samenstellen. Deze samenstelling wordt in verschil- lende fasen ondersteund en begeleid door de redactie- commissie, die tevens tot taak heeft de delen onder- ling op elkaar af te stemmen en de leesbaarheid en bruikbaarheid voor een breed publiek te bevorderen. Voor het in 6dn stijl brengen en het tot een vastge- steld niveau populariseren van de teksten is een wetenschapsjournalist-geograaf aangetrokken. De uitgave van de atlas is in handen van de Staatsuit- geverij. Zij verzorgt de marketing en de verkoop van de atlas. Voorts is de afdeling Vormgeving betrokken bij de algemene vormgeving van de atlas en draagt ze de zorg voor de kleurenfoto's die in de atlas en op de omslag worden opgenomen. Het zetten en drukken geschiedt bij de Topografische Dienst. Marketing Een van de belangrijke doelstellingen van de atlas is het toegankelijk maken van wetenschappelijke gegevens voor een groot publiek, met de nadruk op gegevens die een typerende geografische verspreiding kennen. De kartograaf heeft de taak de toegankelijkheid te bevorderen door het kiezen van de juiste afbeeldings- methode. Het verspreiden van de atlas onder het Nederlandse volk is de taak van de afdeling marketing en verkoop- ontwikkeling van de Staatsuitgeverij. De belangstelling voor nationale atlassen blijft vaak beperkt tot kartografen, geografen en een kleine groep geihteresseerden. Het is echter zonde van de gei'nves- teerde moeite en gelden deze compacte verzameling van gegevens niet verder te verspreiden. De Staatsuitgeverij voert daarom een intensieve reclamecampagne om bekendheid te geven aan de atlas. Om een beter inzicht te krijgen in de verkoopmogelijk- heden van de atlas is een marktonderzoek verricht. De vraagstelling luidde: wie zijn de potentiele kopers, hoe bereikt men die, en met welke boodschap moet men ze benaderen. De potentiele kopers vallen in twee hoofdgroepen uit- een, namelijk de professionele gebruikers en de algemeen gei'nteresseerden. De eerste hoofdgroep is te verdelen in de - primaire doelgroep: geografen, kartografen en personen uit aanverwante vakgebieden (ca. 9500 potentiele klanten); secondaire doelgroep nationale, provinciale en gemeentelijke overheden en onderzoekers (ca. 9000 potenti'ele klanten) en - tertiaire doelgroep: middelbare Scholen, openbare bibliotheken, bedrijven enz. (ca. 22. 500 potentiele klanten). Naar schatting zullen van de eerste groep 50%, van de tweede groep 15% en van de derde groep 5% een atlas aanschaffen hetgeen ongeveer 7250 complete at lassen oplevert (gebaseerd op verkopen van de eerste uitgave). Bij het benaderen van deze doelgroep zal bij de te brengen boodschap de nadruk liggen op de weten schappelijke waarde, de praktische bruikbaarheid en de recente unieke informatie die geboden wordt. Deze eerste hoofdgroep wordt vooral bewerkt door middel van direct-mailing en voorts door tentoonstel- lingen tijdens symposia, lezingen, (onderwijs)mani- festaties en andere belangrijke bijeenkomsten van potentigle kopersgroepen. De tweede hoofdgroep is minder eenvoudig te beschrij- ven. Twee overwegingen speien een rol bij het afbakenen van deze groep: - voor het begrijpen en kunnen gebruiken van de atlas is een zeker opleidingsniveau vereist; - het aanschaffen van de atlas vergt een aanzienlijk bedrag (ca. 500, -). Op grond hiervan kan de potentiele kopersgroep ruw worden geschat op 700. 000 personen waarvan wellicht 1% (7. 000 personen) de atlas aanschaft. Voorts kunnen losse delen worden gekocht. Afhankelijk van het thema wordt deze deelmarkt geschat op 1. 000 2. 000 exemplaren. Deze tweede hoofdgroep wordt benaderd door een grootschalige advertentiecampagne. Hierbij worden vooral de lokale boekhandelaren ingeschakeld. Bij deze groep zal bij de boodschap die gebracht wordt, de nadruk liggen op de kwaliteit, het aantal kaarten en afbeeldingen, de interessante leesbare tekst en de aantrekkelijke kortingen voor intekenaren. Het totaal van te verkopen atlassen komt hiermee op ongeveer 16. 000 exemplaren. Mogelijk zijn de schat- tingen nog wat aan de läge kant zodat een afzet van 18. 000 20. 000 is te realiseren. Een belangrijke activiteit tijdens de voorbereidingsfase is geweest het verspreiden van een proefdeel waarin delen van de te maken atlas zijn opgenomen. Deze dummy, met de wäre afmetingen van een atlasdeel, is verspreid onder de boekhandelaren, die tevoren reeds waren geihformeerd over de op handen zijnde uitgave, middels een maandelijks bericht. Voorts is het proef deel uitgedeeld tijdens symposia en andere manifesta- ties. Voor degenen die betrokken zijn bij de produktie van de atlas was het samenstellen van het proefdeel een goed experiment om de kinderziektes te overwinnen. Noot Drs. N. J. Bakker is hoofd van het Bureau Wetenschap pelijke Atlas van Nederland. KT 1984. X. 3 45

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 47