DE HEER DANSEN MET VUT Bijna niet voor te stellen, maar 30 mei 1984 was de officiöle af- scheidsreceptie aan het Spaarne en moesten wij het wel geloven. De Rijks Geologische Dienst is Dansen kwijtgeraakt aan de 'VUT'. Directeur Hageman sprak de schei dende ambtenaar, als 'oude hap' toe. Hij zou rond 'Rinus' een hele geschiedenis kunnen schilderen, omdat hij van meet af aan veel met hem had meegemaakt. In die fout wilde hij echter niet vervallen, het- geen ook niet nodig was want de reputatie van Dansen was aan de meeste aanwezigen bekend. De öön had hem wat längere, de ander wat kortere tijd meegemaakt. De vele contacten die hij onderhield met firma's, instituten en instellingen om 'up-to-date' te blijven waar het kaartprodukties betrof en zijn on- gelofelijke inzet voor de kwaliteit van de kaartprodukten, werden door de heer Hageman gememo- reerd. Hij onderstreepte de opvat- ting van Dansen, dat dit alleen maar verkregen kon worden, wan- neer er een goede samenwerking tussen geoloog en kartograaf be- stond. Een opvatting waarin Dansen niet alleen Staat. Verder noemde hij de ontwikkeling in techniek; in het bijzonder het uitproberen van de rastertechnieken -de rijks- diensten nemen er de tijd voor - was Dansen alleszins toever- trouwd. Dit vooral omdat hij naast geduld, Over de benodigde ambach- telijke vakbekwaamheid beschikte en daarnaast een bijzondere gave voor kleurkeuze bezat. AI deze kwaliteiten waren in de persoon Dansen vertegenwoordigd. Boven- dien was hij er allerminst de man naar dit alles voor zichzelf te hou- den en heeft hij in zijn loopbaan de kennis voor de verdere produktie van de kaarten als een estafette- stok weten door te geven. Dat hij hierbij aan de basis van het produkt gezeten heeft is een geluk voor de Rijks Geologische Dienst. Hij wenste Dansen en familie ten- slotte nog vele gelukkige jaren toe. De tweede spreker, de heer Beets, legde de nadruk op de grafische presentatie van de kaart. Hij schetste Dansen als een self-made man met een enorm gevoel voor kleuren. Vaak vond Dansen het materiaal nog belangrijker dan het produkt, graptehij, maar voegde er tevens aan toe dat 'onze' kaart de mooiste geologische kaart ter wereld is. De profieltypen werden vaak zo serieus weergegeven dat zij er haast onleesbaar door zouden wor den. Met de opmerking dat Dansen nu eindelijk voldoende vrije tijd kreeg om met de kaart van 'zijn' dorp te beginnen besloot Beets en overhandigde een geschenk en bloemen. De volgende spreker, de heer Wal keuter, kon aan al deze woorden weinig toevoegen. Hij memoreerde de samenwerking en prees de 'figuur' Dansen. Hierna overhan digde hij een schilderijvoorstel- lende een kaart van Nederland, samengesteld uit kaartdetails. De voorzitter van de personeels- vereniging, de heer Breunese, bood met een paar welgekozen woorden de scheidende ambtenaar namens het personeel een 'envelop met inhoud' aan. Nu was het woord aan de heer Dansen. Deze begon met de trieste zijde van zijn betoog en dat was de gedachte dat hij vele aanwezigen niet of niet al te vaak meer zou ontmoeten nu hij niet meer aan het arbeidsproces zou deelnemen. Mensen waar hij toch een groot deel van zijn leven mee had samen gewerkt en vooral de relaties die hij in de loop der jaren had gekre- gen, hij zou ze missen. Lang had hij dan ook nagedacht. Aan de ene zijde doorwerken; aan de andere zijde zijn hobby's, zo- als tekenen, schilderen enz. Uit- eindelijk had hij de balans naar zijn hobby's laten doorslaan. Hij gaf te kennen beduusd te zijn door de grote belangstelling (uw correspondent heeft bij het aantal van 85 mensen het teilen gestaakt). Maar Dansen zou Dansen niet zijn, wanneer hij van de gelegenheid geen gebruik gemaakt zou hebben om zijn hart te luchten. Hij deed dit, door nogmaals de aandacht te vragen voor het werk van de karto graaf, dat nog steeds te weinig waardering krijgt. Een statusver- hoging voor de 'HBO-kartograaf' zou zijn vurige wens zijn. Hij vreesde dat door de voort- schrijdende automatisering de klappen in de reproductiehoek zouden vallen en hoopt dat hiervoor tijdig een oplossing zal worden gevonden. Tenslotte sprak hij een dankwoord aan allen die met hem hebben sa mengewerkt, die hem zo'n grote vrijheid van handelen hebben ge- geven, niet alleen bij zijn werk, maar ook voor de werkgroep van de NVK. Dank aan zijn collega's en vooral aan zijn vrouw, die hem steeds terzijde stond ook in moeilijke tijden. Dank aan ieder voor de aan- wezigheid en de ontvangen geschen- ken. Van de gelegenheid om tijdens de receptie met de scheidende ambte naar, de heer Dansen, onze 'Rinus' nog een woordje te wis seien werd door velen gebruik gemaakt. 62 KT 1984. X. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 64