programma werkt op een Tektronix 4054 grafische terminal met BASIC; de gedigitaliseerde coördinaten worden op een magneetband weggeschreven omdat schijfeenheden voor de Tektronix relatief duur zijn en fabrikantgebonden. Het programma werkt geheel in- teractief en zorgt er in 3 stappen voor dat een kaart gedigitaliseerd, gecorrigeerd en naar de VAX-com- puter nedergezonden wordt. Het aldus verkregen co- ordinatenbestand is voor 95% vrij van fouten en kan direct als input dienen voor een GIMMS programma- run aangezien de noodzakelijke commando's voor de coördinatenparen gegeven worden. Het programma werkt erg efficient: de gebieden op de kaart kunnen met de Cursor aangewezen worden en vervolgens kan het segment gedigitaliseerd worden. Het corrigeren van de segmentstructuur gaat geheel interactief; de volgende fouten kunnen automatisch dan wel met de hand opgelost worden: a) segment toevoegen b) segment veranderen c) centroi'den toevoegen d) centroi'den verwisselen Desgewenst kunnen tijdens de correctie kaartgedeel- tes worden uitvergroot en door verschillende lijntypes worden weergegeven. Keuze van Segmenten. Omdat de Segmenten de bouwstenen zijn voor een poly- gonenbestand is het belangrijk de Segmenten goed te kiezen. Het is mogelijk door zgn. hierarchisch labe- len uit den segmentenbestand meerdere polygonen- bestanden op te bouwen, bijvoorbeeld wijken, gemeen- tes, provincies en landen. Het is echter niet mogelijk op basis van een segment - kenmerk een kaart te tekenen (bijvoorbeeld provincie- grenzen dikker tekenen dan wijkgrenzen). De door ddn segmentenbestand gegenereerde polygonenbestanden zijn geheel onafhänkelijk te gebruiken. Variabelen. Als variabelen worden meestal statistische variabelen, in tabellen behorende bij een bepaald gebied gegeven. Deze variabelen worden dan gebied voor gebied inge typt. Tabeluitvoer van andere computerprogramma's kan meestal met de editor geschikt gemaakt worden voor GIMMS. Het oppervlak van een gebied kan even- eens als een variabele opgeslagen worden. Het is mogelijk om uit twee of meer ingetypte variabelen nieuwe variabelen te creeren en op te slaan. Dit ge- beurt met de MANIPULATIE module. Een voorbeeld is het berekenen van een waarde van de bevolkings- dichtheid uit een ingevoerd populatiecijfer en een uit- gerekend oppervlak. Dit manipuleren met variabelen kan nog veel complexer geschieden; het is mogelijk uit een groot aantal variabelen nieuwe sets variabelen te creeren welke afhankelijk van bepaalde waarden op de ene manier of op een andere manier berekend wor den. Complete GIMMS database. Een complete GIMMS database bestaat aldus uit: a) een polygonenbestand b) een databe stand. Voor aanvullende informatie kunnen lijnenbestanden toegevoegd worden. Puntenbestanden kunnen gebruikt worden in combinatie met polygonenbe standen. In de huidige versie van GIMMS is hiermee echter nog niet uitgebreid geöxpe- rimenteerd omdat het nog niet foutloos werkte. Grafische moge 1 ijkheden Het GIMMS pakket biedt mogelijkheden om tekst te behandelen, grafieken te maken en een groot aantal soorten kartografische Symbolen en arceringen te ge bruiken. Het type arceringen op de kaart kan volledig door de gebruiker gespecificeerd worden (lijntype, hoek, afstand en kleur) maar ook zijn er 'voorkeuzen' (defaults). Daarnaast zijn er puntsymbolen, waarvan de grootte trapsgewijs of continu gevarieerd kan wor den met de waarde van een gekozen variabele. Ook is er een uitgebreide cirkeldiagram optie en is het moge lijk om windroosachtige Symbolen te gebruiken voor het karteren van gerelateerde variabelen. Noordpijl en legenda kunnen eveneens volledig door de gebruiker gemanipuleerd worden. GIMMS bevat 21 Latijnse alfabetten met diverse letter typen, waaronder romein, schreefloos, gotisch, uni- caal en sierschrift. Een aantal zijn zgn. 'Hershey fonts' die met hoge precisie gedigitaliseerd zijn. Daarnaast zijn er nog 3 griekse en 2 russische alfa betten en kan de gebruiker desgewenst ook een eigen alfabet digitaliseren en invoeren, wat overigens tame- lijk complex is. Sommige letters kunnen zowel open als gevuld gebruikt worden. Overigens bevatten enkele alfabetten in onze versie kleine fouten en zijn daardoor niet altijd te gebruiken. Ook voor grafieken zijn er verschillende mogelijkhe den. Zowel lijngrafieken, histogrammen, meervoudi- ge staafdiagrammen en cirkeldiagrammen zijn moge lijk. De gebruiker kan de grafieken vervolgens met tekst en getallen längs de assen verder aankleden. Omdat GIMMS een geTntegreerd pakket is zijn de tekst en arceringsmogelijkheden ook beschikbaar bij de grafieken, evenals de mogelijkheid om nieuwe data te berekenen. Omgekeerd kunnen grafieken op eenvou- dige wijze in een kaartblad of zelfs in de kaart opge- nomen worden. Hoewel GIMMS een aantal verschillende lijntypen heeft is de lijnsymboliek beperkt. Dubbele lijnen of spoorwegarceringen zijn bijvoorbeeld niet beschikbaar. Aangezien het ook niet mogelijk is om de kenmerken van de lijnen te gebruiken om het lijntype te bepalen is het maken van topografische overlays over thema tische kaarten, met bijvoorbeeld een gedifferentieerde hoofdwegen structuur, maar beperkt mogelijk. Voorbeelden van statistische kartografie Eiguur 1 geeft een voorbeeld van een choropletenkaart. De arceringen zijn door de gebruiker gekozen (en aan- gepast aan de beschikbare plotter) evenals de klasse grenzen. De kaart geeft een beeld van de bevolkings- dichtheid per Taxation village' in een Taluk (provincie) van Karnataka (India). De bevoIkingsdichtheid is met de MANIPU LATE module berekend door de bevo Iking volgens de census (ingevoerd als data) te delen door de door GIMMS berekende oppervlakte per dorp. Piguur 2 toont een figuratieve kaart. De Symbolen worden geplot in het door GIMMS berekende zwaarte- punt van het gebied, maar die positie kan door de ge bruiker gewijzigd worden. De grootte van de Symbolen varieert trapsgewijze op basis van door de gebruiker gedefinieerde klassegrenzen. Het kaartje geeft het aantal lagere Scholen per buurt in Visakhapatnam, een stad aan de oostkust van India en is onderdeel van een KT 1984.X. 4 29

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 31