260 kaarteenheden een eigen kleur toe te kennen. Daarom wordt een aantal verwante eenheden in de- zelfde kleur gedrukt. Zij zijn dan alleen van elkaar te onderscheiden door verschillen in de Symbolen. De uit twee of meer enkelvoudige eenheden samenge- stelde associaties worden afgebeeld in een mozai'ek- patroon, waarbij afwisselend, in banen van 1,5 milli- meter, de kleuren van de samenstellende kaarteen heden worden weergegeven. Wijze van vervaardiging Handmatig. Bijna alle tot nu toe versehenen bladen van de bodem- kaart 1:50. 000 zijn 'met de hand' vervaardigd, dat wil zeggen zonder gebruik van Computer en automatische tekentafel. Ten behoeve van de vervaardiging van de ondergrond wordt de bestaande Topografische Kaart 1:50. 000 fotografisch vergroot naar de schaal 1:30. 000. Op het negatief wordt de overbodige topografie met verf afge- dekt en later met de uitgedunde schriftplaat tot een nieuw positief beeld, schaal 1:50. 000, verkleind. De grenzen voor de thematische informatie worden vervaardigd door middel van de graveertechniek. Teksten en Symbolen worden aangebracht met behulp van strippingfilm. Wanneer alle gravures en films voor de bodemkaart voltooid zijn, wordt öön exemplaar van de kaart op een lichtdruk met transparante waterverf ingekleurd. Na korrektie van de hierbij aan het licht gekomen fou- ten is de kaart gereed voor de lithografische bewer- king. Hierbij wordt de peel-coat methode gevolgd. Na vervaardiging van de maskers worden de diverse rasterpercentages fotografisch aangebracht op de deelfilms voor de gele, rode en blauwe kleur. Vanzelf- sprekend wordt ponsapparatuur gebruikt om het onder- linge registeren van de deelfilms te garanderen. Het is ons gebleken dat een ver doorgevoerde mechanisa- tie en standaardisatie in de fotografische afdeling de maatvastheid van de film sterk ten goede komt. De bodemkaart wordt in zeven drukgangen vervaardigd. Naast de drie basiskleuren voor de vlakken wordt ge bruikt: grijs voor topografie, zwart voor tekst, krachtblauw voor grondwatertrappen en bruin voor de bodemgrenzen. Voordat de oplaag van de kaart in offset wordt gedrukt, is de vervaardiging van een proefdruk onmisbaar. Hiervoor is het Cromalin proefdrukproeödd gekozen, waarmee de kwaliteit van de in offset gedrukte kaart zeer dicht wordt benaderd. Om economische redenen is het drukken van de kaart uitbesteed bij een externe drukkerij. De oplaag is beperkt namelijk 1200 exemplaren. Tijdens het druk ken is er een intensief contact tussen drukker en ver- antwoordelijke kartograaf om tijdens het drukproeddö een optimaal resultaat te bereiken. Regelmatige con- trole van de kleur-intensiteit met een kleurendensito- meter is een belangrijke hulpbron voor het constant houden van de kleuren. Geautomatiseerd. De in kleur gedrukte 1:50. 000 bodemkaart vormt te- samen met het bijbehorende rapport een rijke bron van bodemkundige informatie. Deze informatie is, met name in de kaart, zeer compact weergegeven. Als een gebruiker antwoord op speeifieke vragen wenst zal hij de kaart eerst enige tijd moeten 'lezen' voordat hij de gewenste gegevens kan selekteren. Op dat mo- ment bevat de kaart voor hem veel overtollige informa tie, die het vinden van een antwoord op zijn vraag be- moeilijkt. Het beeld dat een kaart levert is een momentopname. Wanneer de gebruiker de kaart raadpleegt, kunnen de gegevens reeds verouderd zijn. Hoewel bodemkundige gegevens voor een groot deel vrij konstant zullen zijn, is revisie op bepaalde onderdelen wel noodzakelijk. Dit geldt bijvoorbeeld voor de grondwatertrappen, die na ruilverkavelingen sterk kunnen wijzigen. Om de mogelijkheden en snelheid van selectie en revi sie te vergroten is Stiboka begonnen met de opbouw van een digitaal bestand van reeds versehenen bladen van de bodemkaart 1:50. 000 van Nederland (uitsluitend de thematische informatie). Het daartoe aangeschafte interactief grafisch computersysteem van Computer vision kan ook gebruikt worden bij de vervaardiging van nieuwe bladen van de bodemkaart. Het digitale bestand bestaat uit grafische en niet-gra- fische gegevens. De grafische gegevens worden ge- vormd door bodemgrenzen, grondwatertrapgrenzen, bodemvlakken en de daarbij behorende namen (bodem- codes). De niet-grafische gegevens bevatten de waar- den van de verschillende eigenschappen van een bodem- eenheid, bijvoorbeeld kalkgehalte, geschiktheid voor akkerbouw/weidebouw/bosbouw, enz. Het grafische deelbestand wordt opgebouwd door mid del van het digitaliseren van de maatvaste films van de gedrukte bladen 1:50. 000, waarbij diverse layer's worden onderscheiden (zoals bodemgrenzen layer 1, Gt-grenzen layer 2, enz.). De niet grafische gegevens worden via een toetsenbord toegevoegd aan de grafi sche gegevens. Wanneer een blad volledig is gedigitaliseerd en alle waarden van de eigenschappen zijn toegevoegd is het digitale bestand voltooid. Nu is het mogelijk op eenvou- dige wijze met behulp van boolean Operators selekties uit het bestand te verkrijgen. Met het Computervision- systeem is het mogelijk de geselekteerde digitale ge gevens om te zetten in grafische vorm: de automati sche tekentafel tekent een kaart met alle geselekteerde gegevens. Fragmenten van voorbeelden zijn weerge geven in KT 1983. IX. 4 op pagina 34 en 35. Als proef is öön kaartblad längs deels geautomatiseer- de weg vervaardigd. Het lijnenbeeld van de concept- kaart is gedigitaliseerd op schaal 1:25. 000. Een van 1:50. 000 naar 1:25. 000 vergrootte topografische kaart werd daarbij als ondergrond gebruikt. De nauwkeurig- heid van de uiteindelijke kaart blijft vanzelfsprekend die van een 1:50. 000 kaart. Na het digitaliseren worden de grenzen uitgetekend op 1: 50. 000 naar 1:25. 000 vergrote topografische kaart werd daarbij als ondergrond gebruikt. De nauwkeurig- het digitale bestand is voltooid, worden de grenzen ge- tekend op een hoogwaardige automatische tekentafel. Teksten, Symbolen en legenda zullen met de hand wor den aangebracht. Weliswaar is het mogelijk dit met behulp van automatiseringsapparatuur te doen, maar uit kostenaspect is dit niet verstandig. De kleurenuit- treksels zullen geautomatiseerd worden vervaardigd; het maken van de peelcoats en het inkopieren van rasters zal längs fotografische weg worden gedaan. Dit laatste is noodzakelijk omdat de tot nu toe gebruik- te rasters gehandhaafd moeten worden: het nieuwe blad KT 1984.X. 3 37

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 39