het de fotograaf veel extra tijd zou gaan kosten. De lijnenbeelden zijn apart vervaardigd en vervolgens gemonteerd. Met dit A2 vel werd verder gewerkt en via pelfilms (14 stuks) en inbelichtingen zijn de eind- films tot stand gekomen. De tekst is gezet met behulp van een Diatype op strippingfilm, met uitzondering van de tekst op pagi- na 2. Deze tekst is getypt met een elektronische schrijfmachine (Brother) en vervolgens fotografisch verkleind tot 67%. De kaarten zijn gedrukt bij de afdeling der Geodesie van de TH Delft in de kleuren geel, magenta, cyaan en zwart. Een körte karakterschets van Noord-Mexico Om de huidige situatie van Noord-Mexico te begrijpen, is het noodzakelijk om kort de historische ontwikke- ling van het gebied te bestuderen (1). Toen Mexico in 1821 onafhankelijk werd was het aan- zienlijk groter dan het huidige Mexico. In 1848 name- lijk lijfden de Verenigde Staten grote gebieden van Noord-Mexico in, de tegenwoordige staten Texas, New Mexico, Arizona en California. De nieuwe grens tussen de Verenigde Staten en Mexico doorsneed nu een gebied dat voorheen een economische eenheid was. Noord-Mexico bleef, niet in het minst vanwege de zeer gebrekkige verbindingen met het kerngebied rond Mexico-stad, volkomen gericht op het gebied dat nu tot de Verenigde Staten behoorde. Tijdens de Tweede Wereldoorlog, toen er in de Ver enigde Staten vanwege de oorlogsinspanningen een tekort aan arbeiders ontstond, kwam het Bracero- programma tot stand. Dit programma was een over- eenkomst tussen de regeringen van de Verenigde Sta ten en Mexico. Hierin werd het een aantal Mexicanen toegestaan legaal seizoenarbeid in de Verenigde Sta ten te verrichten. Tijdens het midden van de 50-er jaren vonden ruim 1,5 miljoen Mexicanen op deze wijze werk in de Verenigde Staten. Een veelvoud van dit aantal werkte illegaal in de Verenigde Staten, on- der vaak siechte omstandigheden. Tot in de jaren '60 groeiden de Noord-Mexicaanse Steden spektaculairmet name door de migratie naar de Noordelijke (grens-) staten (kaarten 5 en 6). Werk- loosheid, gebrekkige huisvesting en sociale spanningen waren problemen die met de snelle urbanisatie ge- paard gingen. In 1961 trof de Mexicaanse regering twee belangrijke maatregelen. Ten eerste moest het aanzien van de Noordelijke Steden verbeterd worden, waardoor er werkgelegenheid in de vorm van buitenlands toerisme werd geschapen. Ten tweede moest ook de infrastruk- tuur verbeterd worden. Deze verbetering van de infra- struktuur was noodzakelijk om Noord-Mexico te ont- sluiten voor nieuwe industriele vestigingen en om het grensgebied nauwer in de Mexicaanse economie te integreren. De maatregelen waren maar ten dele succesvol. Ten gevolge van het afnemen van de agrarische werkgele genheid en de toenemende urbanisatie namen de Pro blemen eerder toe (kaarten 7 en 8). In 1965 werd een nieuw plan gepresenteerd, het Pro- grama de Industrializaciön de la Prontera Norte (P. I. F.Het doel was in de grensstreek zelf arbeids- plaatsen te scheppen, de nationale betalingsbalans te verbeteren en kennis en moderne techniek te importe- ren. Men trachtte dit te bereiken door buitenlandse bedrijvigheid (maquiladoras) aan te trekken via het scheppen van gunstige belasting-technische en andere voorwaarden. In een 20-km brede zone längs de grens met de Ver enigde Staten ontstonden onder deze omstandigheden vele honderden produktievestigingen. Zij waren echter verplicht de gehele produktie te exporteren, zodat de Mexicaanse industriele ontwikkeling niet verstoord werd. Deze export is weliswaar gunstig voor de beta lingsbalans, echter niet voor de integratie van het gebied in de Mexicaanse economie. Uit deze körte historische schets kan men de conclusie trekken dat Noord-Mexico sterk gericht blijft op de Verenigde Staten. In de grensstreek doen zieh allerlei ontwikkelingen voor. De meest duidelijke ontwikkeling is het ontstaan van 'twin-cities'. Dit zijn relatief klei ne Amerikaanse grenssteden, met aan de andere kant van de grens grote Mexicaanse Steden (kaarten 11 en 13). Er zijn duidelijke economische banden tussen deze tweeling Steden. In de Mexicaanse stad, bijvoor- beeld Ciudad Juarez, vindt de feitelijke produktie plaats, terwijl in de Amerikaanse stad, zoals El Paso, de management-, opslag- en distributiefunkties gesi- tueerd zijn (kaart 12). Verschiliende aspekten van deze karakterschets zijn terug te vinden in het atlasje. Er moest echter ook met andere overwegingen rekening gehouden worden. Moge 1 ijkheden voor gebruik Het is de bedoeling dat de atlas tijdens het regionale College Mexico wordt gebruikt. Daartoe zijn een twee- tal kaartjes opgenomen ten behoeve van de oriöntatie; vooral kaart 3, de relatieve grootte van Mexico ten opzichte van Europa, blijkt zeer verhelderend te wer ken. Waarom de Mexicaanse planners zo geinteres- seerd zijn in het creören van nieuwe groeipolen blijkt uit kaart 5: een groot bevolkingsaantal gekoppeld aan een hoog groeipercentage rond de hoofdstad, terwijl het noorden dun bevolkt is, en met uitzondering van Baja California ook geen hoog groeipercentage toont. Tot hoever zuidelijk het effekt van de industriele ont wikkeling längs de noordgrens te merken is, blijkt uit kaart 6; dat die industriele groei vooral in de Staat Chihuahua een versneide urbanisatie met zieh mee- bracht is af te lezen uit kaart 7. Er wordt vervolgens op deze Staat Chihuahua inge- zoomd. In kaart 8 tonen de donkerste gebieden een verdubbe- ling van de bevolking sedert 1960; met name de grens- gebieden en de hoofdstad. Afgezien van de natuurlijke groei blijkt ook sprake te zijn van migratie binnen de Staat, waar men een aantal marginale landbouwgebie- den verlaat. De stippenkaart op dezelfde bladzij stelt ons in Staat de ontwikkelingen te wegen, door dat we na kunnen gaan hoeveel mensen ze betreffen. Die in terne migratie gaat niet alleen richting industrie: door kaart 9 en 8 te vergelijken kan men zien dat het gebied met de grootste bevolkingsafname (zowel absoluut als relatief) in het zuidwesten maar voor een gering deel is ontgonnen en weinig irrigatie(mogelijkheden) kent. De nabijheid van de grens heeft zowel invloed op de gewaskeuze als op de bedrijfsvoering: de rechterkaart KT 1984. X. 4 73

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 75