Modelmatige kartografie Een atlasje over Mexico en zijn noorderlijke grensprovincies C.H. de Voogd en E.O. van Keulen ßMiSfesfelMfe Overwegingen voor de produktie De afgelopen jaren versehenen regelmatig produkten van Utrechtse doctoraalstudenten kartografie als bij- lage bij het Kartografisch Tijdschrift (onder andere de atlasjes 'blik op wonen' en 'landbouw in ontwikke- ling'). Het vinden van een geschikt onderwerp voor het praktikum thematische kartografie is ieder jaar toch weer een probleem. Als over een bepaald onderwerp zo'n 15 tot 25 kaartjes gemaakt worden, moeten over dit onderwerp veel, en goed toegankelijke gegevens beschikbaar zijn. Het is dan ook niet vreemd dat in de twee vorige atlasjes onderwerpen werden behandeld die voornamelijk betrekking hadden op Nederland. Dit jaar leek de keuze van een onderwerp weer lastig te worden, mede omdat het aantal Studenten zö groot was, dat twee groepen gevormd moesten worden die per groep een kaart zouden maken. Het voorstel voor de beide onderwerpen kwam echter vrij snel van de Studenten zelf: een groep zou zieh bezighouden met verschillende vormen voor een fietskaart (het resul- taat zal binnenkort als bij läge bij het Kartografisch Tijdschrift verschijnen); vanuit de andere groep werd de wens geuit bepaalde aspekten van Mexico in kaart te brengen. Deze wens hing samen met het feit dat de vakgroep Sociale Geografie van de Ontwikkelingslan- den (S. G. O.van het Geografisch Instituut in Utrecht een regionaal College Mexico verzorgt, terwijl goed kaartmateriaal ter onder steuning van dit College ont- breekt. Omdat deze vakgroep uitgebreid onderzoek verricht in Mexico, bleken gegevens in ruime mate voorhanden. In over leg met de vakgroep S. G. O. werd besloten de nadruk te leggen op de noordelijke grensstaten van Mexico waar, door de economische invloed van de Verenigde Staten, de ontwikkeling van economie en bevolking sterk verschilt van de rest van Mexico. Vanuit de vakgroep S. G. O. kwam de vraag of het mo- gelijk zou zijn ook een spaanstalige versie van het atlasje te vervaardigen, zodat plaatselijke bestuurders de kaartjes als studiemateriaal zouden kunnen gebrui- ken. In samenwerking met de vakgroep S. G. O. waar- bij deze vakgroep onder andere heeft gezorgd voor de vertaling van de tekst in het Spaans, bleek een spaan- se uitgave mogelijk te zijn. Naast de nederlandse versie verschijnt dus ook een spaanstalige versie. De nederlandse versie zal worden gebruikt ten behoeve van het regionale College Mexico voor Studenten socia le geografie. Produktie-technische aspecten De combinatie van alle kaartjes rolde van de pers als een dubbelzijdig bedrukt vel A2, waarbij de kleuren- kaartjes op de ene zijde, de zwart/wit-kaartjes op de andere zijde waren afgedrukt. Deze vellen zijn per twee kaartjes gesneden (bijvoorbeeld omslag kaart 16), waarna de vier losse vellen konden worden geniet en nagesneden. Door deze produktiewijze is de plaats van de diverse kaartjes op het vel A2 belangrijk. Daarom werd, nadat de redaktiemodellen waren ge maakt, een vouwmodel vervaardigd. Dit vouwmodel was de basis voor de verdere produktie. Bijna alle kaartjes zijn getekend op maatvast transpa- rant op 150% van het gewenste formaat en vervolgens met de reproduktiecamera verkleind tot 100%. Alleen de omslag, de grafieken op pagina 15 en het model op pagina 16 zijn direkt op 100% getekend. De kaartjes 5, 11 en 13 zijn (gedeeltelijk) met behulp van een grafisch interaktief systeem (Intergraph) ge maakt. Voor kaart 5 is op het grafisch systeem eerst de on- dergrond (Mexico) gedigitaliseerd. Vervolgens zijn de oppervlakteverhoudingen van de zeshoeken berekend. Na het ingeven van ddn zeshoek in het systeem, is de rest van de zeshoeken verkregen door copiören en ver schalen van de oorspronkelijke zeshoek. De zeshoeken zijn interaktief op de juiste plaats gezet. De Steden Ciudad Juarez en El Paso waren al als be stand in het systeem aanwezig. Voor de kaartjes 11 en 13 moest het teveel aan informatie wat in het bestand aanwezig was, worden uitgesloten. Omdat de verschil lende informatie in het bestand gescheiden van elkaar was opgeslagen, kon deze selectie snel en eenvoudig worden uitgevoerd. Daarnaast is Ciudad Juarez ten behoeve van kaartje 11 interaktief enigszins gegenera- liseerd. De stad Chihuahua is speciaal voor het atlasje gedigitaliseerd. De drie 'computerkaartjes' zijn geplot (drumplotter) met inkt op papier op 150% van het gewenste formaat en fotografisch verkleind naar 100%. Omdat acht Studenten aan dit projekt hebben gewerkt, moest ervoor worden gezorgd dat ze zoveel mogelijk tegelijk konden werken en niet op elkaar zouden moe ten wachten. Daarom zijn de acht kaartjes op de zwart/wit-zijde volledig apart gemaakt. Pas toen de acht eindfilms gereed waren zijn deze gemonteerd op een groot vel. Voor de kleurenzijde bleek dit moeilijker, mede omdat 72 KT 1984. X. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 74