De produktie van kaarten en adassen in facsimile in Nederland na de Tweede Wereldoorlog A.H. Sijmons Reeds lang vöör de Tweede Wereldoorlog versehenen in Nederland faesimilö-edities van belangrijke oude kaarten. AI in 1894-1897 publiceerde Frederik Muller zijn befaamde collectie 'Remarkable maps of the XVth, XVIth and XVIIth Century', en in 1916-1923 werd de complete serie plattegronden van Noord- Nederlandse Steden in de 16e eeuw door Jacob van Deventer, in kleuren gereprodueeerd. F. C. Wieder's 'Monumenta Cartographica' verscheen tussen 1925 en 1933 en 14 van de 16 delen van Prins Youssouf Kamal's 'Monumenta Cartographica Africae et Aegypti' ver sehenen tussen 1926 en 1938. Zo was dus in Nederland het vervaardigen van kaart-facsimilö's geenszins een nieuwigheid toen, na de oorlog, een opmerkelijke ont- wikkeling in deze tak van kaartvervaardiging een aan- vang nam. Zelfs gedurende de Duitse bezetting waren Nederlandse uitgevers er nog in geslaagd een belang rijke facsimilö-uitgave te produceren: de 16e-eeuwse kaarten der Nederlandse provincies door Jacob van Deventer (1941), waarvan de originelen tijdens de oorlogshandelingen werden vemietigd. Doch de grote vooruitgang in de produktie van faesi- milö-kaarten en atlassen werd sedert het eind van de oorlog geboekt, toen grote technische verbeteringen, zowel in fotografie en lithografie als in de druktech- niek, het mogelijk maakten facsimilö's van superieure kwaliteit te vervaardigen. Deze technische ontwikke- ling ging samen met een sterk toegenomen belangstel- ling voor deze kartografische produkten, zowel bij wetenschappelijke onderzoekers als bij een breder publiek. De wetenschappelijke Studie van oude kaarten en atlassen, en in het bijzonder die van de unica en de zeer zeldzame exemplaren, werd door deze ontwik- keling ten zeerste vergemakkelijkt, vooral omdat in de meeste gevallen een kaartfacsimilö begeleid wordt door een dikwijls uitgebreide karto-bibliografische publicatie met betrekking tot de geschiedenis van de kaart en zijn auteur; zulke toelichtingen vormen tege- lijk bijdragen tot de wetenschappelijke literatuur. Bovendien verschaft het beschikbaar zijn van een goed facsimilö aan kaartbeheerders de mogelijkheid om de originelen ongestoord in hun bewaarplaatsen te laten. Andere belangrijke factoren bij de toeneming van de vervaardiging van kaart-facsimilö's zijn de levendige belangstelling die thans velen aan de dag leggen voor de geschiedenis van eigen stad of Streek, en tevens de aantrekkelijkheid van een goed geslaagd facsimilö van een mooie oude kaart. Deze toegenomen belang stelling Steide uitgevers in staat publicaties op Stapel te zetten welke ook economisch realiseerbaar bleken. Men kan bij de produktie van kaart-facsimilö's in Nederland in de naoorlogse periode enkele categorieön onderscheiden: wereldkaarten, regionale kaarten van Nederland, facsimilö's van eerste edities van Neder landse topografische kaarten, en historische stadsplat- tegronden. De groep der facsimilö-atlassen omvat zowel in Nederland als eiders gepubliceerde atlassen. Voorts zijn er de min of meer populariserende verza- melwerken van fraaie speeimina van fraaie kaarten van bepaalde gebieden of over speciale onderwerpen. Wat de categorie der wereldkaarten betreft dient spe- ciaal melding te worden gemaakt van de reeks faesimi- lö-wandkaarten gepubliceerd onder redaktie van prof. dr. G. Schilder, aanvankelijk uitgegeven door N. Israöl en thans, met aanzienlijke uitbreiding van het program ma, onder de serietitel 'Monumenta Cartographica Neerlandica' door uitgeverij Canaletto. In deze belang rijke reeks zijn tot nu toe reeds versehenen: de 20- delige wereldkaart van Blaeu/Hondius (1624), de 20- bladige wereldkaart van Jodocus Hondius Senior en Nicolaes Visscher (1669), de 12-bladige wereldkaart van Pieter Van den Keere (1611), de 6-bladige wereld kaart van Franpoys van den Hoeye en Nicolaes van Wassenaer (1661), de 4-bladige wereldkaart van Van den Keere in Mercator's projektie (1619) en de 4-bla dige wereldkaart van Claes Jansz. Visscher (1650). AI deze facsimilö's worden begeleid door uitgebreide karto-bibliografische inleidingen door de redakteur prof. Schilder. Mercator's beroemde wereldkaart van 1569 werd in 1962 in facsimilö gepubliceerd door B. van 't Hoff. Een tweede belangrijke categorie wordt gevormd door de grote historische regionale kaarten van Nederland. In deze groep werden de beroemde 16e-eeuwse provin- ciekaarten van Christiaan Sgrooten gepubliceerd door S. J. Fockema Andreae en B. van 't Hoff (Brill, 1961). In 1970 maakte de uitgeversfirma Canaletto een aan- vang met de publicatie van een belangrijke reeks facsimilö's van Nederlandse historische regionale kaarten, aanvankelijk voomamelijk kaarten van de polder- en waterschapsgebieden in het westen des lands, later ook van andere landsdelen (o. m. de kaart van Friesland van Bemardus Schotanus Sterringa van 1665, faesimilö-editie 1983, inleidingdoorD.de Vries). Dezelfde firma publiceerde ook het kartogra fische oeuvre van de befaamde 18e-eeuwse militaire kartografen en topografen W. T. D. W. C. en A. Hat- tinga, dat zowel topografische kaarten als stadsplatte- gronden omvat. Tot de groep der in facsimilö gereprodueeerde regio nale kaarten moeten we ook rekenen de in 1718 door Franqois Halma uitgegeven 'Uitbeelding der Heerlijk- 24 KT 1984. X. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 26