Computer Graphics), Wastiangas- se 6, A-8010 Graz, Oostenrijk. Daarnaast wordt in de Nieuwsbrief aandacht gevraagd voor het ver- vaardigen van kaarten voor visueel gehandicapten door middel van bij dragen van J. Curran (Canada) en B. E. Goodrick (AustraliU). ICA vice-president Goodrick levert ten- slotte ook een bijdrage aan de dis- kussie over de vraag: "Wat is Kartografie?" Hij stelt de volgende definitie voor: "Kartografie is de verzameling en verwerking van gegevens, uitmondend in de weer- gave ervan in de vorm van een kaart". Voor overdrukken van de ICA Nieuwsbrief en kopij kan kontakt worden opgenomen met de sekre- taris van de NVK, drs. J. Busschen. C. P. J. M. van Elzakker 33® DUITSE KARTOGRAFEN- DAGEN De 33e Duitse kartografendagen op 31 mei en 1 juni vielen dit jaar sa- men met de 3e drielandenbijeen- komst van de Duitse, Oostenrijkse en Zwitserse Kartografische Ver- enigingen. Dat dit zo langzamerhand een eve- nement van formaat is geworden, mag blijken uit een deelnemersaan- tal van meer dan 1000, terwijl daarnaast nog ongeveer 200 dames naar Stuttgart kwamen. Het thema voor de bijeenkomst was 'Techniek in de Kartografie'. De organisatie was in handen van de regionale kartografische vereniging Stuttgart en verliep perfect in de fraaie Schwabenlandhalle in Fell bach, een voorstad van Stuttgart. De deelnemers hadden de mogelijk- heid voor DM 50, - in te schrijven op 'Kartographie der Gegenwart' (De Kartografie van nu). Het geheel bestaat uit 5 boekwerken: drie de- len van de Duitse, een deel van de Oostenrijkse, en een deel van de Zwitserse vereniging. Met deze boeken heeft men in tekst en kaartfragmenten een uniek over- zicht van de huidige stand van de kartografie in de drie landen. Het mag worden verwacht dat in dit tijdschrift hierop wordt teruggeko- men. Zes voordrachten, gepresenteerd in de twee dagen, worden eerst samengevat. Er was ruim tijd ge- reserveerd voor het bezoek aan de vaktentoonstelling; hieraan is het tweede deel van dit verslag gewijd. De voordrachten zullen in 6dn van de körnende nummers van het tijd schrift 'Kartographische Nach richten' worden gepubliceerd. De feestrede werd uitgesproken door prof. dr. W. Meckelein (Stutt gart) met als titel 'Techniek en Wetenschap van de kartografie in onze maatschappij'. Onze maat- schappij vraagt om informatie ('Informations bedürftige Gesell schaft'). Tot het jaar 2000 zal de wereldbevolking met 50% toene- men; om enigszins tegemoet te komen aan de daarmee gepaard gaande Problemen zal een grote behoefte bestaan aan kaarten waar- op complexe verbanden worden ge presenteerd. Het zal 6än van de taken van de kartograaf zijn deze complexe kaarten snel en in een leesbare vorm te produceren. Ir. R.Knöpfli (Wabern, Zwitser- land) behandelde de kartografische generalisatie vanuit een nogal theoretisch standpunt. De kaart als communicatiemiddel vereist dat de over te dragen informatie niet voor verschillende uitleg vatbaar is. Een Stelling welke inherent is aan goed kartografisch werk. Dr. L. Beckel (Wenen) besprak ver schillende satellietsystemen, wel ke van belang zijn in de kartogra fie, en liet een aantal toepassingen zien. Veel voorbeelden waren echter slechts bronnen voor ver schillende wetenschappen, welke eerst na bewerking door de auteur aan de kartograaf worden aangebo- den voor de vervaardiging van een kaart. Ir. W. Leibbrand (Stuttgart) ging zeer gedetailleerd in op de vele mogelijkheden welke op dit ogen- blik in de tekenkamer en in de re- productie voor de kaartvervaardi- ging beschikbaar zijn met de daar- aan verbonden voor- en nadelen. Het werken op astralon wordt in Duitsland nog erg veel toegepast. Prof. ir. E. Spiess (Zürich) verge- leek in 'Computergestutzte Ver fahren in Kombination und im Ver gleich mit conventioneller Karten technik' (Computer gesteunde werk- methoden in combinatie en in ver- gelijking met conventionele karto grafische techniek) de kartograaf en de automatisering met een 4- mans bobslee. Bij de start heeft de Vierde man (de kartograaf) veel moeite nog op de slee (de automa tisering) te springen. Onderweg naar beneden kan die Vierde man niets meer doen, alleen na het be- reiken van de finish mag hij afrem- men. Bij de Computer gesteunde kartografie zal nog steeds veel manuaal werk nodig zijn bij de voorbereidende werkzaamheden, allerlei tussenstappen en het aan- sluitwerk. Aan de hand van Zwit serse voorbeelden liet Spiess zien dat de kartograaf regelmatig dient in te grijpen in het automatiserings- proces (administratieve grenssym- bolen moeten bijvoorbeeld worden aangepast in de knikken, propor- tionele Symbolen welke elkaar overlappen moeten worden vrijge- steld). In de discussie bleek dat soms aan de kosten/baten analyse wordt voorbijgegaan omdat men om het prestige een automatiserings- systeem in huis wil hebben. In de opleiding van de kartograaf zal blij- vend aandacht aan het generalise- ren moeten worden geschonken. Ook op de interactieve grafische Systemen zal gegeneraliseerd moe ten worden en de kartograaf dient dit perfect te beheersen. Prof. dr. ing. D. Morgenstern (Bonn) maakte in 'Automations gestutzte Kartentechnik 1984' (Door automa tisering gesteunde kartografische techniek 1984) een balans op van 15 jaar automatisering in de karto grafie in de Bondsrepubliek. In de grootschalige kartografie is de ge- automatiseerde kaartvervaardiging al een routine geworden. Voor kaarten op kleinere schaal zijn vol- ledig geautomatiseerde produktie- systemen nog maar zeldzaam. Meestal zijn zulke Systemen een combinatie van manuale en automa- tiseringstechnieken (bijvoorbeeld de herziening van de topografische kaart 1:25. 000 in Nordrhein West falen: de herziene gedeelten worden op de automatische tekentafel ver- vaardigd, het aansluiten en het combineren van de herziene gedeel ten met de ongewijzigde gedeelten vindt manuaal plaats). Het laatste onderwerp van de Karto grafendagen was een vaktechnische gedachtenwisseling. Daartoe waren de leden uitgenodigd problemen ondervonden bij de kaartvervaardi ging in te sturen naar de organisa tie van deze dagen, welke dan de Problemen doorstuurde aan bedrij- ven, instituten of personen, waar- van verwacht mocht worden dat zij ter zake kundig waren, met verzoek op de vragen te reageren. Door de beperkte tijd konden in de discussie KT 1984. X. 3 7

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 9