■L Schepen' (diepgang tot 21, 4 m (70 voet) Deze laatste twee (samenhangende) gebeurtenissen, maakten de produktie van een aantal 'Hernieuwde Uit- gaven' en die van drie Nieuwe kaarten noodzakelijk (INT-1416 (Ned. 1349), Zuidelijke Noordzee, en twee speciale routekaarten voor Zeer Diepstekende Sche pen, 1971 en 1972. Bedenkend dat gedurende de wintermaanden de ca. 50 'Hydrografische kaarten voor Kust- en binnenwateren' (waarin overigens alle bovengenoemde wij zigingen 66k aangebracht moesten worden) de meeste aandacht vragen, zal het duidelijk zijn dat de Kartografische afdeling zieh niet behoefde te vervelen van augustus 1982 tot ver in 1983. Na deze uiterst drukke periode werd de normale kaart- produktie hervat. Toen in September 1983 een gewij- zigd Decca-hyperbolisch navigatiepatroon in werking werd gesteld kon tevens kaart INT-1472 (Aanloop Hoek van Holland) worden verwelkomd. Ondertussen werden bij de revisie van de 'Hydrogra fische Kaarten' de nieuwe INT-kaart specificaties ook zoveel mogelijk ingevoerd. Het internationale idee zal in het bijzonder een belang- rijke rol gaan speien in de INT-kaarten welke als volgende op het programma staan. Daar de aanloop van de Westerschelde en deze rivier zelf tot Antwerpen, voor zowel Belgib als Nederland van even groot belang zijn, vinden er begin 1984 besprekingen plaats tussen beide landen om tot een vorm van co-produktie te komen (3). In het noordoosten van Nederland bestaat een soort- gelijke situatie, namelijk waar Eems en Dollard de grens met Duitsland vormen. Voor dit gebied werd overeengekomen dat Duitsland 'producer' zal zijn voor de grootschalige kaart INT-1461 (Nederland zal die kaart te zijner tijd, met wat nationale aanpassin- gen, reproduceren als Nederlandse uitgave). Na de voltooiing van de 1:50. 000-serie blijft er nog een aantal kleiner-schalige kaarten (1:150. 000 en 1:375. 000) Over die getransformeerd moeten worden tot INT-kaarten. Maar dan is de ICA-conferentie in Perth al weer ruimschoots achter de rüg. Noten 1. LANGERAAR, Schout bij Nacht Ir. W. (1969), Naar een Internationale Hydrografische Kaart. KNAG Geografisch Tijdschrift III (1969) Nr. 4, pag. 393. 2. FERWERDA, J. G. Kaart 1, de verklaring van tekens en afkortingen op zeekaarten. Kartografisch Tijdschrift 1983. IX. 5, pp. 32, 35. 3. Intussen is overeengekomen dat ieder van de lan den 66n kaart zal vervaardigen: Belgiö de Aanloop Westerschelde en Nederland de Scheide van Vlis- singen tot Antwerpen. Na het drukken zal de oplage gedeeld worden en in beide landen verkrijgbaar zijn. Een en ander houdt in dat ook correcties op deze kaarten in onderling overleg gepubliceerd zullen moeten worden. Eind 1984 zullen beide kaarten verkrijgbaar zijn. «om ",vÄ22LS- c® Fragment van Ned. kaart 1972 (1:75000) GEOLOGISCHE KARTERING NOORDZEE-vervolg van pag. 32 geofysische profiel op te nemen. Nadat het geofysische profiel fysisch gefriterpreteerd is, wordt het gedigita- liseerd en vervolgens geologisch getnterpreteerd. Het ontstane netwerk van opgenomen, gei'nterpreteerde geofysische profielen, maakt het mogelijk om allerlei kaarten en profielen automatisch te laten tekenen. Ergens in deze procedure wordt de tijd (in seconden) omgezet in diepte (in meters) volgens een omreke- ningsfaktor die voor water en voor verschillende soorten Sediment anders is. Voor de computerverwerking wordt gebruik gemaakt van een HP 1000 systeem met velerlei randapparatuur. Veel van het traditionele handwerk dat vroeger vooraf- ging aan het vervaardigen van kaarten is hiermee ver vallen en gedeeltelijk vervangen door ander, duidelijk minder veelomvättend, handwerk namelijk het invoe- ren van gegevens. 34 KT 1984. X. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 36