Nieuw-Holland had, wordt duidelijk uitgedrukt in de Nederlandse kartografische produkten van die tijd. De geheime detailkaart van Hessel Gerritsz. (1628) had een blijvende invloed op alle overige commerciöle kartografen en uitgevers. Hij diende als basis voor een kaart op perkament door Jacob Aertsz. Colom (1630-1640) die ook de ontdekkingen van de Pera weer- geeft, hoewel die niet voorkwamen op Hessel Gerritsz. kaart, die niet ver genoeg naar het oosten doorliep (26). Figuur 2. Theunis Jacobsz. deel van zijn Pascaerte van Oost-Indien (c. 1630-1640), gedrukt op perkament, met de voor-Tasmanse ontdekkingen in Australie (Ba dische Landesbibliothek, Karlsruhe). In de werkplaats van de kartografenfamilie Colom werd ook een globe vervaardigd waarop alle Nederlandse ontdekkingen tot en met 1627 te zien waren (27). De ontdekkingen op de west- en zuidkust zijn ook te vinden op een globe door Arnold Florent van Langren (1639) in Grenoble (28). Nieuw-Guinea verschijnt hier als een afzonderlijk eiland, en de ontdekkingen van De Torres aan de zuidkust (1606) worden eveneens ge- toond. De zuidkust van Australie zet zieh voort in een onbekend zuidelijk continent. Deze globe toont, evenals die in de Archives Nationa les in Parijs, de ontdekkingen gedaan tussen 1619 en 1627 met de hand ingetekend en de gegraveerde kust- lijn is op dezelfde manier voortgezet (29). De vödr Tasman gedane ontdekkingen zijn eveneens weergegeven op een op perkament gedrukte kaart van Theunis Jacobsz. (30). Het continent draagt hier de naam 't Land van de Eendracht', die anders alleen maar voor een deel van de westkust van Australie wordt gebruikt. De pre-Tasman ontdekkingen kwamen ook voor op de vele edities van de kaarten van de Polus Antarcticus (31) van Henricus Hondius, en van de Mar di India (32) van Joannes Janssonius; zij vormden een beslissende bijdrage tot de Nederlandse kennis en ideeön omtrent dit gebied. Laten we ons nu gaan bezighouden met het hoogtepunt van de Nederlandse periode der ontdekkingen in Nieuw-Holland: de twee ontdekkingsreizen van Abel Jansz. Tasman in 1642/43 en 1644 (33). Anthonie van Diemen was een der meest energieke Gouvemeurs-Generaal in Batavia, wiens belangrijk- ste doelstellingen waren het de vijand zo ongemakke- 's lijk mogelijk te maken, de handel voort te zetten en uit te breiden en nieuwe landen te ontdekken. Het was Van Diemen die besliste dat de opheldering van het vraagstuk van het zuidelijke continent niet langer aan het toeval zou worden overgelaten. In 1642 bereidde hij een systematische ontdekkingsreis voor, met de leiding waarvan hij Tasman belastte. Het hoofdmotief voor de hele ondememing vormde de speculatie om trent rijke landen in het zuiden en oosten. Men hoopte dat Tasman's reis een doorvaart naar de Grote Oce- aan zou onthullen waardoor een gemakkelijke route naar Chili zou zijn ontdekt, voor de VOC een zaak van aanzienlijk economisch gewicht. Tegelijk met de ont- sluiting van de rijke Chileense markt hoopte men dan kapersactiviteiten te kunnen ondememen tegen Spaan- se koopvaardijschepen. Op zijn eerste reis in 1642/43 met de Zeehaen en de Heemskerck bewees Tasman dat de zeeweg naar Chili een mogelijkheid was, en dat het zuidelijk continent zieh niet zo ver naar het zuiden uitstrekte. Als een gevolg van de omzeiling van Australie - welk kontinent Tasman zelfs op zijn eerste reis niet heeft gezien - schrompelde het grote zuidelijke continent, dat reeds sedert klassieke tijden door de hoofden van de geo- grafen had gespookt, en dat vooral in de 16e eeuw enorme proporties had aangenomen, aanzienlijk ineen. Op de zgn. 'Eugenius'-kaart in de Atlas Van der Hern, die een kopie is van de kaart door de eerste stuurman Frangois Jacobsz. Visscher, is de gehele route te zien, met het dagelijks gemaakte bestek (34). Tasman noemde het eerste op zijn reis ontdekte land 'Anthonie van Diemen's Landt' als eerbetoon aan de Gouvemeur- Generaal (35). Op 4 december 1642 verliet het smal- deel de oostkust van dit land op een oostwaartse koers over een zee die later de Tasman Zee is genoemd ter Figuur 4. De oudste gedrukte detailkaart van Australie met de in de eerste helft van de 17e eeuw door de Ne- derlanders gemaakte ontdekkingen. Uit M. Thevenot's Relations de divers voyages (Paris 1663). 16 KT 1984. X. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 18