H.W.J. Cornelissen Kaarten in kleur in kleine oplagen Niet alleen binnen de kartografie is vaak behoefte aan kaarten in kleur in kleine oplagen. Als men het woord 'kaart' vervangt door tekening, ontwerp, illustratie, prent of iets dergelijks worden de toepassingsmogelijk- heden legio. Men denke hierbij aan het onderwijs, publiciteit en reklame, verkoop en marketing, doku- mentatie en archieven, planologie enz. Toepassings- mogelijkheden binnen de kartografie kan men met na- me vinden in de planologie en in het onderwijs. De kaarten kunnen gebruikt worden voor intern overleg, als illustratiemateriaal, voor rapporten met gekleur- de bijlagen en voor alle andere publikaties van kaar ten, in de meest ruime zin des woords, waar slechts een kleine oplage gewenst is. De kaarten dienen vaak snel en zo goedkoop mogelijk te worden gereproduceerd terwijl met name in de kartografie de eisen ten aanzien van de kwaliteit zeer hoog gesteld worden. Reproduktie van kaarten in kleur in grote oplagen is een routine-aangelegenheid, uit te voeren door een drukkerij die voldoende faciliteiten heeft om de kaart snel en met hoge kwaliteit te reproduceren. De repro duktie zal geschieden door middel van offset of zeef- druk. Via deze technieken is het mogelijk enkele dui- zenden exemplaren per uur te drukken waardoor de stuksprijs aanvaardbaar wordt. Problemen ontstaan als slechts een kleine oplage ge wenst is. Terwijl de kwaliteit op een hoog peil dient te blijven wil men eigenlijk niet meer betalen dan de stuksprijs van een grote oplage. Dit is niet mogelijk. Men zal zijn eisen wat lager moeten stellen. Het blijkt dat er naast offset en zeefdruk andere mogelijkheden zijn om aan die vraag zo goed mogelijk te voldoen, welke in dit artikel worden behandeld. Bij onderzoek naar en vergelijking van de mogelijke methoden is gelet op: - werkwijze: hoeveel en welke produktie- en repro- duktiestappen zijn nodig, welke apparatuur wordt gebruikt; - materiaal: welke materialen kunnen worden ge bruikt; - snelheid: hoe lang duurt het voordat de eerste reproduktie gereed is en hoeveel stuks kunnen er per minuut of per uur worden gereproduceerd; - formaat: zijn het origineel en de reproduktie ge- bonden aan een maximaal (of minimaal) formaat, is vergroting of verkleining mogelijk; - kwaliteit: benadert de kwaliteit van de reproduktie die van het origineel; - investeringskosten: als het reproduceren binnens- huis wordt uitgevoerd welke investeringen in appa ratuur en materiaal zijn dan noodzakelijk en wat zijn de kosten hiervan; - reproduktiekosten: als de reproduktie wordt uitbe- steed (of indien alle apparatuur en materiaal aanwe- zig is) wat zijn dan de kosten voor verschillende formaten bij diverse oplagen. Alle opgegeven kosten gelden medio 1983. ledere methode heeft zijn voor- en nadelen. De keuze van een reproduktiemethode zal afhangen van de eisen van de opdrachtgever en van de mogelijkheden die hij financieel heeft. Bij reproduktie van kaarten kan men uitgaan van deel- tekeningen of van een gekleurd origineel. Als men uit- gaat van deeltekeningen moet men zieh realiseren dat de werkzaamheden die nodig zijn om van het redaktie- model te komen tot vier of soms meer eindfilms voor een kaart in kleur vaak meer tijd en dus meer geld kosten dan de eigenlijke vermenigvuldiging. Zeker bij kleine oplagen weegt dit feit zeer zwaar. Kosten en tijd voor de vervaardiging van eindfilms zijn te beper- ken door in plaats van de peelcoatmethode kleursepa- ratie door middel van filters en met behulp van de reproduktiekamera toe te passen. De kosten zullen echter ook dan te hoog blijven om reproduktie in klei ne oplagen echt aantrekkelijk te maken. Bovendien heeft men naast de hoge voorbereidingskosten te ma ken met hoge drukkosten. Dit blijkt uit tabel 1. De prijzen zijn gemiddelden van enkele grote drukke- rijen in Nederland. In tabel 1 leest men dat offset en zeefdruk voor kleine oplagen duur is en pas vanaf een oplage van 200 stuks betaalbaar wordt. Ook wordt het idee ontzenuwd dat zeefdruk voor kleine oplagen een stuk goedkoper zou zijn dan offset. Uitgaande van deeltekeningen kan men ook denken aan kleurproefSystemen. Indien slechts enkele exemplaren (minder dan 10) van een kaart gewenst zijn is het de moeite waard af te wegen de kaart niet te laten druk ken maar een aantal goede kleurproeven te vervaardi- gen. Het gaat te ver om hier dieper op de verschillen- de kleurproefsystemen met hun voor- en nadelen in te gaan. Hiervoor zij verwezen naar het desbetreffende rapport (1) of naar een desbetreffende publikatie van de I. C. A. (2). Bij een kleine oplage kan het aantrek kelijk zijn om goede kleurproef te maken en hier van, volgens een der methoden die later in dit artikel worden behandeld een aantal kleurkopieön te maken. Het grote probleem bij kleurproefsystemen blijft uiteraard de hoogte van de voorbereidingskosten om tot de eindnegatieven of eindpositieven te komen. De voorbereidingskosten worden sterk beperkt door niet uit te gaan van deeltekeningen maar van een ge kleurd origineel. Het maken van een kleurorigineel kan via verschallende technieken worden uitgevoerd. 54 KT 1984.X. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 56