taMfein KAR TOGRAFIE-TENTOONSTE IL LING IN BER LIJN/ BONN Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Kaartenafdeling van de Staatsbibliotheek in Berlijn-W. werden tot 24 november 1984 in Berlijn, en worden volgend jaar in Bonn, de 100 fraaiste stukken uit deze verzameling tentoongesteld. De tentoonstelling is samengesteld door Lothar Zögner, die ook de blj zonder fraaie catalogus redigeerde (Staatsbibliothek Preussische Kul turbesitz, Ausstellungskataloge 24, A. H. Konrak Verlag, Weissenkom, 1984). De collectie zelf is vooral dankzij de inspanning van de geograaf-kar- tograaf Carl Ritter tot stand geko- men, ondersteund door Alexander von Humboldt en in 1859 aan de Koninklijke Bibliotheek in Berlijn overgedragen. Na nogal wat weder- warigheden in de Tweede Wereld- oorlog, is het grootste deel van de collectie sedert 1977 in de magni- fiek geoutilleerde nieuwe gebouwen van de Staatsbibliothek aan de Potsdamer Strasse in West-Berlijn gehuisvest. Voor een goed gebruik vindt men hier ook de benodigde kartografische vakliteratuur die, trouwens ook onder leiding van Zögner, in de jaarlijkse bibliogra- fieen van de Bibliographica Carto- graphica verschijnt. De bibliotheek bevat ook het archief van de Duitse Kartografische Vereniging. De collectie bevat thans 450. 000 kaarten en 10. 000 atlassen. Tentoonstelling en catalogus geven een overzicht van bijzondere en kenmerkende stukken uit de collec tie en haar ontwikkeling: kaarten uit de tijd van de ontdekkingen, zo- als portolanen en Hessel Gerritsz' eerste perkamentkaart waarop Australiö Staat vermeld, uit 1622; Ptolemeus-uitgaven uit de 15e eeuw, de eerste atlassen uit de Nederlan- den, de eerste thematische atlas sen uit de 19e eeuw, en een aantal fraaie Japanse en Chinese stukken, die uit de 18e en 19e eeuw stam men. Omdat het kaartmateriaal uit het archief van de Pruisische gene rale staf in 1919 aan de collectie werd toegevoegd, is ook hieruit veel militair materiaal in de expo- sitie opgenomen, zoals vesting- kaarten en vroege topografische kaarten. Zeer fraai zijn de Rhein laufkarte van Lochner uit 1690, de Oostenrijkse manuscriptkaart van de belegering van Belgrado in 1717, een hoogtezönekaart van Ritter van het Duitse Rijk uit 1803, en een gekleurde choropleeth van de bevoIkingsdichtheid van Pruisen uit 1827, hetzelfde jaar waarin ook de eerste choropleethkaart van Nederland verscheen. De tentoon stelling sluit met een Himalaya- kaart-manuscript van Holzel, wiens kartografische nalatenschap nu ook in Berlijn berust, en die de Nederlandse kartografen nog ken nen van zijn hoogtevoorstellings- cursussen op Nederlandse Karto- grafendagen. Het is een fraai overzicht gewor den van wat de kartografie sedert de 15e eeuw te bieden heeft, en ge- lukkig wordt het in 1985 ook dich- terbij Nederland tentoongesteld: in het Wissenschaftszentrum in Bonn Bad Godesberg van 6 September tot 20 Oktober 1985. F. J. Ormeling COMPUTER GRAPHICS 1984 Computer Graphics is big business in de Verenigde Staten! Dit werd mij overduidelijk op de beurs ge- organiseerd door de National Com puter Graphics Association in Ana heim (Los Angelos) van 14-17 mei. Door mijn vervolgstudie aan de University of California te Santa Barbara was ik in de gelegenheid om een bezoek aan deze beurs te brengen. Het Anaheim Convention Center (van RAI-afmetingen en, inderdaad, schuin tegenover Disneyland gele gen) herbergde meer dan 300 fir- ma's die met de zeer snel groeien- de markt van de Computer graphics te doen hebben (in 1983 een toena- me van 30%). Wie echter verwacht- te veel nieuwe toepassingen voor de geautomatiseerde kartografie te zien te krijgen kwam bedrogen uit. Meer dan 70% van de markt wordt namelijk ingenomen door de CAD/ CAM (Computer Aided Design/ Computer Aided Manufacturing) ge- bruikers: industrieel ontwerpers, architecten, enz. De volgende be- langrijke gebruiker is de grafische industrie met toepassingen in voor al de reclame en animatie. Als kleinste groep komt dan de geauto matiseerde kartografie en remote sensing. Het is wel duidelijk waar het meeste geld te verdienen valt. Uiteraard waren de meest indruk- wekkende Stands gewijd aan de nieuwste snufjes van firma's als IBM, CalComp, Applicon, Inter graph, de reuzen onder de (grafi sche) computerfirma's. Het gemis aan echte nieuwigheden leek echter verborgen te worden door gigantische diashows van de diver se firma's waarbij soms meer dan 30 projectoren gebruikt werden. De echte 'nieuwigheden' bleven be- perkt tot verbeterde Scanners, (raster)schermen en plotters. Het enige echte nieuwe voor mij was een digitiser die werkt met een soort sonar systeem. Er kan op ieder willekeurig tafeloppervlak mee gewerkt worden. Tevens be- vond zieh op deze beurs een stand van Rand McNally Infomap Inc. waar bleek dat het mogelijk is om voor niet al te veel geld een volle- dig topografisch gedigitaliseerd bestand van de USA te kopen, even- tueel aangevuld met de laatste CENSUS gegevens. Duidelijk werd dat de industriöle ontwerpers en architecten de be- 4 KT 1984. X. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 6