langrijkste gebruikers van de gra fische Computers aan het worden zijn. Deze trend zal zieh naar alle waarschijnlijkheid ook in Europa voor gaan doen; kartografische toepassingen zullen relatief een steeds kleiner randgebied van deze markt gaan uitmaken. Laat dit een reden zijn om er voor te zorgen dat de toepassers van de geautoma- tiseerde kartografie hechte banden met elkaar (blijven) houden om te voorkomen dat ze overspoeld wor den door overige toepassers met hün wensen voor apparatuur. Het Kartografisch Tijdschrift is er gelukkig om dit contact te verge- makkelijken, gebruikhet! F. J. Holsmuller VERSLAG VAN HET 'INTERNA TIONAL SYMPOSIUM ON SPATIAL DATA HANDLING' Organisatie. Het internationale Symposium be treffende 'ruimtelijke gegevensver- werking' werd gehouden op initia- tief van D. F. Marble, voorzitter van de IGU-commissie omtrent 'geographical data sensing and pro- cessing' (Zürich, Zwitserland, van 20 t/m 24 augustus 1984). Het Symposium maakte deel uit van het totale IGU congres-programma in 1984. Van de organisatie maak- ten verder deel uit: K. Brassel (Universiteit Zürich), D. Steiner (Universiteit Zürich), D. Peuquet (Universiteit St. Barbara, USA), D. Rhind (Birbeck College, UK) en anderen. Als lokatie van het Symposium dien- de het 'IrcheU Conferentiecentrum van de Universiteit van Zürich. Opzet van het Symposium. Van het Symposium maakten de volgende onderdelen deel uit: a. Zittingen. Van maandag tot en met donderdag werden 11 zittingen gehouden, waarvan het merendeel'concur- rent' waren, zodat steeds een keus uit ddn van twee lezingen ge- maakt moest worden. b. Tentoonstelling. In een grote centrale ruimte was een tentoonstelling ingericht waar verschillende wel en niet commer- ciöle producenten van GlS/karto- grafisch materiaal hun Produkten toonden. c. Technische rondleidingen. Rondieidingen werden gehouden door het Geografisch Instituut van de universiteit Zürich en de ETH Zürich (Technische Hogeschool); verder ook naar enkele kartografi sche bedrijven. d. Workshops. Op vrijdag werden 5 Workshops ge houden (2 en 3 concurrent), waar in collegevorm nader werd inge- gaan op enkele onderwerpen. Doel van het Symposium. Centraal in dit Symposium stond het begrip 'Geografisch Informatie Systeem'. Geografische Informa- tiesystemen zijn een belangrijk hulpmiddel bij het verwerken van ruimtelijke informatie. Ze worden ingezet bij uiteenlopende toepas singen in praktijk en onderzoek. Bij de opbouw van deze Systemen zijn mensen uit verschillende disci- plines betrokken: kartografen, geo- grafen, geologen, bosbouwkundi- gen, planners en dergelijke. Zij hebben via hun vak vaak weinig kontakt met elkaar. Hun inspan- ningen om Systemen op te zetten reiken daardoor niet over de vak- grenzen heen; er wordt veel weten- schappelijk werk dubbel gedaan en de praktijk en theorie van Geogra fische Informatiesystemen ontwik- kelen zieh maar langzaam naar een redelijk niveau. Het Symposium beoogde een plat- form te zijn waar een vari'öteit aan wetenschappers en technici elkaar kon ontmoeten en van de state-of- the art' of nieuwe ontwikkelingen kon verneinen. Thema van het Symposium. Spatial data handling of 'ruimtelijke gegevensverwerking' was het onder- werp van het Symposium. Centraal stond daarbij het begrip 'Geogra fisch Informatie Systeem'. In een geografisch informatiesy- steem worden 'geografische gege- vens' opgeslagen. Deze gegevens geven typisch de aard en de lokatie van een geografische variabele weer. Tevens worden de ruimtelij ke relaties van de lokaties onder- ling beschreven. De gebruikelijke en traditionele verschijningsvorm van zo'n variabele is een kaart. Naar de aard (thema) ervan spre- ken we van een topografische kaart, een bodemkaart, een funetiekaart, enzovoort. Een stapel kaarten met verschillende thema's van hetzelf- de gebied kan als een geografisch informatiesysteem beschouwd wor den. Als deze hele 'stapel kaarten' over gebracht wordt in digitale vorm en opgeslagen wordt in een computer bestand, wordt van een digitaal geografisch informatiesysteem ge- sproken, ofwel GIS. Het doel van deze opslag is uiteraard om nader- hand weer informatie uit het GIS af te leiden. Deze informatie heeft des te meer waarde, als er bij de selektie van gegevens ook tegelijk een analyse uitgevoerd kan worden. Onderwerpen. Afgaande op de titel en het thema van het Symposium zou men kunnen verwachten dat vele onderwerpen zouden liggen op het gebied van de toepassing van GIS. Benaderingen vanuit praktische situaties zoals 'gebruik van GIS bij het Canadese bosbouwinstituut' of 'vervoerstudie met behulp van netwerkanalyse en bevolkingsgegevens' kwamen ech ter vrijwel niet voor. Zelfs bij het hoofdstuk 'Applications of GIS technology' komen nog onderwerpen voor als: 'de konstruktie van bi- sektor Skeletten voor polygonen- netwerken'. KT 1984. X. 4 5

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 7