Planningskartografie R. van der Schans Inleiding Dit artikel is een gevolg van een door mij begin 1983 aan het bestuur van de NVK gedane suggestie, om te komen tot een werkgroep Planningskartografie. Het idee ontstond door eigen onderzoek op dit terrein, waarbij ik moest constateren dat de relatie tussen de kartografie en de ruimtelijke planning, met name die op de lagere niveaus, niet optimaal was. Bij de plan ners is er vaak onbekendheid met de mogelijkheden en beperkingen van de verschillende kartografische uit- drukkingsmiddelen en reproduktietechnieken, waar- door de bedoelde informatieoverdracht niet of niet goed plaatsvindt; kartografen hebben weinig zieht op de manier waarop de planners kaarten gebruiken en welke eisen aan de vormgeving uit dat gebruik voort- vloeien. Planners, stedebouwers, landinrichters, landschapsarchitecten zijn, behalve intensieve gebrui- kers van door anderen geprodueeerde kaarten, ook kaartenmakers. Ze leggen inventarisatiegegevens, conclusies van onderzoek, ontwerpideeiänjuridische normen neer in kaarten, die ze voor zichzelf gebrui ken en/of aan anderen presenteren. Veel daarvan wordt niet gepubliceerd, het zijn werkkaarten. Gezien hun maatschappelijk belang zijn ze echter nadere Stu die waard. Voor het oprichten van een werkgroep zijn een tweetal redenen aan te voeren: 1. De NVK heeft geen werkgroep waarin het kaartge- bruik aan de orde komt. De ruimtelijke planning is een werkgebied met alle aspecten van het kaart- gebruik: vastlegging, analyse, ontwerp, juridische normering, voorlichting. 2. Bij Provinciale Pianologische Diensten, gemeente- lijke stedebouwkundige diensten en particuliere stedebouwkundige bureaus worden door heel veel mensen heel veel kaarten gebruikt en ontworpen. Momenteel heeft de NVK nog weinig contact met deze mensen, die toch een grote ervaring hebben met het maken en vooral gebruiken van kaarten en met overleg met het publiek. In een werkgroep zouden ervaringen kunnen worden uitgewisseld en nieuwe werkwijzen kunnen worden ontwikkeld. Het bestuur verzocht me naar aanleiding van mijn sug gestie een artikel Over de planningskartografie te schrijven. Deze aanzet voor verdere discussie is een, zeer onvolledig, overzicht geworden van literatuur over de kaart in de planning, en een poging tot Syn these, waarin de verschillende typen taaluitingen op planningskaarten, de te regelen aspecten en, uiter- aard, de fasen van het planningsproces centraal staan. Aan het slot doe ik nog enige suggesties voor door een eventueel op te richten werkgroep te behan- delen onderwerpen. Nog een enkele opmerking vooraf. Dit artikel is ge- schreven met de nadruk op het laagste planningsniveau: dat van stedebouw, landschapsarchitectuur en landin- richting. Ook op regionaal en landelijk niveau wordt er, o. a. door Provinciale Pianologische Diensten en Rijks Pianologische Dienst, planningskartografie be- dreven. Dat ik deze belangrijke activiteiten hier ver- waarloos is, omdat de regionale planning in publikaties en op studiedagen en congressen relatief meer aan de orde is gekomen, omdat mijn belangstelling en kennis meer op het niveau van huisje-boompje-beestje (incl. mensje) is gericht, en omdat er nu een relatie kan worden gelegd met het architectonisch en landschaps- architectonisch tekenen. Enige literatuur over de kaart in de planning Een boek, dat alle aspecten van kaartvervaardiging en kaartgebruik in de ruimtelijke planning, op alle ruim telijke en bestuurlijke niveaus, behandelt is er niet. Idee'ön, ervaringen en methoden met betrekking tot dit onderwerp moeten worden bij eengezocht in bibliogra- fieen, kartografische en stedebouwkundige boekwerken uit de particuliere en overheidssfeer, in artikelen, dictaten, scripties en niet in de laatste plaats in on- derzoeksrapporten voor concrete plannen. Het ligt voor de hand om de planningskaart hierbij te benaderen van twee kanten: - vanuit de kartografie; - vanuit de ruimtelijke planning en de stedebouw. Voor beide vakgebieden bestaan er bibliografieön. Ik raadpleegde er slechts twee, de Bibliographia Carto- graphica en de Systematische Bibliographie zum Städtebau van Tesdorf (1975). Bij de in de Bibliographica Cartographica opgevoerde publikaties ligt het zwaartepunt naar mijn indruk voor al op regionaal niveau, op de inventarisatie van de bestaande toestand en de hulp van de automatisering hierbij. Het gebruik van de kaarten door de planners en anderen komt nauwelijks aan de orde. Dat is niet zo verbazingwekkend, wanneer men ziet dat vooral kartografische en geodetische tijdschriften in deze bibliografie zijn verwerkt. Stedebouwkundige en meer algemeen op de ruimtelijke planning gerichte boeken en tijdschriften ontbreken. De Systematische Bibliographie zum Städtebau bevat een paragraaf 'Kartographie, Vermessung, Luftbild wesen'. Hierin hebben ongeveer 50 (Duitse) titels be trekking op kartografische onderwerpen. Naast plan- ningsatlassen worden algemene inleidingen tot de (thematische) kartografie genoemd, o. a. van Amber- ger, Bosse, Imhof en Witt. Specifiek op de ruimtelijke planning afgestemd is er weinig. KT 1984. X. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 9