slechts 12 van de 31 ingezonden vragen behandeld worden. Erg spij- tig want verschillende vragen sloten direct aan bij de dagelijkse prak- tijk van het kaartenmaken, bijvoor- beeld chemicalien en milieu, etsen- de chemicaliön en de eventuele in- vloed op de gezondheid, gebruik van polyester en pvc in ddn kaart- vervaardigingsproces, en de in- vloed van de tijd op graveerlagen. Alle vragen en antwoorden zullen in het reeds genoemde nummer van 'Kartographische Nachrichten' worden opgenomen. Aan de vaktentoonstelling namen 17 bedrijven deel, de meeste uiter- aard voor kartografische en repro- duktiematerialen, gereedschappen en apparatuur. Hausleiter heeft een zgn. R-coater op de markt gebracht welke enigs- zins lijkt op het bekende Ohicolor systeem van O'Harris. Copiber- lagen en andere lagen voor karto- grafisch werk kunnen op pvc, poly ester en watervast papier worden aangebracht. De doorvoersnelheid is regelbaar evenals het drogen van de laag met infrarode wärmte. Het apparaat is leverbaar in de breed- ten van 70 cm en 120 cm en kost in de orde van DM 10. 000. Het Klimsch centraal ponsregister- systeem KT 3 (prijs DM 20. 000) is al enige jaren in produktie. Recent aangebrachte verbete- ringen zijn: - de ponsen zijn verstelbaar per 2\ cm - passtiftlijsten voor ieder gewenst registersysteem op de drukpers kunnen worden aangebracht, zo- dat een goede overgang van het KT 3 systeem naar het drukpers registersysteem is verzekerd. R A Rost (Wenen) brengt een pons- apparaat zoals ontwikkeld door ing. H. Mühle (voormalig medewerker van het IfaG) in de handel. Dit ponssysteem is in principe bedoeld als rand-ponssysteem, doch kan zeer eenvoudig ook als centraal systeem worden gebruikt (prijs in Nederland f 18. 400,-). Een duitse collega prof. R. Schweisz- thal liet een prototype van een door hem ontworpen graveerapparaat zien. Het lijkt op de bekende gra veerringen van Haag Streit. De ring wordt ondersteund door vier poten, twee lange en twee körte, waardoor de ring schuin Staat. In de ring is een grote loupe (2x) aan gebracht, waardoor in de normale werkhouding de graveemaald of beitel met het gidsbeeld zeer goed zichtbaar zijn. Een aparte kaartententoonstelling van 20 panelen was gewijd aan kaarten voor blinden, vervaardigd in de drie deelnemende landen. Uw verslaggever zag nog nergens zo'n groot aantal van deze kaarten bij een. De eerste exemplaren (het oudste was uit 1914) zijn vervaar digd van dik papier, nu wordt dun hard plastic gebruikt (zoals de be kende drie-dimensionale reliöf- kaarten). De zgn. mobiliteitskaar- ten geven een klein speciaal gebied weer, bijvoorbeeld een school, een raadhuis, het busstation in Bern, de palmentuin in Frankfurt. Van de stationsgebouwen op het vliegveld Hamburg is zelfs een losbladige band met A4-formaat bladzijden versehenen. Stadsplattegronden kunnen alleen voor blinden zijn, maar sommigen zijn door het toepassen van kleur ook voor algemeen gebruik. Soms zijn de Straten hoger, soms lager dan de aanliggende huizenblokken. Verdere categorieön op de tentoon- stelling waren: omgevingskaarten, kaarten van ddn land, kaarten van Europa en wereldkaarten. De internationale grenzen op de laatste twee soorten worden meest- al verhoogd aangegeven met de landennamen in braille. Op ödn van de Europa-kaarten zijn de landen- vlakken weergegeven met verschil lende punt-, lijn- en struetuur- rasters, zodat een sneller oribn- teren mogelijk is. Een erg fraai exemplaar van een gedeelte van een stad, welke door het toepassen van kleuren ook goed leesbaar is voor anderen, is gedrukt in zeef- druk op watervast papier. De druk- inkt gaat opzwellen ('aufschäumen') als de kaart wordt verhit en er ont- staat na het afkoelen een voelbaar relibf. Het grote voordeel van de ze kaarten is dat ze oprolbaar en opvouwbaar zijn. Bij de produktie van kaarten voor blinden zijn kennelijk zelden karto- grafen betrokken; op geen van de kaarten komt de naam van een kar tografische instelling of bedrijf voor. Op de ICA conferentie in Perth zal het onderwerp 'Kaarten voor blinden' ook aan de orde kö rnen. De kaartententoonstelling had geen thema doch trachtte een breed overzicht te geven van de huidige kaartproduktie in de drie landen. Het meest vermeldenswaard zijn: - interessante voorbeelden van eindprojekten van de drie HTS-en in de Bondsrepubliek; - fraaie voorbeelden van de reliBf- voorstelling van het Alpengebied; - een kleine stadsplattegrond van München met een legenda in het Japans; - het trachten te wennen aan het schrift op kaarten, welke met behulp van automatisering zijn vervaardigd; - een proef met een nieuwe voor- stellingswij ze en kleuren op de topografische kaart 1:25. 000 van de deelstaat Niedersachsen (lijn- werk voor contouren en huizen in paars, 4 typen vegetatie in groen en geel); - zelf ontworpen punt- en lijnsym- bolen gedrukt in zeefdruk op zelf- klevende folie (ruilverkavelings- dienst Stuttgart); - verschillende voorbeelden van het in bewerking zijnde 'Afrika- Kartenwerk', 1:1.000.000, een publikatie in opdracht van wat men in Nederland ZWO zou noe- men ('Deutsche Forschungsge meinschaft'). Afrika is opgedeeld in vier hoofdgebieden; van ieder gebied verschijnt een serie van 16 thematische kaarten (onder andere geomorfologie, klimaat- geografie, hydrografie, maar ook verkeersgeografie)Men deinst niet terug voor 22(!) druk- gangen. Tenslotte wordt vermeld dat in Stuttgart zelf nog twee langer lo- pende kaartententoonstellingen wa ren ingericht: - Staatsarchief Stuttgart: 'Stutt gart im Spiegel alter Karten und Pläne'; - Landespaviljoen Stuttgart: 'Der historische Atlas von Baden - Württemberg' A. J. Kers SATE LLIE TF OTOGR AFIE Het is bekend dat vanuit vliegtuigen en satellieten informatie verzameld wordt over het aardoppervlak door middel van remote sensing of tele- detectie. Daarbij wordt gebruik ge- maakt van door het aardoppervlak gereflecteerde of uitgezonden stra- len zoals het zonlicht of electro- magnetische straling waarvoor het oog ten dele ongevoelig is. Deze stralen worden opgevangen door middel van in satellieten of vlieg- 8 KT 1984. X. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 10