AI geruime tijd speelde binnen de redaktie het idee om een rubriek technisch nieuws' op te nemen. Een niet geheel oorspronkelijke gedachte, want het zustertijdschrift Kartographische Nachrichten heeft al jarenlang een rubriek 'Personal- und Fachnachrichten'. Op reprografisch en automatiseringsgebied komen er voortdurend nieuwe materialen, instrumenten en technie- ken op de markt. Een deel daarvan is bruikbaar voor de kartografische (re)produktie. De nieuwe rubriek, die in dit nummer van start gaat, beoogt zo objektief mogelijk een selektie te geven uit al deze nieuwe Produkten en procödö's. Het kriterium daarbij is steeds het belang ervan voor de praktische kartografie. Verschiliende bedrijven zijn gevraagd om bij de redaktie melding te maken van technische nieuwigheden. Lezers van het KT die menen kopij voor 'Technisch nieuws' te hebben kunnen dit opsturen aan de redakteur van deze rubriek (G. W. J. van Omme, p/a Geografisch Instituut, Postbus 80. 115, 3508 TC Utrecht). POLYESTER REGMAPHANE Art Service Vlietstra - Leiden heeft per 1 September Jl. het complete programma polyester tekenfilm Regmaphane in haar assortiment opgenomen. Regmaphane is een dubbelzijdig gematteerde polyester tekenfilm van hoogwaardige kwaliteit, lever- baar in alle A-formaten en op rol len. Ook Overformaten zijn lever- baar. De materiaaldikte varieert van 38 tot en met 125 micron. Een bijzonderheid is dat de fabrikant van Regmaphane, het Franse che mische bedrijf Rhöne-Poulenc de diktes aangeeft van het basismate- riaal, exclusief de matteringslaag van 8 micron per zijde. Om tot de totaaldikte van deze maatvaste tekenfilm te komen, dient men dus de basisdikte (bijvoorbeeld 75 mi cron) te vermeerderen met 2x8 16 micron van de dubbelzijdige matteringslaag. In dit geval is de totaaldikte dus 91 micron (0,09 mm). De polyester tekenfilm kan ook be- drukt geleverd worden in de be- staande DIN- en NEN-normen, met kader-, vouw- en snijlijnen en uiteraard met tekeninghoofden, waarna de vellen polyester kunnen worden voorzien van boorgaten voor tekening ophangkasten. Volledige documentatie en monsters zijn verkrijgbaar bij: Art Service Vlietstra B. V. Jacob van Campenlaan la, 2300 GA Leiden, tel. 071 - 766300. NIEUWE TEKENFILMS VAN AARQUE Aan het verkoopprogramma van Aarque Systems b. v. te Delft zijn onlangs drie nieuwe polyester te- kenfilms toegevoegd: truscale te kenfilm, truscale plotterfilm en truscale overlayfilm. De films hebben een aantal bijzon- dere kenmerken. Als belangrijkste kan genoemd worden: ze zijn anti statisch, dun, uitstekend bedruk- baar zowel in zeefdruk als offset, goed betekenbaar in inkt en pot- lood; het materiaal verouderd niet, scheurt niet, is maatvast en is on- gevoelig voor vloeistoffen en de meeste chemicaliön. Truscale tekenfilm wordt geleverd naast de bestaande UF-tekenfilm en onderscheidt zieh door het feit dat de film beslist antistatisch is. Truscale plotterfilm heeft dezelfde eigenschappen als de tekenfilm, en is voorzien van ponsgaten. Truscale overlayfilm is een enkel- zijdige hoogtransparante (99,9%) tekenfilm voor overlay toepassin- gen, tot een totaal van zes lagen op elkaar, en voor reprotekenen bij montage, detailtekenen, wijzigen, enz. Inlichtingen: Aarque Systems b. v. Mercuriusweg 8, 2624 BC Delft, tel. 015 - 569344. AARQUE SILVERLESS FILMS De chemici van Aarque Systems b. v. in Delft hebben een nieuwe Se rie diazofilms ontwikkeld met een aantal opvallende eigenschappen. Deze maatvaste films op polyester basis hebben geen korrelstruktuur, waardoor een scheidend vermögen van meer dan 1000 lijnen per mm bereikt wordt. De UV-dekking van de Silverless films is hoog. De verwerking kan in gematigd dag- licht plaats vinden; de belichtings- tijd is kort. De belichting gebeurt bij voorkeur in een vaeuumraam. Voor de ontwikkeling kan gebruik gemaakt worden van het ontwikkel- deel van een droog systeem licht- drukmachine. Er zijn vier soorten Silverless films verkrijgbaar met een eigen toepassingsgebied: 1. Reversal film (code 5400R); een licht gematteerde film, 0,10 mm dik, geeft een oranje beeld; wordt gebruikt als omkeerfilm. Voor reprografische doeleinden is de dekking ruim voldoende. Is eventueel een hogere dekking gewenst, dan kan met Imaging of SHD film de densiteit ver- sterkt worden. 2. Super High Density film is een glasheldere film met de eigen- schap om van zwakke originelen de lijndikte te verhogen. SHD- film is verkrijgbaar zowel met een dubbelzijdige als een enkel- zijdige diazolaag; de dikte is 0,10 mm, de kleur van het beeld is donkerbruin. Bestel- code resp. 31G8 en 31G3. 3. Dupe-film heeft naast een hoge UV- ook een hoge visuele dek king, waardoor de film geschikt 90 KT 1984. X. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 92