SMiffßgtBföraäfe Lijnennet plattegrond van Rotterdam C.P.J.M. van Elzakker In het Kartografisch Tijdschrift 1979. V. 3 werd de in Oktober 1978 versehenen editie van de kaartfolder 'Openbaar vervoer in Rotterdam' besproken. Nadien zijn er nog vele nieuwe edities versehenen -om pre- cies te zijn 10 - die alle in meerdere of mindere mate van elkaar ver Schilden; niet alleen voor wat betreft de inhoud, maar ook qua uiterlijke verschijning en vormgeving. In Oktober 1984 is er weer een nieuwe uitgave ver sehenen (de derde van het jaar) onder de titel 'Lijnen- net Plattegrond'. Deze folder, die in Rotterdam gra tis kan worden afgehaald en ditmaal werd gedrukt in een oplage van 75. 000 exemplaren, is als losse bij- lage in dit nummer van het tijdschrift opgenomen. In zes jaar tijd is er nogal wat gebeurd met de folder: er is zeker geen sprake geweest van steeds maar weer een eenvoudige herziening. In 1978 was er nog sprake van een kleurrijk, zij het niet erg harmonieus geheel. In de kaart werd elke 'zone' van het openbaar vervoer door een andere, eigen kleur weergegeven en was bovendien de achtergrond van de kaart en omrin- gende informatie in geel gedrukt. De kaartschaal was 1:45. 000. Na enkele jaren werd het systeem van de afzonderlijke zonekleuren verlaten: voor de editie van 1982 werd gebruik gemaakt van de bestaande beeld- dragers voor de ver schillende kleuren van de topogra- fische basiskaart op schaal 1:40. 000. Dit werd gedaan in het kader van een sanering van de kaartschalen en van een meer flexibele en snelle kaartopbouw. Een volgende belangrijke stap werd gezet in april 1984: in de kaart werd alle informatie die niet met het Rotter dam se openbaar vervoer te maken had voortaan in tinten zwart weergegeven. Dat is in de editie van Ok tober 1984 nog zo. Als men de folders van 1978 en 1984 naast elkaar legt, dan oogt de laatste wat somber en minder kleurrijk. Dat is niet het gevolg van een vermindering van het aantal drukkleuren: zowel in 1978 als in 1984 werd in vijf kleuren gedrukt. Naast grijs en zwart waren dat in 1978 de kleuren rood, blauw en geel die ook in ver- schillende rastercombinaties over elkaar heen werden gedrukt. Dergelijke combinaties komen in de editie van 1984 niet meer voor. Alleen de kleur zwart ver- schijnt in verschillende tinten en de overige vier kleu ren (groen, rood, blauw, oranjegeel) zijn uitsluitend vol gedrukt. Een voordeel van de nieuwe kaart is daarmee wel dat herzieningen als gevolg van wijzigingen in het lijnen- net nu snel en zonder al te veel problemen kunnen wor den uitgevoerd. De gekleurde lijnen hoeven namelijk niet meer te worden vrijgehouden in alle kleurvlakken, doch hoogstens in het gerasterd zwart. In principe is het probleem van de passing daarom ook minder geworden. Een zeer belangrijk aspect, aange- zien er in dit geval sprake moet zijn van een snel en goedkoop te vervaardigen produkt. In verband daarmee wordt de folder bijvoorbeeld gedrukt op een super- rotatiepers, die met een grote snelheid van 36. 000 stuks per uur in 10 kleuren op voor- en achterkant tegelijk de kaarten aflevert. Dit gegeven verklaart dat er op een deel van de oplage nog wel degelijk pasver- schillen te zien kunnen zijn. Wat dat betreft zijn de kaarten die in de abri's worden opgehangen van veel betere kwaliteit. Deze worden met dezelfde kleuren en gebruik makend van in principe dezelfde eindfilms ge drukt met een andere pers op meer duurzaam materi- aal. Kaartontwerp en uiterlijke verschijningsvorm van de folder werden en worden sterk beinvloed door de wen- sen van de opdrachtgever: de RET. Met inschakeling van het ontwerpbureau Vorm Vijf is de RET na 1978 overgegaan op een nieuwe eigen huisstijl. Deze huis- stijl, waarin elk object een vaste kleur of symbolisatie heeft, kan worden aangetroffen in alle RET-publicaties op straat, op de routeborden in tram, bus of metro, enz. Toepassing van de huisstijl in de openbaar ver- voerkaart kon en mocht ook niet uitblijven. In samen- werking met het ontwerpbureau heeft de vervaardiger van de kaart, de onderafdeling Kartografie van de Dienst Gemeentewerken Rotterdam, de noodzakelijke veranderingen aangebracht. De gele 'huiskleur' van de RET (van oudsher de tram- kleur) wordt nu niet meer, zoals voorheen, als achter- grondkleur van de kaartfolder gebruikt. Het geel wordt in de editie van 1984 alleen nog maar gebruikt voor - inderdaad- de tramlijnen en voor het metrosymbool. De metrolijnen zijn zoals in 1978 in blauw weergege ven en de RET-buslijnen in rood (1978: zwart). (N. B. De RET-bussen zijn rood geverfd.De inter lokale buslijnen, die niet onder het beheer van de RET vallen, moeten het nu doen met een wat minder opval- lend gerasterd zwart. Het systeem van de aparte zone kleuren is vervangen door een zone-aanduiding met duidelijk naar voren körnende zonegrenzen en -num- mers. Deze zijn in een groene kleur gedrukt, omdat het Rotterdamse publiek er inmiddels al aan gewend is dat alles wat met die kleur wordt aangegeven, te maken heeft met de zone-indeling. Met deze vorm van KT 1984. X. 4 75

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 77