tofflMsamg®® URBAN CARTOGRAPHY 1983, Y. Masai en H. Pape (red.Inter national Cartographic Association, Commission on Urban Cartography and Urban Planning, Tsukuba, Japan, 1984. 48 p. Beperkte opla- ge. Niet in verkoop. De Commissie Stadskartografie is een van de ad hoc commissies van de Internationale Kartografische Vereniging. Voorzitter van de com missie is de Japanner Y. Masai en J. Meijer van de gemeente Rotter dam is corresponderend lid voor Nederland. Het tweede verslag van de commis sie werd vervaardigd ter gelegen- heid van het ICA-Congres in Perth. Onder de titel 'Urban Cartography 1983' zijn in het verslag artikelen opgenomen, die eerder werden ge- presenteerd op de commissiever- gadering die in 1983 in Sofia, Bul- garije werd gehouden. Tezamen pogen de artikelen een beeld te geven van recente ontwikkelingen en de huidige stand van zaken in de stadskartografie op verschillende plaatsen in de wereld (Bulgarije, Hongarij Hong Kong en Japan). EEN PLATTEGRONP VAN UTRECHT versehenen bij N. van der Monde, 1839. Heruitgave op wäre grootte en in kleur, toege- licht door dr. Marijke Donkersloot- De Vrij. Utrecht, HES Uitgevers - Maarssen, Gary Schwartz, 1983. 39 p. Als bij läge de facsimile- uitgave op wäre grootte. Het jubilerende Boekverkoopers Collegie Eendragt en de Vereniging Oud-Utrecht, in 1983 respectieve- lijk 130 en 60 jaar bestaande, had- den de goede gedachte om ter gele- genheid hiervan een belangrijke vroeg 19e-eeuwse plattegrond van Utrecht in faesimile te reproduce- ren en Marijke Donkersloot-De Vrij te vragen hierbij een toelich- ting te schrijven. De keus viel op de in 1839 bij de bekende boekhan- delaar en uitgever N. van der Mon de versehenen plattegrond, waar- van zieh een fraai handgekleurd exemplaar in de Topografische Atlas van het Utrechtse Gemeente- Archief bevindt. De plattegrond werd destijds vervaardigd onder toezicht van de adellijke karto- graaf Baron G. F. von Derfelden van Hinderstein, wiens naam overigens op de kaart niet voor- komt, en in koper gegraveerd door de bekende graveurs Van Baarsel Tuyn te Amsterdam. Zij geeft, op een schaal van 1:5. 000, de stad weer binnen de oude verdedigings- werken en met nog slechts schüch tere aanzetten tot bebouwing er buiten. De namen van de belang- rijkste Straten, grachten en plei- nen zijn in de kaart gegraveerd, alle overige zijn door getallen en letters aangegeven, evenals ge- bouwen, bruggen enz. die op een lijst onderaan de kaart zijn afge- drukt. Marijke Donkersloot behandelt in haar toelichting beknopt doch gron- dig de ontstaansgeschiedenis van de kaart, waarbij ook enkele voor- lopers worden afgebeeld; voorts geeft zij enkele bijzonderheden over het 'kaartpersoneel': de uit gever Van der Monde, Baron Von Derfelden en de graveurs Van Baarsel en Tuyn. Het deed mij goed naast de goed gedocumen- teerde karto-bibliografische be- schrijving ook een hoofdstukje over 'het kaartbeeld' aan te tref fen, een kartografische evaluatie dus. Dit wil in dergelijke faesimi- le-uitgaven nog wel eens vergeten worden. Terecht wijdt de schrijf- ster ook aandacht aan latere uit- gaven van de kaart (Bollaan 1847- '52, Dannenfelser 1860, 1862, 1868 en P.W. van de Weyer 1861, alle afgebeeld)zodat een mooi afgerond en informatief beeld is ontstaan, zoals men zieh dat voor vele Nederlandse historische plat- tegronden zou wensen. A. H. Sijmons P. S. TEELING, Landmeters van de Kadastrering van Nederland. Apel- doorn 1984. Met een bewonderenswaardig door- zettingsvermogen heeft de heer Teeling gegevens over landmeters verzameld. Verschiliende publika- ties heeft hij reeds op zijn naam staan. Thans verraste hij ons met dit omvangrijke werk van 272 pagi- na's met 28 bijlagen, uitgegeven door de Hoofddirectie van de Dienst van het Kadaster en de Open- bare Registers te Apeldoorn. In tegenstelling tot zijn 'Reperto- rium' uit 1982, bevat deze publika- tie vele gegevens, die nog niet eerder zijn gepubliceerd. Boven- dien heeft Teeling niet vol staan met het geven van lijsten van landme ters en gemeenten, maar hij heeft er vlot leesbare toelichtingen bij gedaan, soms met volledige brie- ven en voorschriften uit de ietwat schemerige ontstaansperiode van ons huidige Kadaster. Zodoende is dit boek een 'must' voor een ieder die het kadaster ter harte gaat. Daarom is het wel erg jammer, dat de oplage uit bezuinigingsover- wegingen -of zoals de schrijver het eufemistisch uitdrukt door de tijdsomstandigheden. - ui- terst beperkt gehouden is. De - naar ik vernam: 50- exemplaren zijn inmiddels verdeeld over de Provinciale Directies van het Ka daster, de Rijksarchieven en de 'voornaamste genealogische genoot- schappen'. In de bibliotheek van de Hoofddirectie van het Kadaster te Apeldoorn is dit boek te vinden onder nr. A 348. Na een körte algemene inleiding geeft de schrijver per provincie, voorzover zijn gegevens strekken: KT 1984. X. 4 77

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 79