namen, die afwijken van de officie- le geschreven vorm in het land van herkomst, zoals Keulen/Köln). Belangrijke namen die een geogra- fische aanduiding bevatten zijn 'vertaald' (Golf van Valencia). De landennamen, die tevens als titel voor de bladuitsneden worden ge- hanteerd, zijn alleen in hun neder- landse vorm op de kaarten ver meld. Daarbij valt een grote mate van overeenkomst toe te juichen met de door de Commissie voor de Spelling van Buitenlandse Aard- rijkskundige namen samengestelde 'Lijst van Landennamen'; een lijst die in 1980 door de Staatsuitgeve- rij is gepubliceerd. Slechts in detail (Nigeria in plaats van Nige ria) valt er iets op de spelling van de landennamen aan te merken. Voor de transcriptie van de overi ge geografische namen met een niet-latijns letterschrift zijn, voor zover van vemederlandsing is af- gezien, in het algemeen de regels gevolgd aanbevolen door de 'United States Board on Geographica! Names' en de 'Permanent Commit- tee on Geographical Names for British official use'. Transcriptie is het juist omzetten van de klan- ken van een geografische naam uit een bepaald taalgebied in de taal van het ontvangende land. Een alge meen bezwaar van transcriptie- systemen is dat ze op een specifie- ke taal in het ontvangende alfabet gericht zijn. Voor de Times Atlas is dat het engels, ook in de neder- landse editie, hetgeen een probleem is omdat de nederlandse uitspraak van sommige letters verschilt van die van de engelse. Het probleem wordt enigszins ondervangen door het vermelden van uitspraakregels op twee pagina's transcriptietabel- len. Een belangrijke verbetering in vergelijking met de eerste neder landse editie is de vervanging van de op de engelstalige wereld ge- richte Wade-Giles transcriptie voor het Chinees door het Pinyin- transcriptiesysteem. Pinyin is in- middels door de meeste Westerse landen als standaardspelling geac- cepteerd. De nieuwe namen - met hier en daar de toevoeging van de oude spelling van in het Westen algemeen bekende namen - zijn niet alleen in de kaarten vermeld, maar ook in het register volledig herzien. Register. In het omvangrijke algemene regis ter staan volgens de opgave van de uitgever 210. 009 geografische na men. Hoewel het aantal namen uiteraard naar boven is afgerond -in werkelijkheid zullen het er eerder 200. 000 zijn - is dit een enorme hoeveelheid. Desondanks is de ontsluiting van de atlas via het register goed: namen kunnen snel op de kaart worden terugge- vonden. Om kosten te besparen is het register echter niet nederlands- talig: de aanduiding van de aard van het benoemde object is in het engels gesteld ("summit", "water- fall"), evenals de naam van het land waar het object te vinden is. Naast het hoofdregister is er echter ook nog een register van nederlandse benamingen van geo grafische objecten - in totaal zo'n 3 4000 - inclusief enkele aanvul- lingen op het hoofdregister. Bijzonder nuttig is de internationa le woordenlijst, waarin geografi sche begrippen in 46 talen worden verklaard in het nederlands (bij voorbeeld 'bukhta (Rus)=baai', 'hantö (Jap)=schiereiland'). Actualiteit. De hier besproken atlas is een ac- tuele atlas: steekproeven duiden erop dat de vele veranderingen die sedert 1978 hebben plaatsgevonden, keurig in de tweede editie zijn bij gewerkt. Daarom is dan ook de konklusie gerechtvaardigd, dat diegenen die een actuele opzoek- atlas willen aanschaffen, welke op de meeste vragen 'Waar ligt het?' een antwoord weet, een goede keuze maken met de Grote Times Wereldatlas. C. P. J. M. van Elzakker Michael KIDRON en Dan SMITH, Atlas van Oorlog en Vrede. Uit- gave Wolters-Noordhoff Atlaspro- dukties, Groningen 1983. 124 pp. met 40 kaarten in kleur, 14 pp. toelichting, register met politieke en militaire informatie naar land. ISBN 90 01 12134 9. Prijs f 29,50. 'The War Atlas, Armed conflict - Armed Peace' heet de oorspronke- lijke uitgave van deze atlas, en daarmee wordt de inhoud beter aangegeven dan met de Nederland se titel. In zeven hoofdstukken kö rnen veertig thema's aan de orde die te maken hebben met het sinds de tweede wereldoorlog ontstane militaire bestel. Elk thema is weergegeven in een hoofdkaart met dön of meer inzetkaarten. Ieder hoofdstuk begint met een körte toe lichting. In deel I passeren 'De oorlogen sinds 1945' de revue, in deel 2 'De wapens' komen het conventionele en nucleaire wapenarsenaal aan bod, in deel 3 'De lange arm' worden de invloedssferen van de wereldmachten geschetst. Deel 4 'Hulpbrönnen' gaat over kosten, toenemende bewapeningsuitgaven en onderlinge afhankelijkheid van de supermachten. Deel 5 'De markt' geeft een beeld van wapen- producenten, -kopers en -verko- pers en in deel 6 'Neveneffecten' worden militairisering, militairen als politie, ongelukken met kem- wapens en milieueffecten behan- deld. In het laatste hoofdstuk 'In- eenstorting?' worden de loyaliteit van de strijdkrächten en de op- komst van de vredesbewegingen onder de loep genomen. In een 'Toelichting bij de kaarten' achterin de atlas wordt commen- taar gegeven op de in beeld ge brachte informatie, de bronnen en de betrouwbaarheid ervan en de wijze waarop het materiaal verkre- gen is. Een uitgebreide lijst met bij de kaarten gebruikte bronnen sluit de atlas af. De Atlas van Oorlog en Vrede doet wat de vormgeving betreft veel denken aan 'De toestand in de we reld - Een politieke atlas' in 1981 bij Bert Bakker uitgegeven (Be- spreking in KT 1981. VII. 4, p. 59). Dat komt niet alleen doordat Mi chael Kidron aan beide atlassen heeft meegewerkt, maar ook omdat de kartografische uitvoering in handen was van dezelfde mensen. Evenals in deze politieke atlas ge- tuigen de toegepaste grafische technieken (o. a. airbrush), de kaartontwerpen en het kleurgebruik van originaliteit. Evenzo echter vervallen de makers in dezelfde fouten, vooral waar het de methode van weergeven betreft. Zo worden gelijkvormige vierkantjes en recht- hoekjes met daarin symbooltjes (vliegtuigen, schepen) gebruikt om kwalitatieve verschillen weer te geven. Oplopende relatieve waar- den worden vaak aangegeven met een onjuiste kleurschaal. Een en kele maal wordt een verlopende kleurschaal gebruikt om verschil- lende absolute waarden te repre- senteren. Op sommige kaarten is zoveel in formatie bijeengebracht, dat het KT 1984. X. 3 55

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 57