MODELSKI, Andrew M. Railroad Maps of North America. The first hundred years. Washington, Libra ry of Congress, 1984. 186 p. gebonden. Met 92 reprodukties van spoorwegkaarten waarvan 5 in kleur, en een aantal afbeeldingen. ISBN C 8444 0396 2. Prijs 28. - De kaartenafdeling van de Library of Congress bezit een collectie van meer dan 5000 kaarten betrekking hebbend op het spoorwegwezen in Noord-Amerika. Uit deze reus- achtige verzameling selecteerde de auteur er 92, alle vallend binnen de periode 1828-1921. Het leeuwe- deel hiervan is gewijd aan de spoorwegen in de Verenigde Staten, doch er is ook een kleine groep kaarten over Canada en öön over Mexico. Het is een prachtig uitgevoerd kaartenboek, dat een goed inzicht geeft in de ontwikkeling van een type van thematische kaarten dat reeds vroeg in de negentiende eeuw zijn intrede deed. Het kaartenma- teriaal wordt ondersteund en ge- suppleerd door prachtig fotomate- riaal uit de grote tijd van Ameri ka's spoorwegen. De carto-biblio- grafische informatie is, zoals te verwachten viel, correct. Aanvankelijk kan men nauwelijks van een specifiek kaarttype spre- ken. De eerste kaarten zijn zuiver topografische, door 'surveyors' gemaakte kaarten, waarop grote aandacht is besteed aan het reli'öf en de algemene topografie, doch waarop de ontworpen spoorweg slechts als een dun en moeilijk in het terrein terug te vinden lijntje Staat afgebeeld. AI spoedig verän dert dit en zien we de overige topo grafie terugtreden, terwijl de spoorwegen zieh als zwaardere en duidelijker in het oog springende lijnen voordoen. Geleidelijk ont- staat het zo bekende type 'echte' spoorwegkaart met de dikke zwarte of rode lijnen voor de spoorwegen, waarin voor elk Station een witte stip is uitgespaard. Bij de kleine schaal die deze kaarten dikwijls hebben liggen de stations vlak bij elkaar en zijn de plaatsnamen dicht opeen, soms gebogen doch meestal als rechte stokjes geplaceerd, het- geen de kaarten vaak een stijf ui- terlijk geeft. Het weglaten van min der belangrijke stations vond niet plaats, het ging er bij deze kaarten juist om te tonen, dat alle plaatsen längs de lijn door de maatschappij bediend werden en dus door de spoorweg wel degelijk uit hun iso- lement verlost en in hun economi- sche ontwikkeling gestimuleerd werden. Dit raakt een belangrijke funetie van de spoorwegen in de Amerikaanse geschiedenis, name- lijk die van het openleggen van het continent voor de snel binnenstro- mende nieuwe bevolking, die ver- zekerd moest worden van vervoer en van afvoer van hun landbouw- produkten naar de markteentra en de uitvoerhavens. Niet zelden voert de spoorwegmaatschappij dan ook een aktieve 'land grant' politiek en maakt zij Propaganda voor vesti- ging in de door haar bediende ge- bieden. Naarmate de eeuw voortschrijdt ontwikkelt zieh ook sterker het systeem van aftakkingen ('bran- ches') en streeklijnen, die als toe- voerlijnen ('feeders') voor de door- gaande hoofdlijnen ('trunk lines') fungeren. Het spoorwegwezen droeg in de negentiende eeuw nog geheel het karakter van een geheel van elkaar fei beconcurrerende particuliere ondememingen, van- daar dat elke maatschappij met eigen kaarten uitkwam, waarop uit- sluitend de eigen lijnen standen af gebeeld. Het ontbrak dan ook niet aan vaak snorkende reklame voor de eigen maatschappij ('This is America's great four-track Trunk line between East and West. It is the most comfortable route between The East and Chicago' roept de New York Central Rail road ons toe). Grote havensteden, onder meer Boston, komen met prachtige vogelvluchtplattegronden waarop de connectie van de spoor wegen met de havenfaciliteiten overduidelijk wordt gedemon- streerd. Een grote rol speelt bij deze kaartproduktie de ook nu nog befaamde firma Rand MacNally te Chicago, op wier lithografische persen een groot deel van deze merkwaardige kaarten werd ge- drukt, kaarten die tegelijk kaart en propagandabiljet waren. Het best komt dit nog tot uiting in de verrukkelijke gekleurde gerepro- dueeerde exemplaren van de 'bird's eye views' van de Steden, die een prachtig beeld geven van de negentiende-eeuwse Amerikaanse stad in haar relatie tot haar toen- malige levensader: de spoorweg. A. H. Sijmons LE BENIN, Kolawota Sikirou ADAM en Michel BOKO. Cotonou, Sodimas/Paris, Edicef, 1983. 96 p. gefllustreerd; ISBN 2 850 69313 8. Het 'Manuel de gdographie du B<S- nin' (Aardrijkskundig handboek van Bdnin) is een combinatie van leer- boek en atlas, bestemd voor de leerlingen van de zesde klas van de lagere Scholen in Benin. De aard- rijkskunde van het land wordt be- handeld in 18 hoofdstukken, te be ginnen met een algemene voorstel- ling van de Volksrepubliek Benin en zijn administratieve indeling, reliSf, geologie, enz. tot vervoer, communicatie en vreemdelingen- verkeer. Elk hoofdstuk wordt voorafgegaan door een körte samenvatting en eindigt met een zogenaamde peda- gogische sectie met richtlijnen voor de leraren over welke andere materialen bij een bepaalde les nodig zijn. Tevens worden vragen en oefeningen voor de leerlingen gegeven. Fraaie kleurenfoto's, kaarten en diagrammen maken, met een degelijke, ietwat conserva- tieve lay-out, van het geheel een goed boek om naar te kijken. Kartografisch werk werd geleverd door het 'Laboratoire de cartogra- phie gdographique' van de 'Univer sita Nationale du Bönin'. Dit is vrij eenvoudig werk en is dan ook eenvoudig behandeld; met andere woorden de generalisatie is over duidelijk, wellicht met oog op de doelgroep (lagere schoolleerlingen). Het maken van kaarten voor het lagere schoolonderwijs is altijd moeilijk geweest; weinige kaarten- makers hebben het kunnen preste- ren aan te sluiten op de behoeften van scholieren van lagere leeftijd. Meestal worden gewone kaarten aangepast door een grote hoeveel- heid informatie weg te laten, maar weinig of niets wordt gedaan aan een aangepaste vormgeving of kleurkeuze. Wat is daarover Uber haupt bekend? Het is hier ook niet gebeurd. Een duidelijk voorbeeld van over- generalisatie is te vinden op pagi- na 10, waar de administratieve grenzen van districten en provin- cies zeer onwaarschijnlijk aandoen. Overigens, deze grenzen weerge- geven op twee naast elkaar gelegen kaartjes, lijken niet op elkaar. Jammer. Aan de andere kant, op pagina 47, komen twee landbouw- KT 1984. X. 4 79

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 81