moet immers passen in de systematische bodemkaart van Nederland De kosten Het al of niet beschikbaar zijn van topografie, het al of niet in eigen beheer verzorgen van de lithografie en proefdrukken bepalen de kosten van de kaartver- vaardiging. Ook de inhoud van de kaart zelf is van belang: een kaartblad met voornamelijk veen is door zijn struktuur aanmerkelijk goedkoper te verwerken dan een kaartblad van een ingewikkeld zandgebied. Gemiddeld zijn kartograaf-lithograaf en fotograaf 80 dagen bezig met de verwerking. Inclusief materiaal en drukkosten kost de vervaardiging van elk blad van de bodemkaart van Nederland ongeveer f 50. 000, - wat neerkomt op 15% van de totale kosten aan veld- werk, rapportage en publicatiekosten. Alleen met subsidie van de overheid kan een dergelijk project worden uitgevoerd, want de baten uit de ver- koop van de kaarten zijn niet van dien aard dat het project daarmee gefinancierd kan worden. De ervaringen met de opbouw van een digitaal bestand zijn zo recent, dat hier nog weinig konkrete cijfers voor de kosten zijn te geven. Het omzetten van de grafische informatie naar digitale vorm kost ongeveer f 10. 000, - per blad. Het toevoegen van de niet-gra- fische gegevens zal ongeveer de helft van dat bedrag vragen. Bij het gebruik van dit informatie-systeem zullen ook de kosten van de dure computer-apparatuur in rekening moeten worden gebracht. Geautomatiseer- de kaartproduktie zal tijdwinst op kunnen leveren. Financieel zal het alleen aantrekkelijk zijn, wanneer de gegevens ook gebruikt worden voor de opbouw van een digitaal bestand. De gebruiker De Bodemkaart van Nederland 1: 50. 000, is bedoeld voor al diegenen die met het begrip grond te maken hebben. Een goed gebruik van de bodemkaart bevor- dert een juist agrarisch gebruik en kan daarnaast de gemeenschap veel geld besparen. Op basis van gege vens uit de bodemkaart kunnen adviezen worden ge- geven voor fundering, onderhoud, aanleg van wegen, bespeelbaarheid van sportterreinen enz. Naast het agrarisch gebruik zal de bodem in toenemen- de mate onderwerp worden voor alle mogelijke soor- ten conserverende maatregelen van beheersinstanties ten behoeve van het tegengaan van verontreiniging van bodem en oppervlaktewater, voor het vrijwaren van goede landbouwgronden van niet-agrarische bestem- mingen, enz. Voor een goed doorvoeren van dergelijke maatregelen hebben de beheersinstanties de behoefte aan een Instrumentarium waar een inventarisatiekaart maar deels in kan voorzien. Als aanvullend gereed- schap zijn er kaarten nodig die in een oogopslag ant- woord geven op vragen over de mogelijkheden, beper- kingen en bedreigingen van het milieu-onderdeel dat de bodem vormt. Om dergelijke kaarten te realiseren is automatisering noodzakelijk. Noten J. P. Heerema is hoofd van de afdeling Kartografie van de Stichting voor Bodemkartering te Wageningen. Drs. A. J. E. van Riel was vroeger plaatsvervangend hoofd van dezelfde afdeling. 1. De getnteresseerde lezer kan bij Stiboka een cata- logus van kaarten bestellen (Postbus 98, 6700 AB Wageningen), waarin alle gekarteerde gebieden zijn vermeld terwijl op een overzichtskaart schaal 1:400. 000 de ligging van de gekarteerde gebieden is aangegeven. 38 KT 1984. X. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 40