overzicht in het gedrang komt of zelfs geheel verloren gaat (kaart 13, 14 en 15). Bijzonder duidelijke kaarten blijken de anamorfosen en die kaarten waarin weinig figura- tieve Symbolen zijn gebruikt. De begeleidende tekst illustreert de uitgesproken visie die de au- teurs hebben op de internationale machtsstructuren. Hen komt alle lof toe dat ze ge- tracht hebben de ingewikkelde pro- blematiek die met onze veiligheid samenhangt in beeld te brengen. Dat is geen geringe opgave ge- weest, ook al omdat zij afhankelijk waren van hun brönnen, die, ge- zien de aard van het onderwerp, lang niet altijd volledig of be- trouwbaar waren. Ondanks de kartografische tekort- komingen biedt deze atlas de moge- lijkheid om inzicht te krijgen in de gecompl iceerde vraagstukken van oorlog en vrede. Juist daarom lijkt deze uitgave van Wolters- Noordhoff Atlasprodukties bijzon der geschikt om te dienen als na- slagwerk of voor gebruik in het (vredes)onderwij s. G. van Omme CLOOSTERMAN, W. J. Repro- grafie. Amsterdam: Vereniging van Lichtdrukkers en Reproductie- fotografen, z. j. Prijs/ 200,-. Sinds vele jaren verzorgt de Ver eniging van Lichtdrukkers en Re- productiefotografen een schrifte lijke cursus Reprografie. In 1981 werd deze cursus geheel herzien. Ze is zowel bedoeld voor mensen die in de praktijk van de reprogra fie werkzaam zijn als voor hen die in dat vakgebied een leidinggevende positie hebben. De cursus, waar- over straks meer, bestaat uit 20 schriftelijke lessen. Voor iedereen die wel belang Stelling heeft voor dit lesmateriaal maar niet de volle- dige cursus wil volgen is het los- bladige cursusboek nu voor f 200, - beschikbaar gesteld. Het boek bestaat uit twee gedeelten. In het eerste deel (les 1 t/m 10) worden fundamentele basisbegrip- pen behandeld, waarna in het twee- de deel (les 11 t/m 20) wordt inge- gaan op de diverse reproduktie- technieken en -procödds. Reprografie wordt omschreven als 'het reproduceren respectievelijk vermenigvuldigen van de gegevens van bestaande informatiedragers met behulp van stralingsenergie'. Uit deze definitie wordt duidelijk dat er allereerst basiskennis nodig is over bestaande informatiedra gers en stralingsenergie. Met 'kennis van originelen' begint het boek dan ook, onderscheiden naar de soort drager (papier, polyester enz.en het soort beeld (lijn, half- toon enz.Vervolgens worden de elementaire begrippen behandeld van scheikunde, energie (met de nadruk op stralingsenergie: licht) electriciteit (omzetting in licht, lichtbronnen) en kleurenleer (kleurmenging, drukinkten, kleu- rendruk). Op de wis-, natuur- en scheikunde wordt, wanneer dat voor begrip en toepassing van de reprografie nodig is, diep inge- gaan. De daarop volgende lessen zijn gewijd aan verlichting (belichting en densiteiten)lenzen en objec- tieven, kamera's en vergrotings- apparaten. Wat steeds weer opvalt is dat naast de grondige theoreti sche behandeling ook de praktische uitwerking voor de reprografie plaatsvindt. In het tweede gedeelte worden de verschillende reproduktietechnie- ken behandeld, achtereenvolgens de diazotypie, de halogeenzilver- fotografie, de electrofotografie, de microverfilming en diverse andere procödds zoals thermogra- fie, fotopolymerisatie en polaroid. In alle gevallen vindt een bespre- king plaats van de bij een bepaalde techniek behorende procddds, apparatuur, materialen, lichtbron nen en toepassingen. Het geheel wordt afgesloten met een hoofdstukje over milieubeheer (zilverterugwinning en afvalwater- zuivering) en enkele speciale toe passingen. Zoals al eerder opgemerkt is dit boek duidelijk gericht op de prak tijk, zonder voorbij te gaan aan een gedegen theoretische basis. Juist deze werkwijze maakt het boek, dat met een groot aantal technische tekeningen uitstekend geTllustreerd is, zo waardevol. Voor de repro-mensen binnen de kartografie is het boek weihaast een must, maar ook voor degenen die op wat meer afstand met repro- grafisch werk te maken hebben is het de moeite waard. Met name denk ik dan aan degenen die het hele grafische en reprografi- sche proces moeten kunnen over- zien en begeleiden. Voor zover mij bekend is dit het enige 'handboek' in het Nederlands op reprografisch gebied, afgezien van de vele boe- ken die er op het grafische terrein zijn uitgegeven. Tenslotte nog enkele gegevens over de cursus zelf. Deze bestaat uit de genoemde 20 schriftelijke lessen en vijf mondelinge. Aan de schrif telijke lessen is huiswerk verban den dat wordt gecorrigeerd. De totale cursusduur is twee jaar; de aanvang is steeds in januari, ter- wijl de afsluiting plaatsvindt door middel van een examen waarna bij goed resultaat een diploma wordt uitgereikt. Het cursusgeld bedraagt f 900, - bij betaling ineens of f 975, - bij beta- ling in drie termijnen. Verdere inlichtingen over deze cursus en aanmeldingsformulieren zijn verkrijgbaar bij de Vereniging van Lichtdrukkers en Reproductie- fotografen, Koninginneweg 208, 1075 EK Amsterdam (tel. 020- 719983). A. van Slobbe 56 KT 1984. X. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 58