ATLAS VAN NEDERLAND Met de Topografische Dienst ver- huist het Bureau Wetenschappelijke Atlas van Nederland mee naar Emmen. Het Bureau is bereikbaar op het adres van de Topografische Dienst. De medewerkers van het Bureau zijn onder de volgende tele- foonnummers bereikbaar (netnum- mer 05910): 96360 N.J. Bakker (Hoofd) 96350 Th. C. M. van der Heijdt (plv. Hoofd) 96370 Bureau: J. Schepel E. E. Bruinewoud J. W. J. M. v. Gelder J. Mersch NIEUWE PRODUKTEN VAN WOLTERS-NOORDHOFF ATLASPRODUKTIES In 1984 zijn bij Wolters-Noordhoff Atlasprodukties een aanzienlijk aantal atlassen gereedgekomen. In januari leverden de Groningse kartografen de Folkeskolens Atlas af aan de Deense uitgever Gjelle- rup. Op basis van materiaal van de Kleine Bosatlas werd een school- atlas gemaakt met 56 kaartpagina's, waarvan tien geheel nieuwe. In april verscheen bij Didier-Hatier te Brüssel de Atlas Historique. De kaarten van deze franstalige uitga- ve zijn gelijk aan die van de in 1983 bij J. B. Wolters Leuven ver sehenen nederlandstalige Atlas van de Wereldgeschiedenis, welke weer een bewerking was van de eveneens in 1983 door de Groningers zelf uit- gegeven Bosatlas van de Wereld geschiedenis. Het kaartmateriaal van deze laatste twee geschiedenisatlassen, aange- vuld met tekst en illustraties is ook gebruikt voor de 240 pagina's omvattende Geillustreerde Bosatlas van de Wereldgeschiedenis, welke in november gereed kwam. In mei werd bij J. B. Wolters Leuven de 19e herziene druk van de Kleine Wereldatlas uitgegeven. Dit is een sedert 1962 bestaande bewerking van de Kleine Bosatlas uitgebreid met ondermeer tien zogenoemde streekkaarten op schaal 1:100. 000. Tenslotte verschijnt rond de jaar- wisseling de 57e druk van de Kleine Bosatlas. Naast het bijna traditio- nele overhoop halen van thematische kaartpagina's werden voor deze druk alle overzichtskaarten voor- zien van nieuwe -Univers- beschrif- ting. Behalve atlassen heeft Wolters- Noordhoff Atlasprodukties ook los- se kaartbladen gemaakt in het af- gelopenjaar: een staatkundige wereldkaart met Arabische be- schrifting, dezelfde wereldkaart in het Engels, een natuurkundige overzichtskaart van het Midden- Oosten met Arabisch schritt en een wegenkaart, de Bos Autokaart van Nederland, in een 'handig snel- vouwsysteem'. Michiel van Dongen Bij de Afdeling Landmeten en Kar- tografie van de Gemeentewerken Rotterdam is onlangs de nieuwe 'Katalogus van kaarten Rotterdam' versehenen. De katalogus geeft een overzicht van de vele kaarten die door de Af deling Landmeten en Kartografie gemaakt worden. Van elke kaart/kaartserie is een körte beschrijving, een indexblad en een kaartfragment (in kleur) opgenomen. Voor geftiteresseerden is de kata logus gratis verkrijgbaar bij het Bureau Kaartverkoop, Gemeente werken Rotterdam, Postbus 6633, 3002 AP Rotterdam, tel. 010 - 894311. M. J. Kraak COMPUTERVISION Computervision in Nederland is de laatste jaren aanzienlijk gegroeid. Hierdoor, en door de integratie sinds begin 1984 met Applied Graphics Systems (Benelux), werd het kantoor in Alphen aan den Rijn te klein. In juli 1984 verhuisde Computervision daarom naar een ruimer pand in Rotterdam. Op 29 Oktober 1984 werd het nieuwe kan toor officieel geopend, waarna er op 30 Oktober en 2 november open huis werd gehouden. Naast de pre- sentatie van hardware werden er demonstraties gegeven op toepas- singsgebieden als kartografie, land- meten, leidingenregistratie, ge- meenten en beeldverwerking. Computervision heeft steeds een aantal toepassingsgebieden gehad zoals mechanical en electrical de- sign. De laatste jaren is gebleken dat de toepassingsgebieden meer en meer gaan overlappen en van elkaar afhankelijk worden. In Nederland werd het centrum vooi mapping toepassingen opgericht. Nederland is hiervoor het land bij uitstek daar het de grootste dicht- heid van mapping Systemen in de wereld bezit. De funkties van dit centrum omvatten sales support voor Europa, customer support en ontwikkeling van nieuwe produkten. Dit laatste aspect is vorig jaar aan de bestaande aktiviteiten toege- voegd. De reeds bestaande Mapping Support groep werd toen verheven tot Centre of Excellence voor Mapping. Het Centre of Excellence Mapping wordt geleid door Rien Grootenboer en is ondergebracht in de kantoren van Computervision Nederland in Rotterdam. Het centrum wil inter- nationaal werk verrichten en heeft daarom ook mensen van verschal lende nationaliteiten in dienst. Onlangs werden twee nieuwe Produk ten van het Mapping Centre gelan- ceerd nl. de Stereo Digitiser Inter face en Survey Data Input pakket. De Stereo Digitiser kan aan de hand van twee foto's, in de lucht geno- men, een stereobeeld crebren waar een Operator in kan kijken en het online kan digitaliseren. De drie- dimensionaal gedigitaliseerde ge geven s worden direkt in het CV- computer systeem gebracht. Een voordeel van de Stereo Digitiser Interface is het feit dat het bruik- baar is voor alle merken analoge Stereo plotters. Het tweede pakket heet Survey Data Input. Het maakt interfaces met landmeetapparatuur welke gegevens die in het veld opgenomen zijn, op- KT 1984. X. 4 13

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 15