VOORWOORD INHOUD 9 Nederland heeft intemationaal naam als exporteur van agrarische prodükten. Naast de klompen en de windmolens lijken artikelen als tulpen en kaasjes een vaste plaats in te nemen in het beeld dat 'het buitenland' er van ons op na houdt. Binnen het totale nederlandse exportpakket heeft de land— en tuinbouwproduktie de laatste decennia echter duidelijk aan betekenis ingeboet. Dit is een van de aspekten van de ontwikkeling van onze agrarische sektor, die worden belicht in dit atlasje "Landbouw in ontwikkeling"tot stand gekomen als leerprojekt bij de cursus thematische kartografie, (doktoraal hoofd— en bijvak) van de vakgroep karto— grafie, in het studiejaar '82—'83. Door kartografische uitwerking van een aantal geselekteerde deelthema's, hebben wij getracht iets van de dynamiek in beeld te brengen, die de nederlandse land— en tuinbouw in de periode '60—80 gekenmerkt heeft. In de meeste gevallen hebben we hiertoe gege— vens vergeleken over verschwende jaren en, waar mogelijk, samen gevoegd in een regionale indeling die we naar eigen inzicht ontworpen hebben op basis van de bij het C.B.S. gehan— teerde indeling in landbouwgebieden. Waar hetfinanciele gegevens betreff, zijn deze om— gerekend naar de waarde van de gülden in '82. Desamenstellers: G. van den Brink R. van den Bussche M. van Elk W. van den Goorbergh Y. Heijsman J. Heuvelmans OmslagontwerpMijntje Daamen en Tom Ras. M. Hols G Huygen K. Krijnders T. Lekkerkerker A. van Nieuwkerk F. J. Ormeling T. Ras Ph. Rieff H. Romeijnders T. Tichelaar C. de Voogd K. de Vries Cultuurgrond Grondgebruik Specialisatie Produktieveranderingen Schaalvergroting Ruilverkaveling Groente— en fruitveilingen Alternatieve landbouw Afzetpunten van alternatieve landbouwprodukten Arbeidsuitstoot Loon en gezinsarbeid Investeringen en opbrengst Import enexport Landbouwexport naar de EG 3 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 Geografisch Instituut R.U. Utrecht 1983 druk: ITC Enschede

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 58