ARTOL, een systeem van geautomatiseerde grootschalige kaartvervaardiging A.K. Mulder Erkenning belang van het probleem Aanleiding tot het systeem De informatie die men kan ontlenen aan beheerkaarten speelt niet alleen een grote rol bij het actuele beheer van het gemeentelijk grondgebied, maar vooral ook bij het maken en uitvoeren van de plannen die een stad leefbaar moeten houden. Plannen bijvoorbeeld, die betrekking hebben op stadsvernieuwing, stadsuit- breiding, stadsverfraaiing en verkeersverbeteringen. Wie te maken heeft met het beheer van bovengrondse en ondergrondse objecten van een stad kan soms tot de ontdekking komen dat de informatieve waarde van de aanwezige beheerkaarten te wensen overlaat. Vaak zijn die kaarten niet meer actueel en vaak ook moet getracht worden de gewenste gegevens te verkrijgen uit een veelheid van kaarten, die verschillend van schaal, doelstelling en actualiteit zijn. En wanneer dat niet geheel gelukt, moet nogal eens getmprovi- seerd worden, met de daarmee gepaard gaande risi- co's. Risico's zoals geldelijke verliezen, overlast voor het verkeer, onbehagen bij de burgers, contro- versen tussen ambtelijke instanties en vertraging bij voorbereiding en uitvoering van werken. Wie in zijn gemeente risico's wil beperken, doet er goed aan zieh eerst te verdiepen in de feiten, die nog steeds deze gebrekkige informatie veroorzaken. In veel Steden is na 1945 de registratie van de topogra- fie en leidingen achtergeraakt op de soms razendsnel- le ontwikkelingen, die noodzakelijk werden door de wederopbouw, de bevolkingsgroei en industrialisatie. Veelal is die registratie niet alleen onvolledig, maar ook niet uniform; immers, ieder bedrijf streefde ten behoeve van eigen doelstellingen een zo goed mogelij- ke kaart na. Alle nutsbedrijven en vele openbare diensten gebruiken de topografie als basis voor hun eigen tekeningen en kaarten. Daarbij wordt de topo- grafische kaart zodanig gewijzigd, dat alle onder hun beheer vallende buizen of kabels zo veel mogelijk tot hun recht komen. Zo hebben gas, electra en water, riolering, de PTT, de stadsverwarming, openbare verlichting en centraal antenne systeem, allemaal hun eigen beheerkaarten. Daarbij is historisch gegroeid, dat de leidingbeheerders hun kaarten niet altijd op de- zelfde schaal en bladafmetingen vervaardigen. Zo geeft het ene bedrijf de voorkeur aan de schaal 1500, het andere aan 11. 000. Die omstandigheid bemoei- lijkt de totstandkoming van een zogenaamde verzamel- kaart, een kaart waarop alle buizen en kabels zijn terug te vinden. En juist zo'n verzamelkaart is een onmisbaar instru- ment om bestuurders, Colleges en werkeommissies de complete informatie te verschaffen, die nodig is voor het plannen, het nemen van beslissingen en het coördineren van werkzaamheden. Een goede registratie van topografie en leidingen ver eist naast een juiste verzameling en vastlegging ook een snelle verwerking van de mutaties. En er wijzigt zieh nogal wat in een gemeente. Zulke mutaties worden meestal bij meerdere diensten en bedrijven in kaart gebracht. Dit heeft tot gevolg dat de stadsontwikkeling van de laatste kwart-eeuw voor tal van gemeentelijke tekenkamers een hoeveelheid werk betekende, die zelfs bij een optimale personeels- bezetting niet of nauwelijks te verwerken was. Een situatie dus, die door haar onvolmaaktheid rem- mend zou blijven werken op het gemeentelijk beheer en de besluitvorming. Met andere woorden een be- stuur sprobleem. Dit probleem werd meer dan vijftien jaar geleden in de kring van de Vereniging van Neder- landse Gemeenten onderkend. Daarom kreeg in de be- raadslagingen over de te automatiseren projecten bin nen de gemeente ook de registratie van topografie en leidingen steeds meer aandacht. In opdracht van de SOAG (het Samenwerkingsverband Overkoepeling Automatisering Gemeenten) nam de Gemeente Rotterdam op zieh het proces rond de topo grafie en leidingenregistratie te automatiseren en deze daarmee aan te passen aan de eisen van de tijd. Dit systeem, ARTOL genaamd, is, sinds de SOAG ontbonden is, in gebruik genomen en verder ontwikkeld als Rotterdams vastgoed-informatiesysteem. Wanneer dit (in zijn soort grootste) project over enige jaren geheel voltooid is, kunnen allen die streven naar een slagvaardiger bestuur van hun gemeente, rekenen op meer actuele informatie over topografie en het ondergrondse 'zenuwstelsel' van de stad, dat wordt gevormd door kabels en buizen. Uitgaande van deze opzet zullen de verzamelkaarten van een steeds grotere informatieve waarde worden. Het verdient daarom aanbeveling nader kennis te ma ken met ARTOL: Automatisering van de Registratie van TOpografie en Leidingen. Hoe werkt ARTOL? Tweedimensionaal gezien leveren woonwijken, Straten, winkelcentra, industrieterreinen, havens en recreatie- gebieden beeiden op die, gestileerd tot punten, lijnen en vlakken zijn terug te vinden op kaarten (grafische gegevens). Op basis van een algemeen gebruikt coördinatenstel- sel kan de ligging van deze punten, lijnen en vlakken 'vertaald' worden in getallen (digitale gegevens). Met deze getallen kan men de Computer voeden. KT 1984. X. 4 17

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 19