stadskartografen in zien. De lezingen op de tweede dag toon- den waarvoor de in de stadskarto- grafie beschikbare personele en fi- nanciele hulpbronnen in de toekomst moeten worden ingezet. De opbouw van deze dag was zodanig dat naar een soort apotheose is toegewerkt, met de stadsatlas als hoogste uit- drukkingsmiddel van de stadskarto- grafie. Men begon met de automa tische registratie die tot de kaart 1:5000 leidt, en vervolgens liet Pape zien welke thematische kaar- ten er nodig zijn bij de pianologi sche besluitvorming, en De Bruyn gaf aan hoe die informatie ook met behulp van de Computer kan worden verzameld, bewerkt en onderzocht. Tenslotte toonden mevrouw Vannes- te en professor Depuydt hoe de ste- delijke informatie in een atlas ver- gelijkbaar kan worden gemaakt, zowel naar ruimte, thema als tijd. Zoals ook de eerste wereldatlassen in ons taalgebied begin 17 e eeuw uit het huidige Belgie kwamen, zo geldt dat ook voor de stadsatlas sen van tegenwoordig. Pas door het gebruik van uniforme technieken voor het verzamelen van themati sche gegevens, de keuze van iden- tieke karteringsmethoden en klassi- ficatiesystemen en eenzelfde mate van generalisatie wordt aan de eisen van vergelijkbaarheid in ruimte en tijd voldaan. Het is goed dat De puydt dit benadrukt heeft, om stads kartografen ervan te doordringen dat een stadsatlas meer is dan een in band gevoegde combinatie van kaarten op dezelfde schaal. Pas bij een goede onderlinge afstem- ming van het materiaal wordt het tot een bruikbaar informatiesysteem. Het ligt voor de hand dat er in de toekomst ook van Nederlandse Ste den stadsatlassen zullen komen. Naar wat er in Rotterdam over ver- teld is, zullen we nog wel even ge- duld moeten hebben. Maar met de eerste wereldatlassen heeft het ook meer dan 20 jaar geduurd voordat ze in Noord Nederland uitkwamen. Professor Pape die naast voorzit- ter van de Duitse kartografische vereniging, dön van 's wereld be- kendste stadskartografische experts is, liet zien dat de stadskartografie meer is dan het vervaardigen van grootschalige kaarten van stedelijk gebied alleen. Als specifiek karto- grafisch probleem is er het oplos- sen van de moeilijkheid de opeen- hoping van gegevens af te beeiden. Dat vergt meer dan het kiezen van een andere schaal; ook een andere bewerking en presentatie van de gegevens is daarvoor nodig. Stads kartografie wordt gekenmerkt door de complexiteit en de mate van con- centratie van haar onderwerp. Het ontwikkelen van een beleid door stadsbestuurders is in hoge mate afhankelijk van het overzicht dat ze krijgen over de ontwikkelingen, de kwantitatieve verdeling van de verschijnselen over de complexe stad. Dat overzicht wordt verbe- terd door type-kaarten te maken of synthese kaarten, zoals Pape die liet zien. Het zijn op elkaar afge- stemde en daardoor vergelijkbare kaartseries. De bronnen waaruit Pape zijn kaart- gegevens haalde zijn vooral het ge- meentelijk statistisch bureau en het netwerk van snuffelpalen. Socia le gegevens kwamen nauwelijks voor in zijn voorbeelden. Toch vin- den we al in een aantal Europese landen ook sociale steden-atlassen, zoals in Londen en Parijs. Daaraan gekoppeld karteert men ook al de kwaliteit van het leefmilieu, waar Pape met zijn luchtvervuilingskaar- ten een aanzet toe geeft. Een trend waarvan hier duidelijk geworden is, dat ze zieh niet zal kunnen doorzetten is de fraaie uit- voering - in veelkleurendruk - van de thematische kaartseries van Pape's vader-stad Dortmund. Waar schijnlijk zal de mogelijke in- schakeling van de Computer hier tot een verminderde grafische kwali teit maar snellere produktie van de stadsthematische kaarten leiden. In Amerika worden thans allerwe gen softwarepakketten gekocht, 'decislon support Systems', 'urban planning information Systems' of hoe ze verder mögen heten, waar- mee pianologen nu zelf kaartjes kunnen maken. De bijdrage van de kartografie aan die Systemen zal vooral moeten bestaan uit het wer- kelijk zichtbaar maken van de in formatie, die al te vaak door ver- keerde contrasten of weergavetech- nieken verloren gaat. Wat nu als stedelijke informatie- systemen wordt gepresenteerd van- uit de geodetische hoek is primair bedoeld voor inventarisatie en be- heer, van straattegels en stedelijk groen. Omdat het met name op het gebied van de weergave van veran der ingen tekort schiet, is het voor de stedelijke planning en besluit vorming minder geschikt. We ko men daarmee op de voordelen van GIMMS en USEMAP, die door De Bruijn van het ITC werden gepre senteerd. Daarmee zijn veel beter de processen van stedelijke dyna- miek uit te beeiden, veranderingen in de kwaliteit van het woonmilieu, in de verbanden tussen huishoudens en wooneenheden, toegankelijkheid en huizenprijzen. De mogelijkhe- den voor interpretatie zijn zo groot dat het denken van stadsontwikke- laars en pianologen, daartoe door de komst van micro's gestimuleerd, zal worden bemvloed. Dat zal on- getwijfeld zijn invloed hebben op de karteeropdrachten aan de afde- ling kartografie. De onderzoekers van stadsontwikkeling maken niet alleen kaarten voor eigen gebruik maar zullen ook illustratiemateri- aal voor rapporten en dergelijke nodig hebben, die bij de bestaande werkverdeling naar kartografie zullen worden uitbesteed. Daar- naast zal er een zekere kartografi sche emaneipatie van de onderzoe kers plaatsvinden. Maar, zoals De Bruijn zegt, hoe meer kaarten er door amateurs worden gemaakt, hoe meer men ook op professionele kartografen een beroep zal doen. Het blijft echter nodig dat de karto- graaf als beeldspecialist bij de amateurs een oogje in het zeil houdt. Het lezingenprogramma was door- schoten met audiovisuele presen- taties, over Gerneentewerken in Rotterdam en de kaartvervaardi- ging van haar onderafdeling karto grafie. Hierdoor kon een zeer levendig en gevarieerd programma geboden worden, waarvoor, het zij nogmaals gezegd, de Rotterdamse stadskartografen alle lof verdienen. F. J. Ormeling 10 KT 1984. X. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 12