topisMaagssi DE GROTE TIMES WERELDATLAS Nederlandstalige editie van 'The Times Atlas of the World, com- prehensive edition'. Tweede her- ziene druk. Ede, Kluwer, 1983. 512 pp. waarvan 244 pp. kaarten, 224 pp. register met 210. 000 na- men en 40 pp. encyclopedisch ge- deelte met een woord vooraf door prof. dr. W. F. Heinemeijer. Karto- grafie van John Bartholomew Son Ltd. ISBN 90 6117 009 5. Prijs f 299, -. De Times Atlas verscheen voor het eerst in 1895. Sedertdien heeft deze atlas een enorme reputatie opgebouwd, en terecht. Van alle vergelijkbare atlassen die intussen ook op de markt zijn gebracht vol- doet de Times Atlas het best aan zijn funktie. Deze funktie is die van een referentie-, hand- of 'opzoekatlas', zoals prof. Panne- koek een dergelijke atlas pleegt te noemen. Onze nationale trots op atlasgebied -de Bosatlas - is in eerste instantie geen opzoekatlas, maar een schoolatlas. De Times Atlas is juist wel een opzoekatlas, maar weer geen schoolatlas, al zullen veel Scholen er wel een in gebruik hebben. Een opzoekatlas geeft immers zo goed mogelijk een antwoord op de vraag 'Waar ligt het?'. Met 'het' kan dan worden bedoeld die plaats, rivier, berg, zee, enzovoort. Hoe meer namen van dergelijke verschijnselen in een opzoekatlas voorkomen, hoe meer vragen naar de lokatie ervan beantwoord kunnen worden. Gelet op de funktie zal het duidelijk zijn dat een register van geografische namen in een opzoekatlas niet mag ontbreken. Nederlandstalige editie. Er zijn twee verschillende versies van de Times Atlas op de markt: een uitgebreide en een meer be- knopte. Van de van oorsprong engelse 'comprehensive' en 'con- cise editions' bestaan al weer enige tijd nederlandse uitgaven, met praktisch hetzelfde kaartmateriaal doch met nederlandstalige tekst. De eerste druk van de uitgebreide nederlandstalige Grote Times Wereldatlas verscheen in 1978. In het Kartografisch Tijdschrift 1979 V. 1 is een gedetailleerde bespre- king opgenomen. De bespreker, F. J. Ormeling, vroeg zieh hierin onder meer af of het prijsverschil tussen de nederlandstalige en de engelstalige editie (f 80, -) niet wat al te groot was. De praktijk heeft inmiddels ge- leerd dat de gebruiker daardoor kennelijk niet heeft afgezien van de aankoop van de nederlandstali ge editie. Immers, nu 5 jaar later heeft de uitgever alweer een twee de herziene druk op de markt ge bracht, die is gebaseerd op de zevende druk van de engelse editie. De prijs van de nederlandse uitga- ve is intussen opgelopen tot bijna f 300,-, waarmee de atlas zo'n f 70, - duurder is dan in 1978. Toch is die prij s nog steeds niet hoog als men zieh ook maar enigs- zins een beeld kan vormen van de hoeveelheid redigeerwerk die in een dergelijke atlas moet worden gestoken. In elk geval is de aan- schaf van los kaartmateriaal op vergelijkbare schalen - zo dat al gemakkelijk verkrijgbaar is - veel duurder. De Grote Times Wereld atlas biedt daarbij dan nog het voordeel van een gemakkelijk han- teerbaar register en additionele geografische informatie. Encyclopedisch gedeelte. Additionele geografische informa tie is met name te vinden in het inleidende, gefllustreerde, ency- clopedische gedeelte dat zo'n 40 pagina's beslaat. Hierin zijn onder meer nuttige gegevens opgenomen over landen, territoriums en de voornaamste eilanden: hoofdste- den, oppervlakten en meest recen- te inwoneraantallen (meestal 1980- 1982). Het grootste gedeelte wordt echter in beslag genomen door al- gemene geografische informatie over voedselproduktie, energie, grondstoffen, geologie, klimaat, heelal, astronomie, ruimtevaart en een aantal andere onderwerpen. Hoewel op zichzelf een interessant en goed verzorgd en vertaald ge- heel, kan men zieh afvragen wat de bedoeling ervan precies is. Gelet op de prijs van de atlas kan er niet meer over een 'populaire' uitgave worden gesproken: verreweg de meeste kopers zullen de atlas aan- schaffen voor het op de kaart op- zoeken van topografische gegevens en niet omdat er ook nog wat leuke plaatjes en tekst in staan. Anders- om zal de atlas niet zo snel ge- raadpleegd worden als men op zoek is naar geschreven geografische in formatie over de genoemde onder werpen. Er zijn voor dat doel wel wat meer handzame en ook meer volledige naslagwerken beschik- baar. Als deze opmerkingen dan ook nog eens worden geplaatst tegen de achtergrond van de nood- zaak tot vertaling van dit oorspron- kelijk engelstalige encyclopedisch gedeelte in het nederlands, dan kan men zieh afvragen of hier nu niet een mogelijkheid ligt om öf het prijsverschil tussen de nederlands talige en de engelstalige editie öf de prijzen van beide edities wat te drukken. Kaarten. De Grote Times Wereldatlas telt zo'n 300 geografische overzichts- kaarten, 64 stadsplattegronden en 32 thematische wereldkaarten op uiteenlopende schalen. De bedek- king van de wereld met geografi sche overzichtskaarten en stads plattegronden kan worden afgele- zen van de handige bladwijzers op het voor- en achterschutblad. Bijna het gehele landgebied van de aarde is afgebeeld op een schaal van 1:5. 000. 000 of groter, waarbij ook in ruime mate aandacht is be- steed aan kleine eilanden en eilan- KT 1984. X. 3 53

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 55