een zodanige populariteit, dat al snel werd besloten de uitgave ook voor niet-cursisten verkrijgbaar te ma~ ken. Het Polytechnisch Zakboekje is zowel verkrijgbaar bij de boekhan- del als rechtstreeks bij Koninklijke PBNA, Postbus 9053, 6800 GS Arnhem. De prijs bedraagt f 62, 50 (excl. f 3,- verzendkosten). KT 1984. X. 1 43

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 45