De gekozen voorbeelden illustreren steeds op wäre grootte aspekten die zijn aangetroffen in het materi- aal. De voorbeelden komen uit de informatiepakketten zonder aan elk stuk informatie geheel recht te doen. Zo werd als laatste afbeelding materiaal van de ge- meente Maastricht getoond. Maar, er staat niet bij vermeld dat het hier een klein formaat, goedkoop uit- gevoerde brochure betrof. Bij het beoordelen van de door de gemeenten geleverde kwaliteit is reflektie nodig naar het oorspronkelijke stuk waaruit de kaart voortkwam. In dit artikel is zo'n kwaliteitsanalyse achterwege gelaten en uitsluitend gekeken naar de kaarten 'an sich'. Conclusie Voor de Steden Amsterdam en Rotterdam lijkt het krantenformaat (gevouwen A3) de afmeting voor hun kaarten-kommunikatie te zijn. Den Haag bedient zieh van origineel poster- en vouwbladgebruik. Posters vormen een nog haast onbetreden terrein in deze vorm van voorlichting. De andere zes gemeenten maken hun materiaal vooral op A4- en A5-formaat aan. De kwa liteit hiervan kenmerkt zieh door grote verscheiden- heid. Het A5-formaat eigent zieh door de kleine om- vang alleen voor beperkt kaartgebruik. Kleinschalige overzichten kunnen amper binnen 14x21 cm getoond worden. Alleen op grote schaal, bijvoorbeeld enkele Straten, en beperkt tot een enkel verschijnsel kan informatie op A5-formaat effectief aan de lezer wor den doorgegeven. Qua afwerking en qua poging anderstaligen te bereiken (slechts eenmalig aangetroffen) sprong Rotterdam er met haar materiaal uit. De 'locatie Rotterdam' (fi- guur 10) toont een bruikbaar voorbeeld van perspecti- visch ruimte weergeven. Zoals zo vaak is het makkelijk kritiek te leveren. Zeker wanneer niet alle kritiek door objektieve metin- gen kan worden gestaafd; helaas, want daartoe ontbre- ken de methoden. Wel kon met voorbeelden en refere- rend aan literatuur uit het voorgaande een lijst aanbe- velingen worden gedistilleerd. Rekening houdend met zoveel mogelijk aanbevelingen toont de 'locatie Am sterdam' (figuur 11) grafisch een Synthese. Niet om te laten zien hoe ik denk dat het beter moet, meer omdat het tonender werkt dan woorden kunnen! Aanbevelingen Tekst in de kaart: - minimale lettergrootte tenminste 1 mm, groter is wenselijk - schritt altijd vrijzetten - handschrift ordelijk en leesbaar houden - straatnaamaanduidingen in sjabloon- of drukschrift Legenda: - in weinig klassen opdelen, kort houden - legenda-onderdelen begripsmatig begrijpbaar defi nieren; eenvoud wint aan kracht - legenda-onderdelen goed onderscheidbaar visuali- seren Begeleidende tekst: - twee versies: verwijzen en ballontechniek (beide met legio Varianten) - tekst moet altijd op het beeld aansluiten - onzekere zaken vaag weergeven en in tekst nader uitleggen. Beeld Perspectief: - grafisch goed afwerken - beeld niet te zwaar belasten door weinig extra informatie op te nemen. Deze vooral in begeleidende tekst zetten. Plattegrond: - herkenbare vormen, patronen en namen opnemen - eenvoud in symbool en tekengebruik - beeld niet overbelasten door opname van overbodige informatie, alleen de essentie opnemen - visueel hierarchisch werken; struetuur in het beeld aanbrengen, maar wel gelijksoortige verschijnselen gelijksoortig weergeven - in samenhang met bovenstaand hierarchisch werken visueel benadrukken van weer te geven verschijnse len - onzekere zaken eventueel laten opvallen om zo een democratische besluitvoering te bevorderen - kaarten gemaakt voor een bepaald formaat nooit verkleinen, zodat het beeld onleesbaar wordt - kleurgebruik beperkt houden, meer primaire kleu- ren dan gelijkende tinten - en natuurlijk, een grafisch nette afwerking en goede reproduktie. (zie onder andere Bollmann, 1977, p. 131) Literatuur BERTIN, J. Graphische Semiologie. Berlin: Walter de Gruyter, 1974. BOLLMANN, F. Probleme der kartographischen Kommunikation. Bonn-Bad Godesberg/Berlin: Kirsch baum Verlag, 1977. IMHOF, E. Thematische Kartographie. Berlin: De Gruyter, 1972. ORMELING, F. J. Diktaat thematische kartografie. Utrecht: Rijksuniversiteit, 1975. ROBINSON, A. H. B. PETCHENIK, The nature of maps. Chicago-London: University of Chicago press, 1976. Wet Ruimtelijke Ordening Wet Openbaarheid Bestuur Summary Maps to inform the public Based on a partial survey of the larger cities in the Netherlands an inventory has been made of the carto- graphical material presented to the public in order to inform them on the proposed city renovation projects. The maps have been collected from leaflets, handouts and newspapers. They have been evaluated regarding the size of the maps, overall readability, lettering, the proper use of symbols, the strueture of the legend, availability of a map title, explanatory texts, marginal information and the way the map Contents was related to the general text of the leaflets. Based on the evalua- tion results a list of design recommendations is presented, that emphasize simplicity, three-dimen- sional representation and strueturing the map image by devising a Visual hierarehy. KT 1984. X. 4 69

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 71