welke eisen het produkt moet voldoen en over welke financiöle middelen en tijd men beschikt zou men ten aanzien van de bovenstaande criteria tot een keuze moeten kunnen komen. Edn aspekt is hier echter nog niet genoemd en dat is de kwaliteit van de kleurkopie of gedrukte kaart. Om hierin tot een vergelijk te kunnen komen is het nuttig om die Systemen, die uitgaan van een gekleurd origineel te toetsen aan dit kriterium. Bij dit onder- zoek is uitgegaan van een origineel dat vervaardigd is met behulp van kleurpotloden, afwrijfSymbolen en tekenpennen. Dat is gedaan omdat dit het snelste en meest gemakkelijk werkt. Hierbij is immers uitge gaan van het idee om zo snel en zo goedkoop mogelijk van een bepaald ontwerp een aantal exemplaren te verkrijgen. In de tekening zijn verschillende kleuren, kleurschakeringen, verlopende kleuren, fijn lijnwerk, tekst en rasters aangebracht om het eindresultaat beter te kunnen toetsen. Om tot een zo objektief mo gelijk oordeel te komen over het eindresultaat na re- produktie zijn de reprodukties getoetst aan vier kwali- teitsaspekten (4): - scherpte: mate waarin kleine details herkenbaar zijn; - toonweergave: verband tussen zwartingen in een reproduktie ten opzichte van die in het origineel; - effenheid: beeldstruktuur die niet door onregelma- tigheden wordt verstoord (oneffenheid kan ook al in het origineel zitten); - kleurbalans: de mate van overeenstemming tussen de kleuren onderling en gelijkenis met het origineel. Er zijn kleurkopieen vervaardigd via de Systemen Canon, Copycolor van Agfa Gevaert, Ilford Cibachro- me Copy, Chromacopy en Kodak Ektaflex PCT (met behulp van een Computer). De kopie van het Kodak Ektaflex PCT systeem is iets anders tot stand geko- men dan hiervoor beschreven is. Het gekleurde origi neel is eerst afgetast door een Computer ('gescand') waarna er vier positieve litho's van zijn gemaakt die ieder een basiskleur voorstellen (magenta, cyaan, geel en zwart). De vier litho's zijn vervolgens ver werkt met het Ektaflex PCT systeem waarna de kleur- reproduktie tot stand is gekomen. De gebruikte appa- ratuur is echter zeer kostbaar en wordt normaal ge- sproken niet gebruikt voor reproduktie in kleine op- lagen. Bij de methode van Canon komen de onregelmatighe- den in het origineel iets overdreven naar voren in de kopie. De scherpte van tekst en lijnenwerk is nogal wat achteruit gegaan. Het verloop in kleuren komt minder goed over dan in het origineel. De kleuren in het algemeen komen fletser en doffer over. Over som- mige kleuren komt een zeer lichte rode gloed, waar- schijnlijk door magenta stippeltjes. In de kopie van Copycolor is de scherpte van tekst en lijnenwerk goed. De toonweergave is ook goed. De effenheid komt niet overal even goed naar voren. De kleuren zijn in het algemeen wat doffer geworden. Ook de ondergrond heeft een kleurverschuiving ondergaan. De kleuren blauw en groen hebben het duidelijkst een lichte kleur- verandering ondergaan. In de Ektaflex kopie is de scherpte goed. De toonweergave is prima en de effen heid komt goed overeen met het origineel. Van alle kopieön zien we hier de geringste kleurveranderingen optreden. Alleen bij lichtgeel en oranje is er sprake van zeer lichte kleurverschuivingen. Van alle kopiegn behoudt deze ook het meest de heldere, feile kleuren van het origineel, ofschoon ze allemaal iets lichter zijn afgedrukt. We moeten ons wel realiseren dat zon- der gebruik van de Computer het resultaat ongeveer hetzelfde zou zijn geweest als bij Copycolor. Bij de Cibachrome kopie is de scherpte van tekst en lijnen werk optimaal. De toonweergave is goed. De kopie toont iets meer onregelmatigheden dan het origineel. De kleuren komen niet helemaal overeen. Het totale beeld geeft een meer sombere indruk omdat de kleuren wat doffer en minder fris overkomen. Ook treden kleurverschuivingen op bij blauw, groen en oranje. De kopie van Chromacopy lijkt, begrijpelijk, zeer veel op de Cibachrome kopie. De scherpte is prima, de toonweergave is goed en ook hier toont de kopie onregelmatigheden in de effenheid wat duidelijker dan het origineel. Ook Chromacopy heeft de meeste moeite met blauw, groen en oranje. In tabel 4 is een schema tisch overzicht te zien van het kwaliteitsvergelijkend onderzoek. Tabel 4. Kwaliteitsvergelijkend onderzoek naar de resultaten na reproduktie voor de Systemen die uitgaan van een gekleurd origineel. scherp- toon- te weer- gave effen heid kleur balans totaal Canon 3 2 2 3 2-3 Copycolor 4 4 4 3 4 Ektaflex (met Computer) 4 5 5 4 4-5 Ciba chrome 5 4 3 3 4 Chroma copy 5 4 3 3 4 1 siecht 2 matig 3 redelijk 4 goed 5 zeer goed In vergelijking met tabel 4 zullen offset en zeefdruk als totaal een 5 scoren. In tabel 5 worden de Systemen die uitgaan van een ge kleurd origineel schematisch met elkaar vergeleken. Van ieder systeem is zowel de goedkoopste als de duurste manier van reproduktie opgenomen in de tabel. In het desbetreffende rapport (1) wordt in het kort nog ingegaan op de rol van de automatisering in verband met reproduktie van kaarten in kleur in kleine oplagen. De konklusie hieruit is dat de automatisering in de kartografie op dit moment simpelweg een ander doel heeft dan reproduktie van kaarten. Als de apparatuur hiervoor zou worden gebruikt zou de stuksprijs gigan tisch oplopen. Zolang het gaat om incidentele repro dukties kan automatisering nog niet renderen. Dit zou misschien mogelijk zijn indien veel kaarten met de- zelfde ondergrond of deels dezelfde informatie zeer frekwent zouden worden gebruikt. 58 KT 1984. X. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 60