Produktie van de topografische basiskaart van Rotterdam 1 5.000 met behulp van ARTOL J. Meij er Op de Kartografendagen 1984 kwam in de door ing. A. K. Mulder verzorgde audiovisuele presentatie over ARTOL een opmerkelijke uitspraak voor (zie ook het voorgaande artikel in dit tijdschrift): "Op ieder moment kan men nu bij Gemeentewerken op een paar knoppen drukken en kan de gewenste kaart met behulp van een plotter in zeer körte tijd op de tekentafel worden geproduceerd. De kaart toont dan datgene wat men nodig heeft en dat alles op de gewens te schaal. Hoe waar dit in principe en theorie ook mag zijn, in de praktijk blijkt dat dit ten dele waar is! Natuurlijk is het zo dat wanneer we aan een tekenma- chine de instruktie geven om een zojuist vervaardigd kaartbeeld opnieuw te produceren -maar nu bijvoor- beeld op 1/10 van de oorspronkelijke schaal - dit ook zal worden uitgevoerd. Maar hoe ziet zo'n afbeelding er dan uit Van een fotografische verkleining van 10 maal krijgen we een beeld waarvan de gehele inhoud exact 1/10 is van de oorspronkelijke inhoud. Dit houdt in dat ook alle tussenruimten, lijndikten, Symbolen, teksten, enzovoort dan op 1/10 van de oor spronkelijke waarde zijn. Of we dan over een bruik- baar beeld beschikken, laat ik buiten beschouwing. Geldt dit ook voor een tekenmachineNee! De machi ne zal wel het oppervlak tot 1/10 van de grootte redu- ceren, maar niet de lijndikten, Symbolen en soortge- lijke dementen. Afgezien van een geringe aanpassing door de mogelijke keuze van een andere pendikte, zullen de lijnen even dik zijn. Dit houdt in dat de lij- nen elkaar vaak raken, dat er lijnverdubbeling op- treedt, of dat lijnen gedeeltelijk samenvallen. Een onrustig beeld is het resultaat. Afhankelijk van programmatuur en mogelijkheden met de apparatuur zullen Symbolen en letters onevenredig groot ten opzichte van het kaartbeeld uitvallen. Meest- al zijn Symbolen en tekens in het geheel niet verschaal- baar. Het door elkaar gaan van letters en Symbolen levert een onleesbare massa op. Maar ook de detaillering kan problemen geven. Een woonblok bijvoorbeeld, waarvan de voorgevels zijn voorzien van erkers, die probleemloos op schaal 1:1. 000 kunnen worden afge- beeld, wordt op de schaal 1:10. 000, indien direct vanuit het bestand geplot, een onregelmatige en on- duidelijke en zeer zeker geen bruikbare afbeelding. Is geautomatiseerde kaartvervaardiging vanuit een digitaal bestand dan niet uitvoerbaar op kleine schaal? Zeker wel, maar het voorgaande geeft aan, dat de in het begin vermelde uitspraak onderhevig is aan een limiet. Probleemstelling We zullen ons dus moeten afvragen: - Tot welke schaal of factor kunnen wij gaan? - Welke ingrepen zijn nodig om tot een aanvaardbaar beeld te komen? Om dit nu te kunnen bepalen moeten we kunnen be schikken over informatie als: - de gedetailleerdheid van het bestand; - de inhoud van de bestandsonderdelen; - de aan de digitale gegevens toegekende eigenschap- pen. Ook moeten we vooraf bepalen welke kaartpresentatie gewenst is. Uitgangspunten voor een te creeren produkt zijn af te leiden uit de invulling van de volgende vragen: - Welke gedetailleerdheid is gewenst? - Wat is de minimaal verlangde inhoud? - Welke toleranties kunnen worden aanvaard en waar mögen die optreden? In 1983 is besloten de kaartserie 15. 000 te gaan pro duceren vanuit het digitale bestand. Het kostenaspect speelde in deze besluitvorming ook een belangrijke rol. De A R TO L-k ar t o gr af i e De bijdrage van de automatisering is gevonden in de levering van vier gravures, die elk een zodanig eigen inhoud hebben, dat zij -gecombineerd tot 6än beeld- de totale topografie weergeven. Bovendien zijn zij geschikt om direct kleurseparaties af te leiden. De resterende manuele bewerking bestaat uit de bij Stel ling van deze gravures en de vervaardiging van kleur- maskers, beschrifting en eindverfilming. Bij de totale manuele vervaardiging van een kaart zijn de langdurige, en daardoor ook meest kostbare, werk- processen: het inventariseren, de verkenning, de kaartering, het graveren (of tekenen) en de nacontrole op de volledigheid van de kaartinhoud. AI deze Proces sen zijn nu vervangen door een snelle aanlevering van gravures uit een bestand, dat door een continu-bij- houding zo up-to-date behoort te zijn, dat al de ge- noemde Processen op graveren na overbodig zijn. Wanneer door selectie van de data vanuit het bestand, de inhoud van elke gravure zo bepaald kan worden, dat zij ook geschikt is om zonder de vervaardiging van een kleurmodel de kleurseparaties te maken, dan zal het iedereen duidelijk zijn dat dit tot een kostenbesparing leidt. Een voorcalculatie van deze 'Artol-kartografie', bere- KT 1984. X. 4 21

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 23