standaardisering, die ook kan worden aangetroffen bij het voor kaart en folder gekozen lettertype ('Frutic'), dat ook al weer aansluit bij de huisstijl van de RET, tracht men de gebruiker van de kaart en van het Rot- terdamse openbaar vervöer tegemoet te komen. Uit reakties van die gebruikers blijkt dat de leesbaar- heid van de openbaar vervoerkaart in de loop der jaren verbeterd is. De overzichtelijkheid is inderdaad toe- genomen, ondanks, of juist dankzij de tinten zwart voor die informatie die niets met de RET te maken heeft. Deze vaststelling heeft dan ook vooral betrek- king op de weergave van het lijnennet. Voor wat be- treft de oribntatie 'in het terrein', het in bus of tram op de kaart volgen van de route om te kijken waar men uit moet stappen, is het er echter niet gemakkelijker op geworden. In 1978 werd het water nog in blauw weergegeven en werden figuratieve vlaksymbolen ge- bruikt voor parkgebieden, bedrijfsterreinen en derge- lijke. De editie van 1982 had nog een duidelijker, meerkleurige topografische basis. In de huidige kaart wordt eigenlijk alleen nog maar de bebouwing en het water, allebei in gerasterd zwart, aangegeven. In veel gevallen zal dan ook een meer volledige stads- plattegrond geraadpleegd moeten worden. In dit ver band moet overigens wel vermeld worden dat de RET voor toeristen een meertalige kaartfolder uitgeeft van een gedeelte van Rotterdam, waar in de openbaar vervoergegevens naast toeristische informatie staan afgedrukt op een meerkleurige topografische onder- grond. In vergelijking met 1978 is de gebruiker van de huidi ge uitgave gediend met het in de kaart opnemen van de namen van de eindpunten van de lijnen. Het is zonder meer ook een verbetering om meer namen van een aantal belangrijke bestemmingen in de kaart op te ne- men. Het is jammer dat dat nu alleen maar gedaan kon worden voor de ziekenhuizen e. d. de begraaf- plaatsen en de categorie 'andere bestemmingen'. Op de gekleurde topografische ondergrond van de open baar vervoerkaart van 1982 konden ook de namen nog worden vermeld van de bejaardentehuizen, musea, Sporthallen en theaters, zonder dat de leesbaarheid in het geding kwam. Uit oogpunt van kostenbesparing is, in vergelijking met 1978, de hoeveelheid informatie die naast de kaart in de folder van 1984 is opgenomen, aanmerke- lijk gereduceerd. De folder is daardoor kleiner, beter hanteerbaar en overzichtelijker geworden. Het valt wel te betreuren dat er nu ook voor veel minder be stemmingen is aangegeven op welke manier ze per openbaar vervoer bereikbaar zijn. Dit leidt er ook nu weer toe dat een meer volledige stadsplattegrond eer- der geraadpleegd zal moeten worden. De wijze van aangeven van de bereikbaarheid van de bestemmingen is bovendien niet al te duidelijk: achter elke bestem- ming staan een aantal witte rondjes en vierkantjes met een zwart nummer erin. Voor een buitenstaander is het niet onmiddellijk duidelijk of hij de tram dan wel de bus moet nemen. De M zal de metro wel zijn, maar wat betekent voor een vreemdeling de toevoeging WN of ZWN? De rondjes en vierkantjes hadden even- goed in de voor metro, tram en bus gereserveerde hoofdkleuren gedrukt kunnen worden. Op deze manier zou ook nog op een aantal andere de- tails gewezen kunnen worden, in positieve zowel als negatieve zin. Geen detail, maar overwegend positief is om te kunnen constateren dat de openbaar vervoer kaart van Rotterdam geen statisch geheel vormt maar een produkt dat voortdurend in ontwikkeling is. Een ontwikkeling die niet alleen wordt bepaald door kosten- en produktiefaktoren, maar vooral ook door de wensen en behoeften van de gebruikers. Het proces zal zeker nog niet ten einde zijn, maar het uitgangspunt van de kaart als gebruiksartikel is het beste wat men kan han- teren. De makers van de Lijnennet Plattegrond van Rotterdam mögen daarmee tot voorbeeld zijn voor de andere kaartproducenten in Nederland. K E FILMS Stabilene Herculene Herculene-Hi-T rans Helios diazofilm AGFA GEVAERT Copyline Copyline - wash-off Copycolor - ook in contact te verwerken. GEURTS 1EKEN- KartTpsediik 2 STAEDTLER MARS DESIGN GROUP Een compleet programma voor het werken op tekenfilm, manueel en automatisch. G.T.R. LICHTECHT DIAZOFILMSYSTEEM Glasheldere film. Tweezijdig matte teken film. Sepia beeld. EN REPRODUKTIE MATERIALEN 4157 GL Enspi|k telefoon 03457-2041 76 KT 1984. X. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 78