Map revision: Dirdnyi van het In stitute of Geodesy and Cartography te Budapest bracht 'Revision of Hungarian Post's digital cartogra- phic data base using image process- ing of Landsat data'waarin hij een database-systeem presenteerde dat wordt bijgehouden met Landsat data. E. Wilmersdorf van de stad Wenen vertelde over 'Computer-assisted maprevision embedded in an overall geographic reference System'. Het betrof de grootschalige kartografie van Wenen met behulp van de Com puter en de problemen die zieh voordoen bij de bijhouding van de computerkaarten. W. Kerbl van IBM-Oostenrijk sprak over 'Com puter aided map revision in geogra phic Information Systems'. Hij be- steedde veel aandacht aan een IBM- systeem wat op dit gebied iets zou kunnen betekenen. Tevens kondigde hij de IBM-PC aan met speciale grafische beeldschermen. In de dis- cussie achteraf werd door K. Bras- sel de interessante vraag gesteld of men bij het updaten van de bestan den ook gedacht had aan de conse- quenties voor eventuele gebruikers die belangstelling hebben voor ou- dere versies van het bestand. Na de lunch kreeg D. Bickmore tijd om zijn bedoeling en plannen op het gebied van environmental mapping onder de aandacht te brengen door het verslag wat hij deed van het 'Report and discussion on the find- ings of the 'colloquium on global ehange' from September 1984 in Ottawa'waarmee hij zegt te stre- ven naar een worlddatabase, geba- seerd op de GEBCO-kaart 1:10 mil- joen en de IGN-wereldkaart 1:5 mil- joen. De laatste dag werden onderwerpen als Data analysis and GIS applica- tions, Other applications en Bench- marking of cartographic Systems behandeld. Data analysis and GIS applications: De Israelier Degani bracht met 'Automated interactive geocarto- graphic analysis of the urban land- scape: theory and applications' een interessant verhaal. Hij vertelde over zijn methode om data te ver- zamelen (met Studenten), waarna deze met computerkartografische technieken tot thematische kaarten werden verwerkt. Een interessant voorbeeld was een kaart over mis- daad in een saneringsbuurt in Teil Aviv, waar men de bevolking naar de onveiligheid van de buurt had ge- vraagd. Opvallend hierin waren twee hele kleine concentraties waar de lokale bewoners zieh heel veilig voelden. Degani vertelde dat de politie grote belangstelling voor deze kaart had. Met 'Applications of the geographic information System in environmental research of town conurbations and county- side' brachten de Tsjechen M. Ko- necny en K. Rais een overzicht van enkele stedelijke toepassingen (o. a. Brno) van een GIS in Tsjechoslowa- kije. Uit hetzelfde land kwam M. Horovä met 'The modelling of ele- ments of geographic environment and cartographic Outputs employed in the control and planning of Cze- chosbvac economy' waarin een GIS behandeld werd die gebruikt wordt bij economische planning. Gast heer W. Kainz van het Institute for Image Processing and Computer Graphics gaf een lezing over 'Synergetic geoprocessing' waarin hij aan de hand van een recreatie- potentiaalkaart van een deel van Stiermarken een voorbeeld van een GIS-toepassing gaf. Other applications: R. Waters van de Laser Scan Laboratories ver telde over 'A digital environment: Laser Scan Services the natural sciences' waarin de digitaliseer- capaciteiten van de Laser Scan apparatuur (een semi-automati- sche lijnvolger) aan de hand van diverse voorbeelden aan de orde kwamen. Brandenberger van de ETH Zürich sprak over 'Trans formation of digital map data by interpolation methods' waarmee hij de theorie van een programma bracht dat alle kaartprojecties in elkaar kan omzetten zonder dat daarbij kennis van de betreffende projectie-formules nodig is. Benchmarking of cartographic Systems: M. Ehlers uit Hannover gaf met 'Requirements and Per formance of raster scanning devices in geoscientific data pro- cessing' een overzicht van een vergelijkende Studie naar vier Scanners (Scitex, Optronics, Kartoscan en Hell) uitgaande van een eisenpakket opgesteld door de Universiteit van Hannover. Ch. Eidenbenz van de Zwitserse topografische dienst deed middels 'The evaluation of cartographic Systems: experiences of the eva luation phase in the project DI- KART' verslag van de beginfase van een automatiseringsproject bij zijn dienst. W. Lichtner eveneens uit Hannover bracht 'Investigations and experiences on automatic di- gitization of maps' de diverse digi- talisatiemethoden onder de aan dacht, met de nadruk op de toepas- sing van het digitaliseren van de Duitse kadasterkaart. Tot slot van het seminar K. M. Meine met 'Edu- cation and training in cartography: a call for integration of new tech- nologies' die aandrong op een goede kartografische educatie voor de mensen die met computerkartogra fische technieken werken. De lezingen werden verder opge- luisterd met een bezoek aan het In stitute for Image Processing and Computer Graphics waar we diver se projecten te zien kregen. Tevens werden de deelnemers op achtereen- volgende dagen uitgenodigd voor een reeeptie door de gouverneur van Stiermarken en de burgemees- ter van Graz. Na Oxford, Noorwegen en nu Graz zal EUROCARTO IV in 1985 plaats- vinden in Frankfurt bij het Ifag. In 1986 zal het seminar door Frankrijk worden verzorgd. M. J. Kraak INTERNATIONAL YE AR BOOK Rudolf Muller International Book- sellers biedt de volgende oudere delen aan van het International Yearbook of Cartography: 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1971, 1973, 1974 en 1978. Prijs f 25,- per deel. EEN KARTOGRAFISCHE ONTSPORING Hoewel het geen gebruik is in dit tijdschrift eenvoudige tekstkaartjes uit een boek te bespreken, wordt er deze keer een uitzondering ge- maakt nu dit boek een belangrijke en op grote schaal verspreide staatsuitgave is, namelijk het veel besproken deel IIa van L. de Jong's 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog'. De kri- tiek betreft niet de eenvoudige uit- voering van de kaartjes, die voor dit doel juist een voordeel is: alleen het strikt nodige is aangegeven, in zwart met enige rasters en rood voor bijvoorbeeld aanvalsrichtingen en (gerasterd) voor bezette gebie- den en dergelijke. De ernstige be- zwaren betreffen de grove fouten in de topografie. 8 KT 1984. X. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 10