Is het eindpunt al bereikt? Het spreekt voor zieh dat de digitale topografie een rol speelt bij de diverse werkzaamheden in het kader van de ruimtelijke ordening. Deze rol kan in de toe- komst nog uitgebreid worden. Van belang hierbij is dat het ARTOL-systeem een registratief systeem is. Met andere woorden: het legt een bepaalde, bestaande situatie vast. In de ruimtelijke ordening heeft Gemeentewerken Rot terdam een belangrijke taak bij het realiseren van ver- anderingen in de ruimtelijke struetuur van Rotterdam. Deze realisatie kan gedefinieerd worden als het pro- ces dat begint met een initiatief tot het realiseren van een vastgestelde bestemming tot en met het opleveren van de ruimtelijke struetuur, die deze bestemming invult. In dit artikel wordt dit proces aangeduid met de term ruimtelijke inrichting. In het proces ruimtelijke inrichting is er sprake van meerdere situaties. Weliswaar is het uitgangspunt en het uiteindelijke resultaat respectievelijk een geregis- treerde en een te registreren situatie. Tussen deze twee min of meer statische situaties kunnen zieh in relatief körte tijd een groot aantal veranderingen voor- doen. Bijvoorbeeld bij faseringen in grote infrastruc- turele werken of deelprojecten in de stadsvernieuwing. Mede als gevolg van de toenemende automatisering ontstaan bij allerlei aspecten van dit proces nieuwe hulpmiddelen. Het zal een noodzaak worden deze hulp- middelen zodanig te integreren dat een samenhangend informatiesysteem ontstaat. Dit informatiesysteem zal over alle veranderingen en tijdelijke situaties moeten rapporteren en consequen- ties voor de latere delen in het proces duidelijk maken. Hoofdpunten uit dit informatiesysteem moeten zijn: - Het bevorderen van het gebruik van informatie die op tekeningen is vastgelegd zodat een ddnmaal vast gestelde plansituatie snel en zonder verlies van nauwkeurigheid binnen de gemeente gedistribueerd kan worden. Hierbij zal de digitale topografie het mathematisch referentiekader vormen. - Het standaardiseren van gegevenselementen zodat voor alle betrokkenen het voorhanden materiaal beter toegankelijk zal zijn. Naast het proces ruimtelijke inrichting worden de mogelijkheden van het ARTOL-systeem toegepast in een aantal andere ontwikkelingen. In het artikel van Meijer wordt ingegaan op het ge bruik van ARTOL bij de produktie van de topografi- sche basiskaart 15. 000. Een interessante ontwikkeling is de mogelijkheid die het ARTOL-systeem heeft voor het ontstaan van een zogenaamd segmentensysteem. Hierbij worden Straten en huizenblokken geschematiseerd opgeslagen in een digitaal bestand. Door de aanduiding van deze straat- segmenten en blokken zodanig te kiezen dat zij aan- sluit op bestaande administratieve informatiesyste- men, moet het mogelijk zijn de gegevens uit deze Systemen snel en goedkoop kartografisch af te beei den. Een laatste project dat genoemd moet worden is ge- start binnen Gemeentewerken Rotterdam. In dit pro ject wordt getracht het gebruik van interactieve gra fische Systemen zo optimaal mogelijk dienstbaar te maken aan de ontwerp- en tekenkamerwerkzaamheden op het gebied van de bouwkunde en de civiele techniek. Door dit project samen met het ARTOL-systeem ver- der te ontwikkelen is het mogelijk zaken als het be- heer van apparatuur en communicatie van tekeningen rationeel te laten plaatsvinden. Tot slot In dit artikel is getracht in het kort een overzicht te geven van de betekenis van de vastgoedregistratie van het huidig gebruik en van de ontwikkelingen en projec- ten met betrekking tot het systeem ARTOL in Rotter dam. Uit dit overzicht kan geconcludeerd worden dat de ont wikkeling van Systemen voor de vervaardiging van grootschalige kaarten, zoals ARTOL, een belangrijke bijdrage en een vernieuwing kunnen betekenen voor het werkterrein van landmeters en kartografen. Er dient binnen het vakgebied voldoende aandacht besteed te worden aan het belang die deze ontwikkelin gen hebben voor het funetioneren van de gemeentelijke organisatie. No o t Ing. A. K. Mulder is stafmedewerker van het Bureau Onderzoek en Ontwikkeling van de Afdeling Landmeten en Kartografie, Dienst van de Gemeentewerken Rotter dam. S um m ar y This paper has been presented in Rotterdam at the 1984 Technical Symposium organized by the Dutch Cartographic Society. It provides an introduetion to the ARTOL System of computer-assisted large scale mapping, as applied in the Public Works Department of Rotterdam municipality. The topographic subsystem of ARTOL is already operational. It is used in mana- gement and utility mapping and for various other purposes. KT 1984. X. 4 19

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 21