ge' (1976), dat een uitbreiding is van het eerder in 1973 uitgegeven 'Brügge, struktuurplan voor de binnenstad'. Compacter van vorm is de 'Sociale at- las van de stad Antwerpen' van 1979, waarin jam- mer genoeg de grafische beeldtaaltheorie geenszins in acht werd genomen. Een luxueuzere uitgave is van Liöge prdpare son avenir' geworden, waarin de opname van veel fotografisch materiaal er een sterk geillustreerd kijkboek van maakte (1981). - De 'Sociaal-geografische atlassen van Brüssel', enerzijds de Hoofdstad zelf behandelend (uitgave 1978) en anderzijds zijn randgebied (1981), is beknopt maar sterk didactisch georibnteerd. - Een ander soort atlas is 'Une terre de ville', een van 1981 daterende bundeling van Waalse stadsbeel- den in de echte zin van het woord. Inderdaad, van elk van de 39 Waalse Steden is een eenkleurige luchtfoto afgebeeld, naast ander fotografisch en kartografisch materiaal en een beknopte beschrij- ving door tientallen medewerkers. AI deze, soms sterk verscheiden atlassen op gemeen- telijke basis, hebben zeker dit gemeen, dat zij niet exclusief door de gemeentelijke diensten en/of finan- cien tot stand gekomen zijn. In verschillende gevallen is dit pas mogelijk geworden door een ernstige in- breng van wetenschappelijke instellingen of door de steun van zelfs private en/of parastatale instellingen met economisch gerichte interesses of bedoelingen. In het laatste decennium heeft de automatisering een totaal nieuwe wending gegeven aan de stadskartering. Een aantal gemeenten en/of Steden zijn gestart met het aanleggen van een gedigitaliseerd gegevensbestand. OOSTAKKER ZWIJNAARDE Figuur la vlaamse f usieqemeenten 1 Kuip 2 St.-Pieters (Blandijnberg) 3 Ottergemsedries Nleuw GENT) A St-Piet ers - Aalst 5 Station 6 Neermeerscn (watersportbaan 7 Brugsepoort 6 Briel 9 Voormuide 10 Muide - Meulestede 11 St-Bernadette 12 St-Macharius BRON d. vanneste, 1982 FigUUr lc Figuur 1. Computeratlas Gent: situeringskaarten. - Autosnetwegen en expresswegen Andere hoofdwegen Waterwegen Spoornegen Gemeentegrens von Gent voor de fuste van 1371 Grens van de deetgemeenten Situeringskaart FUSIEGEMEENTE GENT met uitzondering van de kanaalzone 36 KT 1984. X. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 38