Van de redaktie AC\ Om de twee jaar wordt door de NVK veel tijd en in- spanning geTnvesteerd in de ICA, de internationale kartografische vereniging. De enigen die direct van al die inspanningen profiteren zijn de paar Nederlandse kartografen die in Staat ge- steld worden die internationale bijeenkomsten te be- zoeken. Zij brengen wel altijd verslag uit, dat ook zo snel mogelijk in het KT wordt opgenomen. Die inspanningen leiden tot het volgende: een National Report, dat wil zeggen een verslag van de ontwikke- lingen in de nationale kartografie gedurende de laatste vier jaar; papers, dat wil zeggen een aantal lezingen die ingezonden zijn door de NVK, en door de Austra lische gastheren op kwaliteit getoetst en geaccepteerd worden; een Nederlandse bijdrage in de kaartenten- toonstelling die tijdens de conferentie wordt gehouden. Om nu alle leden wat meer idee te geven van aard en niveau van de bijdragen aan zo'n conferentie heeft de redaktie in dit nummer de Nederlandse vertaling van ons National Report opgenomen, evenals uittreksels van de vanuit Nederland ingezonden lezingen en een lijst van de door ons ingestuurde kaarten, welke alle- maal in Perth, tijdens de 12e internationale conferen tie van de ICA werden gepresenteerd. Zo bestaat dit nummer in de eerste plaats uit de bij dragen aan het National Report. In plaats van een overzicht van de in de afgelopen periode gepubliceer- de kaartbladen hebben de bestuursleden Bos, Kers en mevrouw Hoogendoom, bijgestaan door de KT-redak- tie, gekozen voor een presentatie van ontwikkelingen op wat längere termijn dan de aangegeven vier jaar. Die ontwikkelingen zijn vooral aan de conferentie- thema's van Perth opgehangen. Na een presentatie van de ontwikkelingen van de produktie van facsimilö- kaarten komt de natte kant van onze kartografie aan de orde: de kustkartering door Rijkswaterstaat, de geologische kartering van de Noordzee door de RGD en de internationale produktie van zeekaarten door de Hydrografische Dienst. Vandaar komen we weer op het droge met een over zicht van de produktie van de bodemkaart en de nieuwe nationale atlas. Omdat de conferentie in Perth de eerste ICA conferentie is die niet met een intematio- naal geografisch congres samenvalt, worden door ICA-president Ormeling de banden tussen geografie en kartografie nog eens belicht. Het tweede deel bestaat uit uittreksels uit de in Perth vanuit Nederland gepresenteerde lezingen. Ze zijn bijna allemaal in het Engels opgenomen in het ITC- Journal, met uitzondering van de bijdrage van prof. Schilder over de ontdekking van Australiü door de Nederlanders. In dit KT is deze laatste bijdrage bijna volledig afgedrukt. Tot slot volgt, vöör de vaste rubrieken, de lijst van door Nederland voor de internationale tentoonstelling in Perth ingezonden kaarten. Deze inzending is samen- gesteld door de tentoonstellingscommissie, onder leiding van de heer Dijkstra. 'In het vierde nummer van dit jaar zullen wij op de conferentie in Perth terugkomen met het gebruikelijke verslag, hopelijk geillustreerd met een aantal foto's die u een beeld moeten geven van omvang en aankle- ding van zo'n congres. KT 1984. X. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 7