voor de tiende millimeter als nieuwe werkeenheid) en over air- brush (een illustratietechniek met behulp van een verfspuit die op- nieuw is ontdekt maar in de karto- grafie nauwelijks toepassing vindt). In dit deel gaan onder andere nog artikelen verschijnen over typogra- fie, kleuren, illustraties, huisstijl, lettertypes, stramientypografie en herkenbaarhe id. In Deel C wordt het managen van drukwerk behandeld. Drukwerk is een communicatiemiddel. Om goed te communiceren moet er helder gerapporteerd worden; daarom worden de hoofdlijnen daarvan be handeld. Daarna begint de techni sche verwerking: kopijvoorberei- ding en corrigeren van de zetproef. Na het ISBN en de EAN-streepjes- code wordt in een serie artikelen ingegaan op specialisaties in de grafische bedrijfstak, keuzemaat- staven, kwaliteitsbeheersing, kos- tenbeheersing, flexibiliteit, lever- tijdmogelijkheden en de bindop- dracht, drukwerkinkoop in de prak- tijk, produktbewaking en distribu- tie. In de toekomst verschijnen nog artikelen over drukwerkmodel- len, auteursrecht en het herkennen van ver schillende druktechnieken (met voorbeeldenset). In het volgende deel, D, wordt de techniek aan de orde gesteld, met artikelen over zettechniek (histo risch overzicht van het loodzetten), fotografisch zetten (met uitvoerig overzicht van Systemen en machi - nes), lithografie, fotografie, druk- ken (offset, flexografie, zeefdruk), krantendrukkerijstickers, de af- werking van drukwerk (vouwen, binden enz.), drukwerveredeling (vernissen, plastificeren), papier (vervaardiging, eigenschappen, mogelijkheden en beperkingen, met een zeer instructieve monstercol- lectie van vele papier- en karton- soorten), brailledrukwerk en prak tische toepassingen van drukwerk - veredeling (met een schitterende monstercollectie van bewerkte kartonsoorten). Dit deel zal nog worden aangevuld met de produkt - wijzer (welke techniek voor welk produkt), algemene grafische ken- nis, tips voor werkoverleg met de drukkerij, kalenderdrukwerk, ket- tingformulieren, compositiedia's en verpakkingen. Deel E, Zelf drukwerk maken, be gint met een afweging van de voors en tegens van zelf drukwerk maken, gevolgd door artikelen over zeef druk, de belettering van spandoe- ken, en drukwerk in de marge (met oude materialen grafisch bezig zijn op ambachtelijke wijze). Aan- vullingen zullen er nog volgen over grafische kunst (zeefdrukken, et- sen) en handbinden. Deel F handelt over de kosten van drukwerk, en in deel G wordt in- formatie gegeven over de organisa- tie van de grafische wereld (werk- gevers, werknemers en opleidin- gen). Het appendix tenslotte bevat leve- ringsvoorwaarden voor de grafi sche industrie en adressenlij sten voor Nederland en Belgie. Uit dit uitgebreide overzicht kan inderdaad geconcludeerd worden dat het Handboek het hele veld van de grafische industrie bestrijkt, geschreven vanuit de dagelijkse praktijk. Geen boek om van A tot Z te lezen, maar een unieke verza- meling artikelen, waarin elk on- derwerp van de grafische industrie overzichtelijk wordt behandeld, steeds gezien in het kader van de historische ontwikkeling met waar mogelijk een doortrekken van lij- nen naar de toekomst. Natuurlijk bevat het veel informatie die niet voor de kartografie van belang is, maar anderzijds biedt het zoveel dat wel van waarde is dat dit Hand boek een plaats verdient in de hand- bibliotheek van elke tekenafdeling waar (voorbereidingen voor) druk werk geproduceerd wordt. Het feit dat ik het Handboek, overigens zelf een schitterend voorbeeld van hoe goed verzorgd drukwerk er uit kan zien, op steeds meer tekenka- mers zie verschijnen en gebruiken getuigt daarvan. A. van Slobbe HET GRAFISCHE PRODUKTIE- PROCES, G. J. Hekkert, G. Wagen- voorde, G. Goorman. Veenendaal: Uitgeverij Grafisch Opleidingscen- trum (Postbus 347, 3700 AH Vee nendaal) 95 p. Prijs f 32,90. ISBN 90 6017 464X. Dit boek is het eerste uit de serie 'Algrafische handboeken'. Zoals in de inleiding van het boek wordt vermeld is er in twintig jaar nogal veel veranderd in de grafi sche wereld. Overdracht van infor matie vindt via nieuwe media plaats, een opmars die in het eerste hoofdstuk van het boek wordt geschetst. Het boek begint met: De typogra- fische uitvoering, waarin zettech- nieken van loodzetsel tot fotozetsel worden aangehaald, om met de kantoortekstverwerking dit hoofd stuk te beeindigen. In het reproduceren wordt aandacht geschonken aan de eisen die de reproduktiefotografie stelt, de re- produktie-apparatuur, objectief en diafragma, het fotografisch ma- teriaal en de rasterfotografie; vervolgens de elektronische repro- duktie en de kwaliteitsaspecten. Het hoofdstuk kleurenreproduktie geeft met mooie kleurenillustraties voorbeelden van rasterpunten, rasterstanden en kleurselecties een inzicht in het kleurendrukpro- ces. Bij het hoofdstuk montage komen we terminologie tegen in het gra fische taalgebruik en laten geillus- treerde stroomdiagrammen ons bijzonder duidelijk de weg van montage naar drukvorm volgen. Eveneens kunnen wij ons bij de druktechnieken aan de hand van tekst en illustraties, de techni sche gang van zaken gemakkelijk voor stellen. Tevens worden hier de voor- en nadelen van de diver se mogelijkheden genoemd, als- mede de efficiency daarvan. Het binden, afwerken, vouwen en snijden krijgen uitgebreid aan dacht. Begrippen als gelijmd en genaaid, gebrocheerd en gelijmd en ganaaid gebonden, maar ook collationeertekens (wat waren dat ook weer?) worden ons geTllus- treerd duidelijk gemaakt. Hierna komen de papiereigenschap- pen, looprichtingen, papierforma- ten en papiersoorten aan de beurt en het doelmatig gebruik van pa pier. De inhoud wordt besloten met een overzichtelijk register, zodat hier bijna gesproken kan worden van een kleine grafische encyclopedie. Zeker zullen in de toekomst op dit terrein snelle veranderingen plaatsvinden (denken we aan: Com puter- en laser-reprografie); op dit moment is het boek een duide- lijke begrippenbundel voor hen die hun kennis willen opfrissen en/of verrijken en zeker voor hen die iets meer willen weten over de gang van zaken in de grafische wereld. AI met al (-grafisch) aanbevolen. Chr. J. Snabiliö 84 KT 1984. X. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 86